Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekologia. Wysypiska i gospodarowanie odpadami Spośród wszystkich krajów europejskich, Polska jest na szarym końcu względem gospodarki odpadami komunalnymi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekologia. Wysypiska i gospodarowanie odpadami Spośród wszystkich krajów europejskich, Polska jest na szarym końcu względem gospodarki odpadami komunalnymi."— Zapis prezentacji:

1 Ekologia

2 Wysypiska i gospodarowanie odpadami Spośród wszystkich krajów europejskich, Polska jest na szarym końcu względem gospodarki odpadami komunalnymi. Produkowanych jest u nas 10-11mln ton odpadów rocznie z czego około 95% trafia na wysypiska, a na dodatek mamy najniższy poziom odzyskiwanej z nich energii. W Niemczech produje się rocznie dwukrotnie więcej śmieci, a mimo to jedynie 20% z nich trafia na wysypiska. Obecnie uznaje się, że statystyczny Polak produkuje około 300-500 kg śmieci rocznie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że statystyki nie są pełne i faktyczna ilość odpadów jest większa. Nie towarzyszy temu jednak rozwój i wprowadzanie jakichkolwiek technologii pozwalających nie tylko na całkowitą ich utylizację i zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko, ale i na odzysk zgromadzonej w nich energii. Koszt składowania odpadów na wysypiskach rośnie od kilku lat i jest już obecnie wyższy od utylizacji śmieci za pomocą nowoczesnych i ekologicznych metod – zauważa Bartosz Szczytowski, Dyrektor ds. Wdrożeń w Kamitec. – Należy się spodziewać, że taka tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała przez kolejne lata. W związku z tym w pewnym momencie, z powodu zbyt wysokiej ceny wywozu śmieci może dojść do sytuacji, w której znacznie większa niż obecnie ilość odpadów będzie przez mieszkańców wywożona do lasów.

3 Problemem są również dzikie wysypiska w lasach, na które wywożone są ogromne ilości odpadów niszcząc roślinność, skażając glebę i zabierając przestrzeń życiową zwierząt. Substancje chemiczne wnikają do wód gruntowych, które wpływają da rzek, przez co ekosystemy wodne są narażone na degradację.

4

5 Segregacja odpadów Najlepszym rozwiązaniem jest segregacja śmieci. W Zgierzu jest bardzo mało koszy, w których można segregować odpady. Najczęściej spotykamy kontenery do których można wrzucać wszystko – szkło, papier, metal i odpady organiczne. Jeśli zaczniemy segregować śmieci ich utylizacja stanie się dużo łatwiejsza i większość odpadów zostanie ponownie wykorzystana. Dobrym przykładem jest papier, który można przetworzyć aż sześć razy zanim stanie się zupełnie bezużyteczny.

6

7

8

9 Kolejny duży problem - baterie Baterie są nieodłącznym elemetnem dnia codziennego, występują w prawie każdym urządeniu elektrycznym nie potrzebującym prądu o wysokim napięciu. Jednak gdy się zużyją większość z nas nie wie co z nimi robić. Coraz więcej sklepów elektronicznych zaopatruje się w pojemniki na nie działające baterie, które następnie są przetwarzane w taki oto sposób :

10

11

12

13

14

15 Alternatywne źródła energii Energia słoneczna, geotermiczna, wiatru, wody, biogaz i biomasa. Ważne elementy w dobie kryzysu energetycznego. Eko-energia jest coraz częściej wykorzystywana jako zamiennik węgla i innych paliw kopalnych. Nie wytwarza zbędnych odpadów i nie emituje dwutlenku węgla.

16

17

18

19

20 Sposoby oszczędzania energii i wody w domu 1.Wystarczy zostawić samochód w garażu na weekend aby zredukować emisję CO 2 o 700kg rocznie. 2.Wykopanie kompostownika koło domu to dobry sposób na pozbycie się bio-odpadów. 3.Żarówki wymienić na energooszczędne. 4.Wyłączać światło przy wychodzeniu z pokoju 5.Przeczyść kratki wentylacyjne, wyłącz klimatyzację kiedy idziesz spać

21

22

23 Oszczędzanie wody: 1.Pranie włączać dopiero gdy pralka jest pełna 2.Sprawdzić instalacje wodociągowe i naprawić ewentualnie przecieki 3.Nie wylewać wody, którą można użyć np. do podlewania roślin 4.Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów 5.Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie

24

25

26 Koniec. Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Ekologia. Wysypiska i gospodarowanie odpadami Spośród wszystkich krajów europejskich, Polska jest na szarym końcu względem gospodarki odpadami komunalnymi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google