Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CIAŁO DOSKONALE CZARNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CIAŁO DOSKONALE CZARNE"— Zapis prezentacji:

1 CIAŁO DOSKONALE CZARNE
DAMIAN KOWALCZYK

2 DEFINICJA Ciało doskonale czarne – pojęcie stosowane w fizyce dla określenia ciała pochłaniającego całkowicie padające na nie promieniowanie elektromagnetyczne, niezależnie od temperatury tego ciała, kąta padania i widma padającego promieniowania. Współczynnik pochłaniania dla takiego ciała jest równy jedności dla dowolnej długości fali. Ciało doskonale czarne nie istnieje w rzeczywistości, ale dobrym jego modelem jest duża wnęka z niewielkim otworem, pokryta od wewnątrz czarną substancją (np. sadzą). Powierzchnia otworu zachowuje się niemal jak ciało doskonale czarne – promieniowanie wpadające do wnęki odbija się wielokrotnie od jej ścian i jest niemal całkowicie pochłaniane, natomiast parametry promieniowania wychodzącego z jej wnętrza zależą tylko od temperatury wewnątrz wnęki.

3 Promieniowanie ciała doskonale czarnego
Gęstość energii T = 1000K  max T = 800K T = 600K Widmo promieniowania ciała doskonale czarnego o różnych temperaturach.

4 Prawo Kirchoffa- zdolność emisji danego ciała w danej temperaturze
równa się jego zdolności absorpcji zdolność emisyjna ciała doskonale czarnego w temperaturze T dla przedziału częstotliwości: od ν do ν + dν. Stosowalność prawa ogranicza się wyłącznie do promieniowania termicznego (tzn. że powstaje kosztem energii cieplnej)

5 Zdolność emisyjna ciała doskonale czarnego, czyli ilość energii wyemitowanej przez jednostkową powierzchnie w jednostce czasu w przedziale długości fali d wyraża wzór Plancka postaci: (2) (1) Rys Rys.2


Pobierz ppt "CIAŁO DOSKONALE CZARNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google