Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat emitując promieniowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat emitując promieniowanie."— Zapis prezentacji:

1

2 Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat emitując promieniowanie. Tego typu zmiany gwiazd, poza nielicznymi wyjątkami, nie są obserwowane bezpośrednio, gdyż odbywają się one bardzo wolno. Astronomowie obserwują wiele gwiazd i efektów zjawisk zachodzących w gwiazdach, na różnym etapie ich życia, i tworzą modele ewolucji gwiazd, które porównują z obserwacjami oraz wykonują symulacje komputerowe, pozwalające zweryfikować modele.

3 Narodziny gwiazdy Gwiazda powstaje z obłoku międzygwiazdowego składającego się z pyłu i gazu. Przestrzeń międzygwiazdowa wewnątrz galaktyki składa się z wodoru w postaci atomowej, jedną czwartą masy stanowi hel, a pozostałe atomy i pył stanowią mniej niż 1% masy. W obszarach zagęszczenia następuje łączenie się atomów wodorów w molekuły H2, w wyniku czego powstaje obłok molekularny (ang. Giant Molecular Cloud - GMC). Typowa gęstość obłoku molekularnego to kilka milionów cząstek w cm3. Masa GMC wynosi od do mas Słońca, a rozmiary obłoku są rzędu od 50 do 300 lat świetlnych.

4 Obszar tworzenia się gwiazd w galaktyce Triangulum - Trójkąta

5 Fizyczne podstawy ewolucji gwiazd Synteza termojądrowa dostarcza energię, która rozgrzewa gwiazdę. O szybkości przebiegu syntezy jąder atomów wodoru w hel decyduje prędkość zderzających się cząstek (czyli temperatura gazu) oraz liczba zderzeń (czyli gęstość, a pośrednio - ciśnienie gazu). Przyciąganie grawitacyjne zewnętrznych mas gwiazdy wywołuje ciśnienie, które nie dopuszcza do rozproszenia się cząsteczek gazu, w stanie stabilnym jest ono od wewnątrz równoważone przez ciśnienie rozgrzanego gazu.

6 Starość gwiazd Nasze zrozumienie tego, co spotyka gwiazdę o małej masie kiedy już wyczerpie cały zapas paliwa wodorowego jest o tyle nikłe, że nikt jeszcze czegoś takiego nie zaobserwował. Wszechświat ma około 13 miliardów lat, a to mniej niż oczekiwany czas życia tych gwiazd. Stąd nasze teorie o tym, co dzieje się dalej z taką gwiazdą opierają się głównie na symulacjach komputerowych. Gwiazda o masie mniejszej niż połowa masy Słońca nigdy nie będzie w stanie dokonać dalszej syntezy z helu, nawet gdy w jądrze zakończy się już synteza helu z wodoru. Powodem tego jest nikła masa gwiazdy, która nie pozwala jej wywrzeć wystarczająco dużego ciśnienia na jądro. Te gwiazdy to czerwone karły, takie jak np. Proxima Centauri i żyją one przez setki miliardów lat. Proxima Centauri Mgławica Kocie Oko, mgławica Planetarna utworzona przez Gwiazdę o masie Słońca

7 Schematy ewolucji gwiazdy protogwiazda błękitny nadolbrzym czarna dziura protogwiazda błękitny nadolbrzym supernowa czarna dziura protogwiazda błękitny nadolbrzym czerwony olbrzym supernowa gwiazda neutronowa protogwiazda gwiazda ciągu głównego typu naszego Słońca czerwony olbrzym mgławica planetarna biały karzeł czarny karzeł* protogwiazda czerwony karzeł czarny karzeł* protogwiazda brązowy karzeł czarny karzeł*

8 Wykonała: Marta Ilczuk kl.II LO


Pobierz ppt "Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat emitując promieniowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google