Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Związki w UML Do zrobienia jest: -Przerysować jak ktoś ma Visio te dwa diagramy tak żeby podmienić tylko nazwy a reszta Taka sama, -I dodać po jednym zdaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Związki w UML Do zrobienia jest: -Przerysować jak ktoś ma Visio te dwa diagramy tak żeby podmienić tylko nazwy a reszta Taka sama, -I dodać po jednym zdaniu."— Zapis prezentacji:

1 Związki w UML Do zrobienia jest: -Przerysować jak ktoś ma Visio te dwa diagramy tak żeby podmienić tylko nazwy a reszta Taka sama, -I dodać po jednym zdaniu do każego związku -wygląd prezentacji(to na końcu!!!) -na jutro to wykładamy poprostu

2 Związek to relacja między elementami. W diagramach UML związki są przedstawiane jako różne (w zależności od rodzaju związku) linie łączące elementy.

3 Rodzaje związków: 1.Zależność (Dependency) –często reprezentowana przez relację użycia. 2.Uogólnienie (Generalization) -związek między klasą ogólną a szczegółową:klasa-podklasa lub potomek-przodek. 3.Powiązanie (Association) -jest związkiem strukturalnym między elementami klasy.

4

5 Zależność – wszystkie zmiany w jednym elemencie, mają wpływ na inny element, który jest Powiązany z poprzednim. Zależności są najprostszym i najsłabszym rodzajem relacji łączących klasy. Oznaczają, że zmiana jednej z nich w pewien sposób wpływa na drugą, np. «call» - operacje w klasie A wywołują operacje w klasie B «create» - klasa A tworzy instancje klasy B «instantiate» - obiekt A jest instancją klasy B «use» - do zaimplementowania klasy A wymagana jest klasa B

6 Uogólnienie - tworzy hierarchię klas, od ogólnych do bardziej szczegółowych. Pozwala wyłączyć części wspólne klas. Potomek dziedziczy właściwości przodka, w szczególności atrybutyi operacje. Może też mieć własne cechy.

7 Powiązanie to związek strukturalny specyfikujący połączenie obiektów jednego klasyfikatora z obiektami drugiego. Powiązanie między dwoma klasami mówi, że można w dowolny sposób przejść z obiektu jednej klasy w drugą klasę i odwrotnie.

8 Liczebność

9 W trakcie tworzenia UMLa zachodzi potrzeba określenia liczebności powiązań: dolna granica..górna granica – przedział od-do Np.: 1 – dokładnie jeden obiekt 0..1 – opcjonalnie jeden obiekt 1..* - przynajmniej jeden obiekt 1, 3, 5 – konkretne liczby obiektów * - dowolna liczba obiektów Przykładowe zastosowanie liczebności:

10 Agregacja oznacza związek całość-część, tzn. dana klasa (całość) składa się z mniejszych (części).

11 Żródła: http://www.ds5.agh.edu.pl/~evolic/pliki/siswpo/ClassRelat05.pdf http://www.cs.put.poznan.pl/bwalter/gniezno/03-uml/io-5-wyk.ppt http://www.orca.mila.edu.pl/~dariusz_sobczak/IO/projekt/uml.ppt


Pobierz ppt "Związki w UML Do zrobienia jest: -Przerysować jak ktoś ma Visio te dwa diagramy tak żeby podmienić tylko nazwy a reszta Taka sama, -I dodać po jednym zdaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google