Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWY STYL ŻYCIA Przemek Kulisiewicz kl.VI. Czestochowa 2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWY STYL ŻYCIA Przemek Kulisiewicz kl.VI. Czestochowa 2012."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWY STYL ŻYCIA Przemek Kulisiewicz kl.VI. Czestochowa 2012

2 Jak się odżywiać Jednym z najważniejszych elementów warunkujących stan naszego zdrowia jest sposób odżywiania się. Organizm człowieka, zależnie od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i pory roku, ma swoje indywidualne zapotrzebowanie dotyczące ilości i jakości spożywanego pokarmu. Codzienne porcje jedzenia należy urozmaicać, by pokrywać zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do jego wzrostu i odnawiania. Posiłki należy jadać regularnie, o stałych porach. Powinny to być trzy posiłki podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i dwa posiłki uzupełniające (drugie śniadanie, podwieczorek).

3 Sen Regularny i spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Człowiek musi spać, aby mógł odpocząć i zregenerować siły. Sen spełnia swoje funkcje, gdy przestrzegamy pewnych zaleceń. Kolację spożywamy najpóźniej na dwie godziny przed snem. Posiłek ten powinien być lekkostrawny i niezbyt obfity. Pomieszczenie, w którym śpimy, musi być przewietrzone; temperatura w nim panująca nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Pościel musi być czysta i lekka, najlepiej z naturalnych surowców. Sen nie powinien być zakłócany hałasem. Pamiętajmy, że sen jest najkorzystniejszy, gdy zasypiamy i budzimy się o regularnych porach. Sen młodzieży w wieku szkolnym nie powinien być krótszy niż średnio 10 godzin na dobę.

4 Unikanie szkodliwych używek Jednym z warunków zachowania zdrowia jest unikanie szkodliwych używek: papierosów, alkoholu i narkotyków. Nieodparty nawyk korzystania z tych używek nazywamy nałogiem albo uzależnieniem. Nałogi prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet do przedwczesnej śmierci. Ludzie popadają w nałóg bardzo łatwo wskutek lekkomyślności lub chcąc uciec przed kłopotami i problemami w świat złudzeń. Papierosy, alkohol czy narkotyki jednak nie pomagają w rozwiązywaniu problemów życiowych. Powodują raczej stopniowe wycieńczenie organizmu, a nawet śmierć. Jeśli ktoś nas zachęca do próbowania szkodliwych używek, powinniśmy zawsze zdecydowanie odmawiać ich przyjęcia.

5 Zalety aktywności ruchowej Zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia sprzyja aktywność ruchowa. Powinniśmy wykonywać dostosowane do naszego wieku ćwiczenia gimnastyczne, uprawiać sport, turystykę. Podejmowanie wysiłku fizycznego poprawia pracę płuc, mięśni, wzmacnia układ kostny, zmniejsza ryzyko chorób serca czy układu krążenia. Regularne ćwiczenia, spacery, pozytywnie oddziałują na psychikę i redukują napięcia nerwowe.

6 KONIEC


Pobierz ppt "ZDROWY STYL ŻYCIA Przemek Kulisiewicz kl.VI. Czestochowa 2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google