Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak."— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak

2 Kim Był Janusz Korczak? Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia Polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Wielki miłośnik sierot.

3 Dom Sierot I Nasz Dom Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Dom znajdował się przy ulicy Krochmalnej 92, został wybudowany przez Towarzystwo Pomocy dla sierot specjalnie na rzecz jednostki kierowanej przez Korczaka.

4 Korczak mieszkał na Krochmalnej 92 do roku, kiedy przeniósł się do mieszkania siostry przy ul.Żurawiej 42.2października 1940 roku Dom Sierot został przeniesiony do getta na ulicę Chłodną 33.

5 W1940, w czasie przenoszenia Domu Sierot, jego opiekun – został aresztowany. Uwięziono go na Pawiaku i po kilku miesiącach zwolniono za kaucją. Kolejnym lokum dla Domu była ulica Sienna 16/Śliska9.

6 Przed wojną współprowadził wraz Maryną Falską sierociniec dla dzieci polskich Nasz Dom ( ) mieszczący się na Bielanach przy ulicy Jana Kasprowicza 203, gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne.

7 Janusz Korczak jako patron?
Tak 62% Nie 38%


Pobierz ppt "Janusz Korczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google