Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HENRYK DIETEL.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HENRYK DIETEL."— Zapis prezentacji:

1 HENRYK DIETEL

2 KRÓTKI ŻYCIORYS Henryk Dietel urodził się 15 marca Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia). W 1878 roku przybył do Sosnowca i założył pierwszą w Królestwie Polskim przędzalnie wełny czesankowej. W jego zakładzie w 2 lata po założeniu pracowało już 6 tysięcy osób. W pobliżu powstał neobarakowy pałac otoczony parkiem. Z jego inicjatywy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstało osiedle robotnicze. W 1889 utworzył początkową szkołę Aleksandryjską .Był również założycielem siedmioklasowej Sosnowieckiej Szkoły Realnej. Zmarł on w 1911 roku, pochowany został we własnym mauzoleum, które znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu.

3 Kościół ewangelicki św. Jana Ewangelisty
Kościół powstał z inicjatywy Henryka Dietla, na bazie hali fabrycznej przędzalni czesankowej z 1880 r., zaadoptowanej na potrzeby odprawiania nabożeństw w 1886 r .W 1888 r. obiekt został rozbudowany według projektu Ignatza Grunfelda o wieżę , którą podwyższono w latach r. Ostatecznie budowli nadano formę eklektyczną z elementami neobaroku . Ten niezwykły zabytek jest jednym z ciekawszych kościołów ewangelickich w regionie .

4 Dawna Szkoła Realna Powstanie liceum przy ulicy Żeromskiego ściśle wiąże się z osobą Henryka Dietla- fundatora budynku.Na terenie Sosnowca Dietel , oprócz pałaców dla siebie i rodziny , buduje również domy pracownicze , budowle sakralne , a także szkołę realną . Budynek dawnego liceum został wzniesiony w latach w stylu neorenesansu północnego według projektu Antoniego Jasieńczyka – Jabłońskiego .W rok przed ukończenia budowy założono przy tym budynku ogród . Henryk Dietel zorganizował także , w porozumieniu z dyrekcją kolei , dojazd do szkoły specjalnym pociągiem . Gmach dawnego liceum stanowi cenny zabytek nie tylko ze względu na swe walory architektoniczne i bogaty wystrój wnętrz , ale jak widać również z uwagą na swoją wartość historyczną , dotyczącą dziejów Sosnowca i zasłużonego dla tego miejsca Henryk Dietla .

5 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Prezentacje wykonały: AGNIESZKA STARCZEWSKA
ALEKSANDRA ZAWARTKA NATALIA JASTRZĘBSKA


Pobierz ppt "HENRYK DIETEL."

Podobne prezentacje


Reklamy Google