Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HENRYK DIETEL. KRÓTKI ŻYCIORYS Henryk Dietel urodził się 15 marca 1839. Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HENRYK DIETEL. KRÓTKI ŻYCIORYS Henryk Dietel urodził się 15 marca 1839. Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia)."— Zapis prezentacji:

1 HENRYK DIETEL

2 KRÓTKI ŻYCIORYS Henryk Dietel urodził się 15 marca 1839. Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia). W 1878 roku przybył do Sosnowca i założył pierwszą w Królestwie Polskim przędzalnie wełny czesankowej. W jego zakładzie w 2 lata po założeniu pracowało już 6 tysięcy osób. W pobliżu powstał neobarakowy pałac otoczony parkiem. Z jego inicjatywy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstało osiedle robotnicze. W 1889 utworzył początkową szkołę Aleksandryjską.Był również założycielem siedmioklasowej Sosnowieckiej Szkoły Realnej. Zmarł on w 1911 roku, pochowany został we własnym mauzoleum, które znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu. Henryk Dietel urodził się 15 marca 1839. Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia). W 1878 roku przybył do Sosnowca i założył pierwszą w Królestwie Polskim przędzalnie wełny czesankowej. W jego zakładzie w 2 lata po założeniu pracowało już 6 tysięcy osób. W pobliżu powstał neobarakowy pałac otoczony parkiem. Z jego inicjatywy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstało osiedle robotnicze. W 1889 utworzył początkową szkołę Aleksandryjską.Był również założycielem siedmioklasowej Sosnowieckiej Szkoły Realnej. Zmarł on w 1911 roku, pochowany został we własnym mauzoleum, które znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu.

3 Ko ś ciół ewangelicki ś w. Jana Ewangelisty Ko ś ciół powstał z inicjatywy Henryka Dietla, na bazie hali fabrycznej prz ę dzalni czesankowej z 1880 r., zaadoptowanej na potrzeby odprawiania nabo ż e ń stw w 1886 r.W 1888 r. obiekt został rozbudowany według projektu Ignatza Grunfelda o wie żę, któr ą podwyższono w latach 1909-1910r. Ostatecznie budowli nadano form ę eklektyczn ą z elementami neobaroku. Ten niezwyk ł y zabytek jest jednym z ciekawszych ko ś ciołów ewangelickich w regionie. Ko ś ciół powstał z inicjatywy Henryka Dietla, na bazie hali fabrycznej prz ę dzalni czesankowej z 1880 r., zaadoptowanej na potrzeby odprawiania nabo ż e ń stw w 1886 r.W 1888 r. obiekt został rozbudowany według projektu Ignatza Grunfelda o wie żę, któr ą podwyższono w latach 1909-1910r. Ostatecznie budowli nadano form ę eklektyczn ą z elementami neobaroku. Ten niezwyk ł y zabytek jest jednym z ciekawszych ko ś ciołów ewangelickich w regionie.

4 Dawna Szkoła Realna Powstanie liceum przy ulicy Żeromskiego ściśle wiąże się z osobą Henryka Dietla- fundatora budynku.Na terenie Sosnowca Dietel, oprócz pałaców dla siebie i rodziny, buduje również domy pracownicze, budowle sakralne, a także szkołę realną. Budynek dawnego liceum został wzniesiony w latach 1895-1898 w stylu neorenesansu północnego według projektu Antoniego Jasieńczyka – Jabłońskiego.W rok przed ukończenia budowy założono przy tym budynku ogród. Henryk Dietel zorganizował także, w porozumieniu z dyrekcją kolei, dojazd do szkoły specjalnym pociągiem. Gmach dawnego liceum stanowi cenny zabytek nie tylko ze względu na swe walory architektoniczne i bogaty wystrój wnętrz, ale jak widać również z uwagą na swoją wartość historyczną, dotyczącą dziejów Sosnowca i zasłużonego dla tego miejsca Henryk Dietla. Powstanie liceum przy ulicy Żeromskiego ściśle wiąże się z osobą Henryka Dietla- fundatora budynku.Na terenie Sosnowca Dietel, oprócz pałaców dla siebie i rodziny, buduje również domy pracownicze, budowle sakralne, a także szkołę realną. Budynek dawnego liceum został wzniesiony w latach 1895-1898 w stylu neorenesansu północnego według projektu Antoniego Jasieńczyka – Jabłońskiego.W rok przed ukończenia budowy założono przy tym budynku ogród. Henryk Dietel zorganizował także, w porozumieniu z dyrekcją kolei, dojazd do szkoły specjalnym pociągiem. Gmach dawnego liceum stanowi cenny zabytek nie tylko ze względu na swe walory architektoniczne i bogaty wystrój wnętrz, ale jak widać również z uwagą na swoją wartość historyczną, dotyczącą dziejów Sosnowca i zasłużonego dla tego miejsca Henryk Dietla.

5 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Prezentacje wykonały: AGNIESZKA STARCZEWSKA ALEKSANDRA ZAWARTKA ALEKSANDRA ZAWARTKA NATALIA JASTRZĘBSKA NATALIA JASTRZĘBSKA


Pobierz ppt "HENRYK DIETEL. KRÓTKI ŻYCIORYS Henryk Dietel urodził się 15 marca 1839. Był absolwentem politechniki w Dreźnie i dyrektorem przędzalni w Werdau (Saksonia)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google