Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Dorman.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Dorman."— Zapis prezentacji:

1 Jan Dorman

2 Jan Dorman urodził się w 1912 roku w Sosnowcu
Jan Dorman urodził się w 1912 roku w Sosnowcu. Był artystą, nauczycielem aktorem i reżyserem. W 1938 roku poślubił Janinę Polańską. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Całe swoje życie poświęcił pracy w Teatrze oraz pracy jako pedagog.

3 W 1945 roku założył Międzyszkolny Teatr Dzieci Zagłębia
W 1945 roku założył Międzyszkolny Teatr Dzieci Zagłębia. Jego inspiracją do tworzenia były dzieci. To dla nich tworzył, oraz powierzał im większość zadań. Na scenie zawsze było wesoło, były lalki, maski zabawki oraz zabawy.

4 Jan Dorman wraz z żoną mieli piątkę dzieci
Jan Dorman wraz z żoną mieli piątkę dzieci. Cała piątka pomagała mu tworzyć w teatrze i była zaangażowana w życie Teatru Dzieci Zagłębia. W Teatrze Dormana bardzo ważną funkcję pełniły rekwizyty „wzięte z życia”. Pewnego razu na podwórku znalazł beczki, które potem brały udział w jego przedstawieniu.

5 Pierwsza bajka wystawiona przez Międzyszkolny Teatr Dziecka nosiła tytuł: „Malowane dzbanki”. W „Malowanych dzbankach” uczestniczyło aż 120 dzieci, które nie tylko zagrały w spektaklu, ale wykonały również kostiumy oraz elementy scenografii. W pracach organizacyjnych pomagały również te dzieci, dla których zabrakło ról. Przygotowały m.in. plakaty i programy. Zdjęcie z przedstawienia „Malowane dzbanki”

6 W 1949 roku Teatr Dzieci Zagłębia został przeniesiony do Będzina
W 1949 roku Teatr Dzieci Zagłębia został przeniesiony do Będzina. Sytuacja była bardzo trudna ponieważ budynek nie nadawał się do użytkowania. W środku było zimno, ponieważ budynek nie był ocieplony ani nie posiadał ogrzewania, ciasny oraz niefunkcjonalny. Oprócz tego Teatr borykał się z problemami finansowymi z powodu bardzo niskich cen biletów: 1,50 zł za jeden.

7 Mimo wszelkich problemów Jan Dorman nie poddawał się i wraz ze swoimi podopiecznymi tworzyli wspaniałe przedstawienia dla dzieci. Oto niektóre z nich:

8 Koziołek Matołek

9 Przygody Wiercipięty

10 Szczęśliwy książe

11 Od 1965 roku sytuacja w teatrze zaczęła się poprawiać
Od 1965 roku sytuacja w teatrze zaczęła się poprawiać. Z okazji lecia teatru. Zagrano wówczas: „Sen nocy letniej”, „Dyl Sowizdrzał”, „Czarodziejski bęben”, „Zimowa przygoda”, „Koziołek Matołek”, „Przygody Wiercipięty”, „Która godzina”, „Cztery mile za piec”. W tym roku zakupiono także nowy autokar dla Teatru za kwotę 350 tys. złotych. Wśród nowych nabytków znalazły się kotary oraz pokrowce na fotele. Na scenie i w biurach wymieniono podłogi. Ponadto odnowiono klatkę schodową i zakupiono pianino.

12 Jan Dorman zmarł 21 lutego 1986 roku
Jan Dorman zmarł 21 lutego 1986 roku. Jego ostatnią pracą reżyserską była „Noc Walpurgii”, wystawiona w Jeleniej Górze

13 KONIEC


Pobierz ppt "Jan Dorman."

Podobne prezentacje


Reklamy Google