Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Liczba “fi” Prezentację przygotowali:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Liczba “fi” Prezentację przygotowali:"— Zapis prezentacji:

1 Liczba “fi” Prezentację przygotowali:
Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. Tematem pracy jest liczba fi a także złoty podział (podział harmoniczny). Theme created by Sakari Koivunen and Henrik Omma Released under the LGPL license.

2 Co to jest złoty podział?
Podział harmoniczny (złoty podział) jest to podział danej wielkości “a” na takie dwie części “x” oraz “a-x”, żeby spełniona była proporcja a/x = x/(a-x)

3 - również stawy dłoni, palce u nóg, odległość między kręgami.
Największe odkrycia Leonardo da Vinci na podstawie nielegalnych ekshumacji zwłok i mierzenia kości wykazał, iż ludzkie ciało jest dosłownie zbudowane z elementów, których proporcje wymiarów zawsze równają się fi: - odległość od czubka głowy do podłogi podzielona przez odległość od pępka do podłogi, - odległość między ramieniem a czubkiem palców podzielona przez odległość między łokciem a czubkiem palców, - odległość biodra od podłogi podzielona przez odległość od kolana do podłogi, - również stawy dłoni, palce u nóg, odległość między kręgami.

4 Jak to było? Według Leonarda da Vinci proporcje ludzkiego ciała
są równe liczbie fi, czyli 1,618. Z początku niedowierzano temu odkryciu, ale w końcu uczeni przekonali się do niego.

5 Przykłady liczby fi w przyrodzie:
Oto one: - stosunek liczby pszczół płci żeńskiej do liczby pszczół płci męskiej w jakimkolwiek ulu na świecie, - stosunek średnicy jednej spirali do drugiej w muszli nautilusa (głowonoga, który pompuje gaz do swojej podzielonej na komory muszli, żeby utrzymywać się w odpowiedniej pozycji w wodzie), - stosunek średnicy obrotu kolejnych, przeciwnych do siebie spirali nasion w kwiecie słonecznika, - również spiralnie układające się płatki szyszki sosny, układ liści na łodygach roślin, segmentacja owadów

6 Oto jeden z przykładów wykorzystania złotej proporcji:
Każdy kolejny odcinek jest sumą poprzedniego, co po złożeniu kilku figur tworzy coraz to większe figury geometryczne.

7 Gdzie jest liczba “fi” ? Odpowiednie odcinki w tym pięciokącie podzielone przez siebie dają nam wynik liczby fi równej Także liczba ta ma zastosowanie w rysowaniu figur geometrycznych.

8 Dziękujemy! Do zobaczenia!


Pobierz ppt "Liczba “fi” Prezentację przygotowali:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google