Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Liczba fi Prezentację przygotowali: Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. Tematem pracy jest liczba fi a także złoty podział (podział

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Liczba fi Prezentację przygotowali: Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. Tematem pracy jest liczba fi a także złoty podział (podział"— Zapis prezentacji:

1 Liczba fi Prezentację przygotowali: Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. Tematem pracy jest liczba fi a także złoty podział (podział harmoniczny).

2 Co to jest złoty podział? a/x = x/(a-x) Podział harmoniczny (złoty podział) jest to podział danej wielkości a na takie dwie części x oraz a-x, żeby spełniona była proporcja a/x = x/(a-x)

3 Największe odkrycia Leonardo da Vinci na podstawie nielegalnych ekshumacji zwłok i mierzenia kości wykazał, iż ludzkie ciało jest dosłownie zbudowane z elementów, których proporcje wymiarów zawsze równają się fi: - odległość od czubka głowy do podłogi podzielona przez odległość od pępka do podłogi, - odległość między ramieniem a czubkiem palców podzielona przez odległość między łokciem a czubkiem palców, - odległość biodra od podłogi podzielona przez odległość od kolana do podłogi, - również stawy dłoni, palce u nóg, odległość między kręgami.

4 Jak to było? Według Leonarda da Vinci proporcje ludzkiego ciała są równe liczbie fi, czyli 1,618. Z początku niedowierzano temu odkryciu, ale w końcu uczeni przekonali się do niego.

5 Przykłady liczby fi w przyrodzie: Oto one: - stosunek liczby pszczół płci żeńskiej do liczby pszczół płci męskiej w jakimkolwiek ulu na świecie, - stosunek średnicy jednej spirali do drugiej w muszli nautilusa (głowonoga, który pompuje gaz do swojej podzielonej na komory muszli, żeby utrzymywać się w odpowiedniej pozycji w wodzie), - stosunek średnicy obrotu kolejnych, przeciwnych do siebie spirali nasion w kwiecie słonecznika, - również spiralnie układające się płatki szyszki sosny, układ liści na łodygach roślin, segmentacja owadów

6 Oto jeden z przykładów wykorzystania złotej proporcji: Każdy kolejny odcinek jest sumą poprzedniego, co po złożeniu kilku figur tworzy coraz to większe figury geometryczne.

7 Gdzie jest liczba fi ? Odpowiednie odcinki w tym pięciokącie podzielone przez siebie dają nam wynik liczby fi równej 1.618. Także liczba ta ma zastosowanie w rysowaniu figur geometrycznych.

8 Dziękujemy! Do zobaczenia!


Pobierz ppt "Liczba fi Prezentację przygotowali: Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. Tematem pracy jest liczba fi a także złoty podział (podział"

Podobne prezentacje


Reklamy Google