Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNIE W SIECI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNIE W SIECI."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNIE W SIECI

2 Komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi do pracy, nauki i rozrywki. Co dziesiąty internauta w Polsce to dziecko w wieku 7-14 lat.

3 Oprócz wielu zalet, jakie niesie ze sobą używanie Internetu, istnieje też jego ogromna wada – ryzyko uzależnienia się. Wyróżnić można trzy rodzaje uzależnienia: fizyczne, psychiczne i moralne.

4 FIZYCZNE Długa praca przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji
naraża młodzież w wieku dojrzewania na skrzywienie kręgosłupa i prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała. Stałe naprężenie mięśni powoduje bóle mięśniowe w okolicy szyi, ramion, pleców oraz palców i dłoni. Pojawiają się również problemy ze wzrokiem, a także może wystąpić niedokrwienie ręki na odcinku nadgarstka oraz uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka i dłoni.

5 PSYCHICZNE Napięcie psychiczne wynikające z długotrwałego użytkowania
komputera, z podniecenia akcją gry, utrzymywania silnej koncentracji na jej przebiegu, doświadczenia frustracji przegranej. Wynikające z napięcia psychicznego negatywne skutki dla dziecka to: nerwice, lęki lub inne zmiany w układzie nerwowym, pobudzenie, nerwowość, bezsenność.

6 MORALNE Łatwy i niekontrolowany dostęp
dziecka do informacji o treściach niepożądanych może spowodować wypaczenie systemu norm i wartości przyjętych w jego rodzinie i środowisku. Zatracanie poczucia realizmu może prowadzić do wyizolowania się dziecka ze społeczności, sprzyjać anonimowości (podszywanie się pod inną osobę), wprowadzeniu siebie i innych w błąd przez bezkrytyczne zaufanie do możliwości, jakie oferuje komputer.

7 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE (Internet)
Zaabsorbowanie Internetem nie kończy się z chwilą odłączenia komputera od sieci (obsesyjne zastanawianie się nad tym, co się dzieje w Internecie). Szukanie usprawiedliwień i wymówek kiedy ktoś dorosły zwraca uwagę, że za długo siedzi się przed komputerem. Tracenie kontroli nad czasem spędzonym przed komputerem, nawet gdy chce się zostać przed nim tylko kilka minut, czas ten bardzo się wydłuża.

8 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE c.d. (Internet)
Zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków, np. higienę osobistą kosztem spędzania czasu przed komputerem. Popadanie w konflikty z najbliższymi w związku z używaniem Internetu. Korzystanie z sieci wzbudza silne emocje, gdy spędza się czas przed komputerem, oraz irytację, niepokój, frustrację, kiedy dostęp do sieci jest utrudniony lub uniemożliwiony.

9 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE (gry komputerowe)
Granie w gry komputerowe jest najważniejszą aktywnością w życiu dziecka. Dziecko rezygnuje z dotychczasowych aktywności i zainteresowań na rzecz grania na komputerze. Niemożność zagrania w grę komputerową powoduje nieprzyjemne objawy „odstawienne” – złe samopoczucie, rozdrażnienie, wybuchy złości.

10 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE c.d. (gry komputerowe)
Zaangażowanie w gry komputerowe jest źródłem konfliktów z bliskimi, zwłaszcza z rodzicami. Dziecko miewa nagłe, nieuzasadnione zmiany nastroju.

11 Oznaczenia gier komputerowych
- system PEGI Dyskryminacja (ze względu na rasę, religię) Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą. Wulgarny język Nagość i/lub zachowania o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy. Nawiązania do narkotyków, pokazane zażywanie narkotyków. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

12 Oznaczenia gier komputerowych
-wiek dziecka Gra nie powinna być udostępniona dla dziecka poniżej podanego roku życia.

13 Oznaczenia gier komputerowych - system amerykański ESRB
Tylko dla osób dorosłych Dla małych dzieci Dla wszystkich Dla nastolatków Dla wszystkich powyżej 10 roku życia Dla nastolatków powyżej 17 lat

14 Pomocne strony!!! www.dzieckowsieci.pl www.sieciaki.pl www.brpd.gov.pl
Pomocne strony!!!

15 Co może grozić uzależnionym od cyberprzestrzeni?
Pogorszenie wyników w szkole oraz problemy w nauce wynikające m.in. z trudności z koncentracją uwagi. Zaburzenie nastroju: od euforii przez lęk do agresji. Pogorszenie stanu zdrowia wynikające z niehigienicznego trybu życia (brak snu, brak ruchu, nieregularne posiłki). Trudności w rozróżnianiu tego, co rzeczywiste, od tego, co wirtualne. Trudności w relacjach z ludźmi oraz konflikty. Narastanie poczucia wyobcowania. Rezygnacja z wcześniejszych zainteresowań i aktywności. Problemy zdrowotne, takie jak otyłość, bóle głowy, pogorszenie wzroku, skrzywienia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka (wymaga zabiegu operacyjnego). Odczuwanie niepokoju, rozdrażnienia przy próbach przerywania lub ograniczenia korzystania z Internetu.


Pobierz ppt "BEZPIECZNIE W SIECI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google