Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kalendarz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kalendarz."— Zapis prezentacji:

1 Kalendarz

2 Styczeń sticzen Nazwa pochodzi od słowa "stykać”
Bo styka, czyli łączy, nowy rok ze starym rokiem.

3 Luty Luthy Dawno temu słowo "luty" po staropolsku oznaczało mroźny, srogi, okrutny, zły. To najzimniejszy i najbardziej dokuczliwy ze wszystkich miesięcy

4 Marzec Marzecz Nazwa z języka łacińskiego. W starożytnym Rzymie był to miesiąc poświęcony bogowi wojny - Marsowi. Mars minę miał marsową, czyli bardzo groźną. "Martius" w łacinie oznacza "miesiąc Marsa", czyli ten, w którym ta planeta świeci najjaśniej.

5 Kwiecień Kwyeczen Kwieci, czyli zdobi ziemię rozkwitającymi pierwszymi wiosennymi kwiatami, które wywabia przedwcześnie ciepło promieni słonecznych.

6 Maj May Miesiąc ten Rzymianie poświęcili bogini Mai, matki boga Merkurego. Zaczynał się czas radości całej przyrody (pełen radości, miły - to po łacinie "majus").

7 Czerwiec Czyrvyen Nazwa pochodzi od owada - czerwca polskiego. W czerwcu zbierano jego poczwarki, suszono je na słońcu i wyrabiano z nich czerwony barwnik - purpurę - do farbowania płótna.

8 Lipiec Lypyen Od lip, które kwitną w tym czasie.
Ich zapach wabi pszczoły, które zbierają lipowy nektar.

9 Sierpień Syrpyen W tym czasie sierpami żniwnymi ścinano zboże.
Dziś zastąpiono je ogromnymi maszynami, ale sierpień pozostał sierpniem.

10 Wrzesień Wrzesen Dziewiąty miesiąc zawdzięcza swoją nazwę fioletowym wrzosom, kwitnącym w lesie.

11 Październik Pasdzernyk
Paździerze to słoma z lnu i konopi, które już teraz rzadko się uprawia. Kiedyś, gdy większość ubrań tkało się z lnu, wielu ludzi zajmowało się przerabianiem tej rośliny na płótno.

12 Listopad Lystopad Nazwa pochodzi od spadających z drzew liści

13 Grudzień Grudzyen To miesiąc, w którym po raz pierwszy porządnie zamarza ziemia. W języku Prasłowian, zamarznięta ziemia to gruda.


Pobierz ppt "Kalendarz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google