Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krótka historia Polskiej Marynarki Wojennej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krótka historia Polskiej Marynarki Wojennej"— Zapis prezentacji:

1 Krótka historia Polskiej Marynarki Wojennej

2 Polska opierała się szerokim pasem wybrzeża o Bałtyk już od czasów pierwszych Piastów.

3 W wyniku testamentu Bolesława Krzywoustego Pomorze Zachodnie stopniowo przechodziło pod wpływy niemieckie i przy Polsce pozostało jedynie Pomorze Gdańskie.

4 Zwycięstwa i dążenia Jagiellonów przywróciły Polsce Gdańsk i część Pomorza.

5 W czasie "wojny trzynastoletniej" ( ) z Zakonem Krzyżackim walczyła polska flota kaperska, która zadała druzgocący cios flocie krzyżackiej w bitwie na Zalewie Wiślanym (1463).

6 Kazimierz Jagiellończyk nadał "Wielki Przywilej“ dla Gdańska (1457): "zrzekł się" korzyści z dostępu do morza, a żegluga na Bałtyku oraz handel na Wiśle stały się wyłącznymi atrybutami Gdańska. Nastąpił stopniowy zanik floty kaperskiej.

7 Polska nie podejmowła żadnych decyzji w polityce morskiej.
W tym czasie Szwecja, Niemcy i Dania rosły w potęgę i bogactwo. Taki stan trwał do XVI wieku.

8 Zygmunt August odtworzył flotę kaperską (1561), powołał Komisję Morską (1568) .
Flota kaperska liczyła trzydzieści okrętów. Późniejsze okoliczności sprawiły, że panowanie na Bałtyku przeszło w ręce szwedzkie.

9 Zygmunt III Waza wydał dekret o budowie okrętów wojennych w Gdańsku i Pucku, powstała Komisja Okrętów Królewskich (1625), nawiązująca do Komisji Morskiej Zygmunta Augusta. Flota odniosła zwycięstwo w bitwie pod Oliwą (1627), gdzie rozbiła eskadrę szwedzką.

10 Władysław IV ufortyfikował Władysławowo.
Dania interweniowała na prośbę Gdańska i odsunęła Polskę od morza. Wskutek utraty floty zabezpieczającej pozycję na morzu zapadł wieloletni letarg. Który zakończył się dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

11 Zadanie domowe Zadania domowe piszemy odręcznie! Ocena 4:
Znajdz informacje na temat bitew morskich w czasie wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim. Ocena 5: Znajdź informacje na temat floty kaperskiej. Ocena 6: Opisz jak za czasów Zygmunta III Wazy rozbudowywano flotę wojenną. UWAGA: napiszcie źródło swoich informacji, czyli skąd czerpaliście swoje informacje/obrazki.

12 Lata 20-te XX wieku. Inicjatywa Kierownictwa Marynarki Wojennej: wiceadmirała Porębskiego, kontradmirała Świrskiego i kontradmirała Unruga powstania portów wojennych w Gdyni i na Helu. Budowa nowoczesnych okrętów wojennych. Utworzenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

13 W 1939 r Marynarka Wojenna była w fazie rozbudowy.
W zetknięciu z potęgą Niemiec prowadziła działania obronne. Do Anglii przebazowano trzy okręty ORP "Błyskawica", ORP "Burza“ i ORP "Grom". Stały się one zalążkiem Polskiej Marynarki Wojennej u boku aliantów.

14 Pomimo przewagi wroga obrona Wybrzeża przetrwała do 2 października 1939.
Marynarze walczyli o utrzymanie mostów i przepraw na dolnej Wiśle, jak również w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie“ i wzięli udział w ostatniej bitwie Kampanii Wrześniowej pod Kockiem.

15 Polska Marynarka Wojenna, czyli niszczyciele "Grom", "Błyskawica" i "Burza", okręty podwodne "Orzeł" i "Wilk" oraz inne jednostki, została podporządkowana Royal Navy.

16 Polskie okręty prowadziły 1162 operacje morskie , ochraniały 787 konwojów, wzięły udział w 665 starciach i bitwach morskich, walczyły na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Zniszczyły 6 niemieckich okrętów, 41 statków transportowych i uszkodziły 21 okrętów. Polska Marynarka Wojenna była jedną z najaktywniejszych spośród mniejszych marynarek koalicji antyhitlerowskiej.

17 Baza Polskiej Marynarki Wojennej i Centrum Szkoleniowe, Albert Road Plymouth

18 Tablica poświęcona Marynarzom Polskiej Marynarki Wojennej, Hoe PLymouth

19 31 marca 1947 roku Polska Marynarka Wojenna w Wielkiej Brytanii zakończyła swoją działalność. Większość marynarzy pozostała na emigracji, tylko nieliczni zdecydowali się na powrót do kraju.

20 Zadanie domowe: Ocena 4 Czym była operacja Pekin w 1939 roku? Ocena 5
Wypisz wszystkie jednostki, którymi dysponowała Polska Marynarka Wojenna w czasie II wojny światowej. Ocena 6: Zaznacz działania Polskiej Marynarki Wojennej operacjach wojennych w czasie II wojny światowej na załączonej mapce konturowej.

21 Działania Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej.


Pobierz ppt "Krótka historia Polskiej Marynarki Wojennej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google