Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny BIOLOGIA

3 Aby przeżyć w niebezpiecznym środowisku zwierząt roślinożernych, rośliny musiały wykształcić szereg mechanizmów obronnych, które chronią je przed staniem się pokarmem. DO TAKICH MECHANIZMÓW ZALICZA SIĘ: - kolce, ciernie, kłujące włoski itp., - broń chemiczną, - kamuflaż, - współpracę międzygatunkową.

4 KOLCE OSET

5 KOLCE JEŻYNA

6 CIERNIE LIMONKA

7 CIERNIE KAKTUS

8 GRUBE LIŚCIE O OSTRYCH KRAWĘDZIACH ALOES

9 GRUBE LIŚCIE O OSTRYCH KRAWĘDZIACH AGAWA

10 Mianem broni chemicznej, określa się wytwarzanie przez rośliny substancji trujących oraz wytwarzanie smaku lub zapachu odstraszającego zwierzęta. Starzec jakubek zawiera alkaloidy, które powodują zatrucia u bydła. BROŃ CHEMICZNA

11 Tytoń zawiera nikotynę, która wywołuje zatrucia u zwierząt. BROŃ CHEMICZNA

12 Pokrzywa posiada włoski parzące, które zawierają substancje powodujące pieczenie, swędzenie i ból. BROŃ CHEMICZNA

13 Fikus wydziela sok mleczny – lateks – który jest gorzki dla atakujących go owadów. BROŃ CHEMICZNA

14 Bylica piołunu odstrasza swoim charakterystycznym, intensywnym zapachem. BROŃ CHEMICZNA

15 Kamuflaż to upodobnienie się roślin do innych elementów otoczenia, niejadalnych przez zagrażające im zwierzęta. Żywe kamienie to sukulenty, które upodabniają się do kamieni, aby uniknąć zjedzenia przez roślinożerców. KAMUFLAŻ

16 Przykładem współpracy międzygatunkowej jest współżycie akacji i mrówek. Akacja zapewnia mrówkom mieszkanie i pożywienie, zaś mrówki bronią drzewo przed roślinożercami, zaciekle atakując przeciwnika. WSPÓŁPRACA MIĘDZYGATUNKOWA

17 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google