Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny CHEMIA

3 Związki kowalencyjne (atomowe) – to związki, w których występują wiązania kowalencyjne (inaczej atomowe). Przykładami takich związków są cząsteczki niemetali, np. H 2, Cl 2, O 2

4 Wiązanie kowalencyjne (atomowe) powstaje między tymi samymi atomami. Polega na utworzeniu wspólnej pary elektronowej. Nazywamy je wiązaniem niespolaryzowanym, ponieważ wspólna para elektronów nie jest przesunięta w żadną stronę. Tworzenie wiązania kowalencyjnego

5 Wiązania kowalencyjne w cząsteczkach H 2, N 2, Cl 2

6 Wiązanie kowalencyjne

7 - mają różne stany skupienia: stały, ciekły, gazowy, - nie rozpuszczają się w wodzie, - dobrze rozpuszczają się w rozpuszczalnikach niepolarnych (benzen, aceton), - mają niskie temperatury wrzenia i topnienia, - nie przewodzą prądu elektrycznego. Właściwości chemiczne związków kowalencyjnych:

8 Związki kowalencyjne spolaryzowane to związki, w których występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Powstają pomiędzy dwoma niemetalami np. HCl, H 2 O, CO 2, NH 3. W wiązaniu tym wspólna para elektronów jest przesunięta w stronę jednego z atomów - atomu o większej liczbie elektronów walencyjnych. Powstawanie związku kowalencyjnego w cząsteczce chlorowodoru.

9 Cząsteczki, które posiadają dwa bieguny - dodatni i ujemny - nazywamy dipolami. Dipolem jest np. cząsteczka wody. Wiązania w cząsteczce wody.

10 Chmury pierwiastków tworzących wiązania kowalencyjne niespolaryzowane, kowalencyjne spolaryzowane oraz jonowe.

11 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google