Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kuchnia polska i regionalna!!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kuchnia polska i regionalna!!!"— Zapis prezentacji:

1 Kuchnia polska i regionalna!!!

2 Wiadomości ogólne!!! Pierwsze surowce, z których sporządzano w staropolskiej kuchni potrawy, to: różne gatunki kaszy mąka pszenna i żytnia, groch, bób, soja, olej konopny, grzyby świeże, suszone i kiszone, wieprzowina i wołowina,(solone, wędzone), dziczyzna, słonina, ser, masło, jaja. Z warzyw stosowano głównie: ogórki kiszone, kapustę, buraki, marchew, cebule, rzepę. Z owoców znano: Jabłka, wiśnie, czereśnie i śliwy.

3 Przyprawy i zioła!!! W dawnej kuchni polskiej stosowano zarówno przyprawy obcego pochodzenia- pieprz, imbir, gałkę i kwiat muszkatołowy, ziele angielskie i liście laurowe, goździki, cynamon, szafran, paprykę jak i zioła, zbierane na naszych polach, w lasach i ogrodach. Pospolite przyprawy i zioła dawnej kuchni polskiej to: pietruszka, jałowiec, kminek, mięta, rozmaryn, majeranek, szałwia, tymianek, lubczyk, cząber, koper, chrzan, czosnek, suszone śliwki, miód i piwo.

4

5 Zupy!!! W kuchni staropolskiej jadano mało zup, podawano je głównie jako dania śniadaniowe. Tradycyjne polskie zupy to: żury, czernina, rosoły, barszcze, kapuśniaki, krupniki, polewki, zupy owocowe, grzybowe i rybne.

6 Żury To jedne z najstarszych polskich zup sporządzanych na zakwasie, którego podstawowym składnikiem jest żytnia mąka razowa. Żur można sporządzać na wywarze jarskim lub z kości i jarzyn z dodatkiem suszonych grzybów. Żury gotowane są z białą kiełbasą, wędzonym boczkiem, żeberkami. Podaje się je z ziemniakami lub ugotowanym na twardo jajami. Sposób przyrządzania żuru zależy od regionu. We współczesnej kuchni żurek na kiełbasie jest tradycyjną potrawą śniadania wielkanocnego.

7

8 Potrawy z mąki i kasz, jaj i sera.
Potrawy z mąki były bardzo popularne. Sporządzane z niej kluski, łazanki, pierogi i naleśniki. Z kasz gotowano zupy, jadano je z mlekiem, wypiekano w piecu, kraszono słoniną, przyprawiano grzybami i śliwkami, podawano do mięs, polewając je sosem. Popularność kasz zmniejszyła się w XVII wieku, gdy pojawiły się ziemniaki.

9 Łazanki z kapustą!!!

10 Bliny staropolskie!!!

11 Potrawy z warzywami i grzybami!!!
Grzyby stanowią podstawę wielu dań typowo polskich, podawano je do różnych potraw- pieczeni, bigosu, dziczyzny, ryb, drobiu, zup. Pieczarki dotarły do polski wraz z daniami kuchni francuskiej, początkowo były bardzo drogie.

12 Fasola po Polsku!!!

13 Bigos staropolski!!!

14 Potrawy z mięsa zwierząt rzeźnych i dziczyzny!!!
Najstarszą metodą obróbki cieplnej potraw z mięsa, drobiu i dzikiego ptactwa kuchni staropolskiej było pieczenie. Smażenie pojawiło się w drugiej połowie XIX w.

15 Biała kiełbasa w sosie chrzanowym!!!

16 Schab pieczony ze śliwkami!!!

17 Zrazy staropolskie!!!

18 Potrawy z podrobów!!! Podroby były wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie. Sporządzane z nich zupy, drugie dania (gotowane, smażone, duszone), dodawano do nadzień, farszów, pasztetów. Popularne były zimne zakąski, np. ozory w galarecie lub w sosie szarym lub chrzanowym, galaretka z nóżek wieprzowych i cielęcych, oraz zakąski gorące, np. z móżdżku. Flaki wołowe, popularne również dzisiaj, znane są już od XVI wieku.

19 Wątróbka z jabłkami!!!

20 Flaki po polsku!!!

21 Galaretka z nóżek!!!

22 Potrawy z drobiu i dzikiego ptactwa!!!
Drób i dzikie ptactwo zazwyczaj pieczono z różnymi rodzajami nadzienia- z podrobów, z kaszy, z owoców, z kapusty, z mięsa i bułki. Sporządzano też potrawki, dusząc mięso w rosole z dodatkiem warzyw, owoców i przypraw. Dania z drobiu należy do wykwintnych i podawano je na specjalne okazje.

23 KURCZAK PO POLSKU!!!

24 Potrawy z ryb!!! Kuchnia staropolska słynęła z potraw rybnych. Bardzo ceniono zupę rybną zaprawianą na kwaśno octem winnym i miodem. Najstarsze sposoby sporządzania potraw z ryb to pieczenie i gotowanie. Wykorzystywano następujące ryby: łososie, jesiotry, węgorze, karpie, szczupaki, śledzie, leszcze, liny, okonie, dorsze. Typowe staropolskie potrawy rybne to ryby po polsku i szarym sosie oraz ryby w galarecie.

25 Karp po polsku!!!

26 Ryby po staropolsku!!!

27 Ciasta i desery!!! Desery w kuchni staropolskiej nazywano wetami. Sporządzano mleczka, galaretki, kremy, podawano owoce- jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, jagody leśne , a od XVII wieku pomarańcze, cytryny i inne owoce południowe.

28 Łamańce z makiem!!!

29 Strucla makowa!!!

30 Pączki!!!

31 Mazurek kruchy!!!

32 Faworki!!!

33 Sernik!!!

34 Arkas( Ulubiony deser króla Jana III Sobieskiego)

35 Babka drożdżowa!!!

36 Potrawy kuchni regionalnej!!!
Powstanie kuchni regionalnej związane jest z różnorodnością klimatu i zróżnicowaniem jakości gleb. Z tych czynników wynikały możliwości uprawy różnych roślin i hodowli różnych zwierząt. Z poszczególnych regionów wymieniamy poszczególne kuchnie: *Potrawy regionu podhalańskiego* *Potrawy regionu śląskiego* *Potrawy regionu wielkopolskiego* *Potrawy regionu małopolskiego* *Potrawy regiony mazowieckiego* Potrawy regionu warmińsko-mazurskiego* *Potrawy regionu pomorskiego*

37 Potrawy regionu podhalańskiego!!!
Charakterystyczne dla regionu podhalańskiego są potrawy z baraniny, rzadko spotykane w innych kuchniach regionalnych, oraz potrawy mączne. Typowe dania to: kwaśnica, baranina duszona z jarzynami, schab po góralsku, krokiety z oscypkiem, małdrzyki, prażucha, kluski scykane.

38 Kwaśnica!!!

39 Małdrzyki krakowskie!!!

40 Kurczak po krakowsku!!!

41 Potrawy regionu śląskiego!!!
W regionie śląskim najczęściej spożywa się gęste, tłuste zupy, sporządzane na wywarach mięsnych i potrawy mięsne w sosach. Często podawane są ziemniaki odsmażone z boczkiem lub słoniną i kwaśnym mlekiem.

42 Kartoflak!!!

43 Jaskółcze gniazda!!!

44 Potrawy regionu małopolskiego!!!
W regionie małopolskim najbardziej popularne są potrawy z mąki, kasz i ziemniaków oraz zupy na mleku i jarzynach. Typowe dla tego regionu są gotowane pierogi z różnymi farszami, np. kaszą gryczaną i serem lub serem i ziemniakami. Inne potrawy to np. kugel i zapiekanki z pęczaku.

45 Rulony z polędwicy!!!

46 Pierogi z kaszą gryczaną i serem!!!

47 Potrawy regionu wielkopolskiego!!!
Podstawą kuchni tego regionu są potrawy z ziemniaków i mąki. Mięsa i ryb jada się mniej. Do najbardziej znanych dań tego regionu należą: zupa z ziemniaków zwana ślepe ryby oraz kaczka z pyzami drożdżowymi i modrą kapustą.

48 Ciupka z grochem!!!

49 Kaczka po poznańsku!!!

50 Zupa chłopska!!!

51 Potrawy regionu mazowieckiego!!!
Podstawą kuchni mazowieckiej są: owoce świeże i przetworzone, stosowane do wypieku ciast i do pieczeni mięsnych. Z tego regionu pochodzi zupa pomidorowa. Popularnym surowcem są również ryby oraz popularnym dodatkiem do dań są kasze.

52 Kotlety po kurpiowsku!!!

53 Racuszki po Podlasku!!!

54 Zrazy kasztelańskie!!!

55 Potrawy regionu warmińsko-mazurskiego!!!
Region warmińsko-mazurski charakteryzuje się bogactwem potraw z ryb i ziemniaków.

56 Marchew po mazursku!!!

57 Roladki mazurskie z ryb!!!

58 Farszynki!!!

59 Potrawy regionu pomorskiego!!!
Podstawą kuchni regionu pomorskiego są ryby które, gotowano, prażono, wędzono i suszono.

60 kiszka kaszubska!!!

61 KONIEC!!!


Pobierz ppt "Kuchnia polska i regionalna!!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google