Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie we Francji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie we Francji"— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie we Francji

2 We Francji Boże Narodzenie to najważniejsze święta rodzinne w roku
We Francji Boże Narodzenie to najważniejsze święta rodzinne w roku. Jak twierdzą francuscy socjologowie, we Francji rodziny gromadzą się wokół wspólnego stołu, aby zamanifestować jedność i potwierdzić najważniejszą rolę dzieci w rodzinie. We Francji od ok. 150 lat nieprzerwanie trwa proces „laicyzacji” świąt Bożego Narodzenia.

3 Wiele dni przed Bożym Narodzeniem w miastach i miasteczkach  Francji  odczuwa się świąteczny nastrój. Dekoruje się fasady urzędów. Stawia się olbrzymie choinki na placach. Drzewa przy głównych i reprezentacyjnych ulicach ozdabiane są kolorowymi lampkami. Sklepy przygotowują świąteczne dekoracje

4 Przygotowania świąteczne
W regionie Alzacja i Lotaryngia w przedświątecznym okresie odbywają się wielkie jarmarki nazywane "Marchés de Noel". Jest to połączenie zabawy z komercją. Na jarmarkach klienci mają między innymi okazję zaopatrzenia się w tradycyjne produkty do sporządzania świątecznych potraw a inni mogą wypatrzyć oryginalny upominek pod choinkę dla kogoś bliskiego.

5 Święta Wigilijny i świąteczny posiłek według starej tradycji przygotowywany jest najczęściej przez dziadków, którzy w tych dniach pragną zgromadzić wokół siebie swoich najbliższych czyli dzieci i wnuki. Boże Narodzenie to okazja do prawdziwych zjazdów rodzinnych. Wówczas niezależnie od tego, czy wszyscy są wierzący czy nie, przy wspólnym stole zasiada nawet osób.

6 Potrawy świąteczne Świąteczna wieczerza składa się z ostryg, gęsiej lub kaczej wątróbki, łososia, białej kaszanki oraz indyczki nadziewanej kasztanami. W żadnym domu nie może zabraknąć "Bûche de Noël" świątecznego ciasta w kształcie kawałka drewna. Natomiast na południu Francji muszą być Mendiants, czyli kruche okrągłe ciasteczka, bogato ozdobione bakaliami, które oznaczać mają brązowe kolory habitów zakonów żebraczych.

7 Prezenty Zdecydowanie najważniejszym elementem w obchodach francuskiego Bożego Narodzenia są prezenty. Dla najbliższych na ogół są one bardzo bogate, często odpowiadające złożonym wcześniej życzeniom. Skromniejszymi, często symbolicznymi upominkami, obdarowuje się też przyjaciół, bliższych znajomych, kolegów z pracy, a także np.: stróża czy pomoc domową.

8 Père Noël Prezenty we Francji przynoszą, w zależności od regionu i rodzinnych tradycji, Aniołek, Dzieciątko Jezus lub, najpopularniejszy i najbardziej podobny do św. Mikołaja, „Père Noël”. Pozostawia on, niezauważony, podarki w świąteczny poranek 25 grudnia. Wieczorem 24 grudnia należy zostawić pod choinką parę własnych butów, aby Père Noël wiedział, gdzie położyć nasz prezent.

9 Tradycje i zwyczaje świąteczne
Dekoruje się domy, używając ostrokrzewu (le houx), jemioły (le gui), czy też liści dzikiego wina (le lierre) i rozmarynu (le romarin). Niektórzy dekorują drzwi do domu niedużym, świątecznym wieńcem (couronne), rozkładają kupione lub przygotowane własnoręcznie szopki, ustawiając w nich figurki (santons) przedstawiające dzieciątko Jezus, Marie i Jozefa. Zwyczaj ten rozpowszechniony prawdopodobnie przez Franciszka z Asyżu, pojawił się we Francji w XVIII wieku. Po uroczystej kolacji zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek gdyby przechodziła Matka Boska. Wypieka się trzynaście chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.

10 Koniec!! Wykonawca: Anna Galińska Żaneta Balińska
Życzymy wszystkiego najlepszego w dniu Bożego Narodzenia


Pobierz ppt "Boże Narodzenie we Francji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google