Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak ( właściwie Henryk Goldszmit ps. Stary doktor ). ur. 22 lipca 1878 w Warszawie – zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince. Pedagog,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak ( właściwie Henryk Goldszmit ps. Stary doktor ). ur. 22 lipca 1878 w Warszawie – zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince. Pedagog,"— Zapis prezentacji:

1

2 Janusz Korczak ( właściwie Henryk Goldszmit ps. Stary doktor ). ur. 22 lipca 1878 w Warszawie – zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince. Pedagog, publicysta, pisarz, lekarz… W czasie II wojny organizował opiekę nad dziećmi w getcie warszawskim i prowadził sierociniec. Podczas I wojny światowej został wcielony do armii rosyjskiej jako lekarz. Po demobilizacji w 1917 organizował przytułki dla sierot wojennych pod Kijowem, tam spotkał Marynę Falską, z którą w 1919 założył sierociniec dla dzieci polskich Nasz Dom.

3 Żegnamy tych wszystkich, którzy już odeszli lub niezadługo odejdą, a by nie powrócić. Żegnamy ich przed długą i daleką podróżą. A imię tej Podróży - Życie. Wiele razy myśleliśmy nad tym, jak żegnać, jakich rad udzielić. Niestety, słowa biedne są i słabe. Nic wam nie dajemy. Nie dajemy Boga, bo Go sami odszukać musicie we własnej duszy, w samotnym wysiłku. Nie dajemy Ojczyzny, bo ja odnaleźć musicie własna pracą serca i myśli. Nie dajemy miłości człowieka, bo nie ma miłości bez przebaczenia, a przebaczać - to mozół, to trud, który każdy sam musi podjąć Dajemy wam jedno: Tęsknotę za lepszym życiem, którego nie ma, ale kiedyś będzie, za życiem Prawdy i Sprawiedliwości. Może ta tęsknota doprowadzi was do Boga, Ojczyzny i Miłości. Żegnajcie, nie zapominajcie. Janusz Korczak, Pożegnanie

4 Korczak w mundurku wydziału Lekarskiego Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. Dyplom medyczny otrzymał 23 marca 1905 r.

5 BUDYNEK MIESZKALNY JANUSZA KORCZAKA PODCZAS ODBYWANIA SLUŻBY WOJSKOWEJ W CZASIE WOJNY MIĘDZY JAPONIĄ A ROSJĄ. BUDYNEK MIESZKALNY JANUSZA KORCZAKA PODCZAS ODBYWANIA SLUŻBY WOJSKOWEJ W CZASIE WOJNY MIĘDZY JAPONIĄ A ROSJĄ.

6 KOCHAŁ DZIECI KOCHAŁ DZIECI

7 Janusz Korczak ze studentami.

8 Zdjęcie Korczaka w gazecie Nasz Przegląd Ilustrowany zamieszczone po przyznaniu mu nagrody przez Polską Akademię Literatury w 1937 r.

9 Odwiedzał wiele domów dziecka. Na zdjęciu w jednym z nich. Odwiedzał wiele domów dziecka. Na zdjęciu w jednym z nich.

10 Przez ten most między Małym Gettem (po lewej) ponad ulicą Chłodną a dużym Gettem (prawa strona) przeszedł Korczak wraz z dziećmi w drodze na Umschlagplatz, skąd wywieziono ich do Treblinki.

11 Tory kolejowe prowadzące do obozu śmierci w Treblince. Tędy przewieziono Korczaka wraz z Jego dziećmi 5 sierpnia 1942 roku.

12 PREZENTACJ Ę WYKONA Ł A PREZENTACJ Ę WYKONA Ł A PATRYCJA KUC PATRYCJA KUC KLASA 3E KLASA 3E


Pobierz ppt "Janusz Korczak ( właściwie Henryk Goldszmit ps. Stary doktor ). ur. 22 lipca 1878 w Warszawie – zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince. Pedagog,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google