Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Belize Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Belize Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość."— Zapis prezentacji:

1 Belize Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

2 Flaga Herb Belize podzielone jest na 6 dystryktów: 1.Belize 2.Cayo
Belize została przyjęta 21 września 1981 wkrótce po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. W środku flagi widnieje herb Belize . Belize podzielone jest na 6 dystryktów: 1.Belize 2.Cayo 3.Corozal 4.Orange Walk 5.Stann Creek 6.Toledo Herb Pod trójdzielną tarczą wstęga z dewizą łacińską: Sub umbra floreo (Kwitnę w cieniu). 50 liści otaczających herb symbolizuje rok 1950 kiedy to doszła do władzy partia polityczna o nazwie Zjednoczona Partia Ludowa.

3 Dystrykt Belize – dystrykt we wschodnim Belize, posiadający dostęp do M.Karaibskiego. Dystrykt obejmuje również wyspy: Ambergris Caye, Caye Caulker, St. George's Caye oraz Goff's Caye.

4 Belize City

5 Belize City - największe miasto Belize, historyczna stolica tego kraju, położone u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około mieszkańców (2005). Belize City było stolicą Hondurasu Brytyjskiego do 1970 roku, Potem brytyjski rząd kolonialny przeniósł się do nowej stolicy Belmopan. Obecnie Belize City jest stolicą dyskryktu Belize. Miasto zostało założone w XVII wieku przez Brytyjczyków jako Belize Town. W roku 1961 miasto zostało zniszczone w wyniku przejścia huraganu.

6

7

8 Na moście zwodzonym w Belize City

9

10

11 Szkoła katolicka w Belize City

12 Przed szkołą - uczniowie kupują sok pomarańczowy

13 Belize City

14 St. John's Cathedral, Belize City

15 Sąd Najwyższy, Belize City

16 Belize City - Port

17 9 marca mieszkańcy Belize obchodzą święto narodowe "Dzień Barona Blissa" (Baron Bliss Day).
Henry Edward Ernest Victor Bliss, znany bardziej jako Baron Bliss ( ) – był brytyjskim podróżnik,em. i uznawany jest za największego dobroczyńcę Belize. 14 stycznia jego statek zawinął do portu Belize City. Bliss chorował wówczas na zatrucie pokarmowe, 2 miesiące później zmarł . I chociaż nie zstąpił na ląd, tak był wzruszony gościnnością mieszkańców, że postanowił przekazać swój majątek 2 miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize). Dzięki przekazanym pieniądzom powstało wiele obiektów na terenie całego kraju, m.in. biblioteka w Belize City, muzeum, centrum badawcze, szkoła pielęgniarek, latarnia morska (znajduje się w niej mauzoleum Blissa) oraz liczne ośrodki zdrowia. Belize City,latarnia morska z mauzoleum Blissa

18 Dystrykt Cayo – dystrykt w zachodnio-centralnej części Belize, ze stolicą w San Ignacio Cayo.
W dystrykcie znajduje się stolica kraju Belmopan oraz inne miejscowości: Benque Viejo, San Antonio, Valley of Peace, oraz Spanish Lookout.

19 San Ignacio ma ok. 14 tys. mieszkańców. Leży nad rzeką Macal
San Ignacio ma ok. 14 tys. mieszkańców. Leży nad rzeką Macal. Duża część mieszkańców miasta jest pochodzenia indiańskiego. San Ignacio Cayo jest drugim co do wielkości miastem w kraju.

20 Przeprawa przez rzekę Mopan do Xunantunich

21 Xunantunich,ruiny centrum prekolumbijskiego, 15 km na zachód od San Ignacio

22 Belmopan, budynek parlamentu

23 Dystrykt Corozal – dystrykt w północnym Belize, ze stolicą w Corozal.

24 Cerros - ruiny miasta Majów
Cerros - ruiny miasta Majów. Znajdują się w Chetumalské Bay, około 5 km od miasta Corozal. W przeszłości, głównie w latach 350 p.n.e do 250 n. e.był to ważny ośrodek handlowy. Miasto zajmowało 21,3 ha. W Cerros przetrwały trzy świątynie i kilka piramid.

25 Cerros - ruiny miasta Majów.

26 Cerros - ruiny miasta Majów.

27 Papaja

28 Orange Walk,stolica dystryktu Orange Walk
Dystrykt Orange Walk dystrykt w północno-zachodniej części Belize, ze stolicą w Orange Walk Orange Walk,stolica dystryktu Orange Walk

29 Orange Walk, New River . W rzece tej można spotkać krokodyle

30 Dystrykt Orange Walk, ruiny cywilizacji Majów Lamanai

31 Dystrykt Stann Creek - dystrykt we wschodnim Belize, ze stolicą w Dangriga.

32 Dangriga.

33 Góry Maya – zbudowane ze skał paleozoicznych (granity) i mezozoicznych (wapienie). Rozwinęły się tam też zjawiska krasowe .Są silnie pocięte dolinami rzek. Góry porośnięte są wilgotnym lasem równikowym.

34 Victoria Peak – najwyższy szczyt Belize zbudowany ze sfałdowanych w trzeciorzędzie wapieni i marglii paleozoicznych. Wznosi się 1122 metrów nad poziomem morza w paśmie Gór Maya.

35 Dystrykt Toledo – dystrykt w południowym Belize, ze stolicą w Punta Gorda.

36

37

38 Typowe drewniane domy mieszkalne

39

40

41 W Belize panuje wilgotny klimat równikowy
z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23 °C w grudniu do 28 °C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich zniszczył w 1961 roku dawną stolicę kraju Belize City, stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan. Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny.

42

43

44

45

46

47

48 Ambergris Caye jest największą wyspą, spośród należącą do Belize (56 km na płn-wsch od Belize City). Ma 34 km długości. Główne jej miasto to San Pedro (8 400 mieszkańców). Walory wyspy to przepiękne plaże z rafami koralowymi wraz z Rezerwatem Rafy Koralowej Belize . 6 km na południowy wschód od San Pedro znajduje się Morski Rezerwat Hol Chan, obejmujący obszar 8 km2 płytkowodnych korali, przecięty kanałem. 100 km w głąb morza położona jest na atolu Lighthouse Reef wielka podmorska studnia Blue Hole.

49 Widok na Ambergris Caye z San Pedro i na lagunę

50 Ambergris Caye, San Pedro

51 Ambergris Caye, mangrowia

52 Blue Hole (dosłownie z ang. Błękitna Dziura)
Blue Hole to wielka rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Karaibskim. Odległośc jej od Belize City wynosi około 80 km w głąb morza,pośrodku atolu Lighthouse Reef. Blue Hole ma postać morskiej studni o głębokości ponad 140 m i średnicy 300 m. W całości zalana jest przez wodę. Została objęta patronatem UNESCO.

53 Blue Hole -Rozsławił ją francuski oceanograf Jacques-Yves Cousteau, który w 1970 r wpłynął
do niej statkiem badawczym Calypso. Za pomocą niewielkiej ilości materiałów wybuchowych, otworzył przejście w rafie i wprowadził swój statek. Okolona turkusowym morzem i pierścieniem żywej rafy, ciemnogranatowa Blue Hole w rzeczywistości jest wapiennym lejem krasowym. Przed podniesieniem się poziomu morza ten twór geologiczny był jaskinią lądową, w której zawalił się strop. Prawie pionowe ściany opadają na głębokość mniej więcej 35 metrów, gdzie studnia się rozszerza w ogromną salę z wielkimi stalaktytami, niektóre mają długość aż 15 m. Dno sali znajduje się na głębokości 145 m. Turyści nurkują zwykle do stropu sali - na głębokość około 35 m. Podwodna widoczność przekracza 60 metrów. Studnia wydaje się niezamieszkana — zaglądają do niej tylko rekiny.

54 Blue Hole w okolicach Ambergris Cay

55

56 Przejrzyste wody wokół pierścienia rafy świetnie się nadają do nurkowania z rurką

57

58 Główna ulica miasteczka Caye Caulker na wyspce o tej samej nazwie Wyspa ma 8km dług i 2 km szer.)

59 Welcome To Belize - Tanya Carter oprac. na podstawie WEB - jokoretsina


Pobierz ppt "Belize Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google