Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość"— Zapis prezentacji:

1

2 Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

3 Belize podzielone jest na 6 dystryktów: 1.Belize 2.Cayo 3.Corozal 4.Orange Walk 5.Stann Creek 6.Toledo Flaga Belize została przyjęta 21 września 1981 wkrótce po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. W środku flagi widnieje herb Belize. Herb Pod trójdzielną tarczą wstęga z dewizą łacińską: Sub umbra floreo (Kwitnę w cieniu). 50 liści otaczających herb symbolizuje rok 1950 kiedy to doszła do władzy partia polityczna o nazwie Zjednoczona Partia Ludowa.

4 Dystrykt Belize – dystrykt we wschodnim Belize, posiadający dostęp do M.Karaibskiego. Dystrykt obejmuje również wyspy: Ambergris Caye, Caye Caulker, St. George's Caye oraz Goff's Caye.

5 Belize City

6 Belize City - największe miasto Belize, historyczna stolica tego kraju, położone u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około 60 800 mieszkańców (2005). Belize City było stolicą Hondurasu Brytyjskiego do 1970 roku, Potem brytyjski rząd kolonialny przeniósł się do nowej stolicy Belmopan. Obecnie Belize City jest stolicą dyskryktu Belize. Miasto zostało założone w XVII wieku przez Brytyjczyków jako Belize Town. W roku 1961 miasto zostało zniszczone w wyniku przejścia huraganu.

7

8

9 Na moście zwodzonym w Belize City

10

11

12 Szkoła katolicka w Belize City

13 Przed szkołą - uczniowie kupują sok pomarańczowy

14 Belize City

15 St. John's Cathedral, Belize City

16 Sąd Najwyższy, Belize City

17 Belize City - Port

18 Belize City,latarnia morska z mauzoleum Blissa 9 marca mieszkańcy Belize obchodzą święto narodowe "Dzień Barona Blissa" (Baron Bliss Day). Henry Edward Ernest Victor Bliss, znany bardziej jako Baron Bliss ( 1869-1926) – był brytyjskim podróżnik,em. i uznawany jest za największego dobroczyńcę Belize. 14 stycznia 1926 jego statek zawinął do portu Belize City. Bliss chorował wówczas na zatrucie pokarmowe, 2 miesiące później zmarł. I chociaż nie zstąpił na ląd, tak był wzruszony gościnnością mieszkańców, że postanowił przekazać swój majątek 2 miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize). Dzięki przekazanym pieniądzom powstało wiele obiektów na terenie całego kraju, m.in. biblioteka w Belize City, muzeum, centrum badawcze, szkoła pielęgniarek, latarnia morska (znajduje się w niej mauzoleum Blissa) oraz liczne ośrodki zdrowia.

19 Dystrykt Cayo – dystrykt w zachodnio-centralnej części Belize, ze stolicą w San Ignacio Cayo. W dystrykcie znajduje się stolica kraju Belmopan oraz inne miejscowości: Benque Viejo, San Antonio, Valley of Peace, oraz Spanish Lookout.

20 San Ignacio ma ok. 14 tys. mieszkańców. Leży nad rzeką Macal. Duża część mieszkańców miasta jest pochodzenia indiańskiego. San Ignacio Cayo jest drugim co do wielkości miastem w kraju.

21 Przeprawa przez rzekę Mopan do Xunantunich

22 Xunantunich,ruiny centrum prekolumbijskiego, 15 km na zachód od San Ignacio

23 Belmopan, budynek parlamentu

24 Dystrykt Corozal – dystrykt w północnym Belize, ze stolicą w Corozal.

25 Cerros - ruiny miasta Majów. Znajdują się w Chetumalské Bay, około 5 km od miasta Corozal. W przeszłości, głównie w latach 350 p.n.e do 250 n. e.był to ważny ośrodek handlowy. Miasto zajmowało 21,3 ha. W Cerros przetrwały trzy świątynie i kilka piramid.

26 Cerros - ruiny miasta Majów.

27

28 Papaja

29 Orange Walk, stolica dystryktu Orange Walk Dystrykt Orange Walk dystrykt w północno-zachodniej części Belize, ze stolicą w Orange Wal k

30 Orange Walk, New River. W rzece tej można spotkać krokodyle

31 Dystrykt Orange Walk, ruiny cywilizacji Majów Lamanai

32 Dystrykt Stann Creek - dystrykt we wschodnim Belize, ze stolicą w Dangriga.

33 Dangriga.

34 Góry Maya – zbudowane ze skał paleozoicznych (granity) i mezozoicznych (wapienie). Rozwinęły się tam też zjawiska krasowe.Są silnie pocięte dolinami rzek. Góry porośnięte są wilgotnym lasem równikowym.

35 Victoria Peak – najwyższy szczyt Belize zbudowany ze sfałdowanych w trzeciorzędzie wapieni i marglii paleozoicznych. Wznosi się 1122 metrów nad poziomem morza w paśmie Gór Maya.

36 Dystrykt Toledo – dystrykt w południowym Belize, ze stolicą w Punta Gorda.

37

38

39 Typowe drewniane domy mieszkalne

40

41

42 W Belize panuje wilgotny klimat równikowy z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23 °C w grudniu do 28 °C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich zniszczył w 1961 roku dawną stolicę kraju Belize City, stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan. Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny.

43

44

45

46

47

48

49 Ambergris Caye jest największą wyspą, spośród 200 należącą do Belize (56 km na płn-wsch od Belize City). Ma 34 km długości. Główne jej miasto to San Pedro (8 400 mieszkańców). Walory wyspy to przepiękne plaże z rafami koralowymi wraz z Rezerwatem Rafy Koralowej Belize. 6 km na południowy wschód od San Pedro znajduje się Morski Rezerwat Hol Chan, obejmujący obszar 8 km2 płytkowodnych korali, przecięty kanałem. 100 km w głąb morza położona jest na atolu Lighthouse Reef wielka podmorska studnia Blue Hole.

50 Widok na Ambergris Caye z San Pedro i na lagunę

51 Ambergris Caye, San Pedro

52 Ambergris Caye, mangrowia

53 Blue Hole t o wielka rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Karaibskim. Odległośc jej od Belize City wynosi około 80 km w głąb morza,pośrodku atolu Lighthouse Reef. Blue Hole ma postać morskiej studni o głębokości ponad 140 m i średnicy 300 m. W całości zalana jest przez wodę. Została objęta patronatem UNESCO. Blue Hole (dosłownie z ang. Błękitna Dziura )

54 Blue Hole - Rozsławił ją francuski oceanograf Jacques-Yves Cousteau, który w 1970 r wpłynął do niej statkiem badawczym Calypso. Za pomocą niewielkiej ilości materiałów wybuchowych, otworzył przejście w rafie i wprowadził swój statek. Okolona turkusowym morzem i pierścieniem żywej rafy, ciemnogranatowa Blue Hole w rzeczywistości jest wapiennym lejem krasowym. Przed podniesieniem się poziomu morza ten twór geologiczny był jaskinią lądową, w której zawalił się strop. Prawie pionowe ściany opadają na głębokość mniej więcej 35 metrów, gdzie studnia się rozszerza w ogromną salę z wielkimi stalaktytami, niektóre mają długość aż 15 m. Dno sali znajduje się na głębokości 145 m. Turyści nurkują zwykle do stropu sali - na głębokość około 35 m. Podwodna widoczność przekracza 60 metrów. Studnia wydaje się niezamieszkana zaglądają do niej tylko rekiny.

55 Blue Hole w okolicach Ambergris Cay

56

57 Przejrzyste wody wokół pierścienia rafy świetnie się nadają do nurkowania z rurką

58

59 Główna ulica miasteczka Caye Caulker na wyspce o tej samej nazwie Wyspa ma 8km dług i 2 km szer.)

60 oprac. na podstawie WEB - jokoretsina www.rotfl.com.pl Welcome To Belize - Tanya Carter


Pobierz ppt "Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad M.Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem(długość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google