Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚLADAMI ARCHITERKTURY I NATURY WIELKOPOLSKIEJ. Grupa wiekowa : 10-13 lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚLADAMI ARCHITERKTURY I NATURY WIELKOPOLSKIEJ. Grupa wiekowa : 10-13 lat."— Zapis prezentacji:

1 ŚLADAMI ARCHITERKTURY I NATURY WIELKOPOLSKIEJ

2 Grupa wiekowa : 10-13 lat

3 CELE WYCIECZKI - poznanie środowiska naturalnego oraz zabytków architektonicznych naszego regionu - nauka zachowania na terenach chronionych i w muzeach - postępowanie w stosunkach ze zwierzętami -poszerzenie wiadomości z zakresu edukacji przyrodniczej - przybliżenie uczniom piękna przyrody i krajobrazu - poznanie świata roślinnego i zwierzęcego Sierakowskiego PK - zdobycie umiejętności orientowania się w terenie na podstawie mapy

4 TRASA WYCIECZKI

5 TRASA WYCIECZKI: - CHALIN: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej – SIERAKÓW Stado Ogierów Polski Muzeum: Zamek Opalińskich Kościół i klasztor bernardynów – CHRZYPSKO WIELKIE Kościół św. Wojciecha Wszystkie te miejscowości leżą na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Może kilka słów o nim:

6 SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

7 Sierakowski Park Krajobrazowy powstał w 1991 roku obejmując powierzchnię 30 413 ha w części zachodniej województwa wielkopolskiego. Jego celem jest ochrona niezwykle interesującego krajobrazu o bogatej rzeźbie z licznymi wzgórzami morenowymi, rynnami jeziornymi, dolinami rzek i wydmami.

8 FAUNA

9 Wśród zwierząt na terenach leśnych można spotkać tutaj: daniele sarny wilki borsuki dziki

10 W środowisku wodnych żyją tu: bóbr wydra piżmak karczownik

11 Przedstawicielami ptaków są: muchołówka białoszyja błotniak stawowy żuraw puchacz bocian czarny

12 FLORA

13 Roślinność leśna : bodziszek czerwony kokoryczka wonna marzanka wonna żywiec gruczołowaty

14 W zbiorowiskach roślinności wodnej i szuwarowej występują: kłóć wiechowata czermień błotna grążel żółty

15 Roślinność torfowa: storczyki rosiczki kruszczyki błotne

16 CHALIN s

17 OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

18 Ośrodek Edukacji Przyrodniczej znajduje się w zespole dworsko – folwarcznym. Dwór zbudowany został w XIX wieku przez Apolinarego Kurnatowskiego, lecz był wielokrotnie przebudowywany. W ośrodku możemy podziwiać: - ekspozycję przyrodniczą, dotyczącą Konwencji Waszyngtońskiej, zagrożeń środowiska oraz zwierząt występujących w Sierakowskim Parku Krajobrazowym; - kolekcję zwierząt, motyli, poroży, minerałów oraz plastyczne przedstawienie elementów jaskini. W piwnicach dworku warto odwiedzić tzw. jaskinię, w której prezentowana jest ciekawa ekspozycja.

19 Przy dworku znajduje się park przydworski. W którym możemy podziwiać wielowiekowe drzewa: - Kasztan jadalny - Platan - Lipa - Chojna kanadyjska. W parku tym można zobaczyć jedyne w Polsce sadzonki dwóch dębów pochodzących z Puszczy Sherwood z hrabstwa Nottingham w Anglii.

20 SIERAKÓW

21 MUZEUM ZAMEK OPALIŃSKICH

22 Muzeum mieści się w pozostałościach tzw. Zamku Opalińskich. Powstało w 1995 roku, po wydobyciu w latach 1991-1994 z podziemnej krypty grobowej kościoła pobernardyńskiego sarkofagów członków rodu Opalińskich. Najcenniejsze zbiory muzeum to 5 sarkofagów rodziny Opalińskich, którzy byli właścicielami zamku i miasta Sierakowa w latach 1591-1749. Ponadto muzeum prezentuje zabytki archeologiczne wydobyte z ziemi podczas prac restauracyjnych na zamku - szkło, ceramikę, kafle piecowe od XV do XVII w. oraz zabytki kultury materialnej Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i wnętrza zamkowe.

23 KOŚCIÓŁ I KLASZTOR BERNARDYNÓW

24 Kościół i klasztor bernardynów został ufundowany przez ród Opalińskich. Posiada on XVI -wieczne wnętrze z wczesnobarokowym ołtarzem, którego najcenniejszym elementem jest obraz: Zdjęcie z krzyża. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa nagrobki rodu Opalińskich. Nagrobek Piotra Opalińskiego oraz nagrobek Jana i Zofii Opalińskich.

25 Obraz: ZDJĘCIE Z KRZYŻA

26 STADO OGIERÓW POLSKI

27 Stado Ogierów w Sierakowie jest najstarszym stadem ogierów na ziemiach polskich. Decyzje o założeniu Poznańskiej Stadniny Krajowej i Stada Ogierów na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego władze pruskie podjęły 8 września 1828 r. Pierwsze ogiery nadeszły do Sierakowa dnia 4 lutego 1829 roku i te datę przyjęto za rok powstania. W tym też roku sprowadzono do Sierakowa kolejne 60 ogierów. Teraz będąc tu, możemy podziwiać starą powozownię i kolekcję uprzęży oraz przejechać się bryczką lub wierzchem.

28 CHRZYPSKO WIELKIE

29 KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA Kościół zbudowany został w stylu gotyckim na początku XVII wieku i prawie w niezmienionym stanie przetrwał do dziś. Znajduje się tam słynna rzeźba przedstawiająca: Matkę Boską z dzieciątkiem zwana też Matką Boską na lwie. Kościół przepełniony jest zabytkowymi obrazami. W nim podziwiać możemy również zabytkowe organy.

30 MATKA BOSKA NA LWIE

31 Przygotowała: Marta Stolarek


Pobierz ppt "ŚLADAMI ARCHITERKTURY I NATURY WIELKOPOLSKIEJ. Grupa wiekowa : 10-13 lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google