Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T58 Zasady dynamiki 2x45 wykład 2x45 ćwiczenia. I zasada dynamiki I zasada dynamiki może być (jest) formułowana na kilka sposobów. Najczęściej ma ona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T58 Zasady dynamiki 2x45 wykład 2x45 ćwiczenia. I zasada dynamiki I zasada dynamiki może być (jest) formułowana na kilka sposobów. Najczęściej ma ona."— Zapis prezentacji:

1 T58 Zasady dynamiki 2x45 wykład 2x45 ćwiczenia

2 I zasada dynamiki I zasada dynamiki może być (jest) formułowana na kilka sposobów. Najczęściej ma ona postać: Jeżeli na ciało nie działają siły zewnętrzne, lub działające siły równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. To sformułowanie (zaproponowane jeszcze przez Newtona) nie jest najszczęśliwsze, bo w pewien sposób "ukrywa" istotny sens I zasady dynamiki, a za to skupia się na czymś, co wydaje się być oczywiste. W efekcie może to prowadzić do błędnych wniosków. Bardziej poprawnym (od strony zwrócenia uwagi na istotę tego prawa) sformułowaniem jest: Istnieje taki układ odniesienia, w którym - jeżeli na ciało nie działają siły zewnętrzne, lub działające siły równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Różni się ono od poprzedniego dodatkiem na początku (wyróżnionym pogrubieniem czcionki). Ten dodatek jest o tyle istotny, że usuwa fałsz pierwotnej wersji twierdzenia pojawiający się w układach nieinercjalnych. Bo I zasada dynamiki w pierwotnym sformułowaniu w układach nieinercjalnych jest po prostu nieprawdziwa.

3 Zasady dynamiki – po co?

4

5

6

7 II zasada dynamiki

8 Siła wypadkowa

9

10

11

12

13

14 Bryła uzyskała przyspieszenie

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26 Dygresja - czyli głębsza analiza spójności praw dynamiki

27


Pobierz ppt "T58 Zasady dynamiki 2x45 wykład 2x45 ćwiczenia. I zasada dynamiki I zasada dynamiki może być (jest) formułowana na kilka sposobów. Najczęściej ma ona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google