Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej"— Zapis prezentacji:

1 Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej
Renata Kutaj Cezary Schiff

2 Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych
Dokument prawny Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych Dziennik Ustaw 1994 nr 24 poz.83

3 Definicja Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażania ( utwór).

4 Podział Autorskie prawa osobiste To prawa ,,ojcostwa utworu (nigdy nie wygasają) Autorskie prawa majątkowe Uprawnienia przysługujące twórcy utworu (wygasają 70 lat po jego śmierci)

5 Wyjątki Prawo autorskie nie obejmuje: Aktów normatywnych lub ich urzędowych projektów Dokumentów urzędowych, materiałów, znaków, symboli Opublikowanych opisów patentowych Prostych informacji prasowych

6 Dozwolony użytek utworu
Dozwolony użytek w zakresie prywatnym Nie obejmuje programów komputerowych Dozwolony użytek wykraczający poza zakres prywatny Instytucje naukowe i oświatowe, biblioteki i szkoły mogą korzystać z utworów nieodpłatnie w ramach zadań statutowych i dydaktycznych.

7 Prawo autorskie w Internecie
Umieszczenie utworu w Internecie oznacza jedynie jego bezpłatną dostępność Zawartość strony internetowej, jeśli jest utworem, jest chroniona prawem autorskim.

8 (licencje projektu GNU)
Idea COPYLEFT System licencjnowania praw autorskich zezwalający na dowolne kopiowanie, modyfikowanie i dystrybuowanie utworu (licencje projektu GNU)

9 Prawa użytkownika pracowni komputerowej
Użytkownik pracowni komputerowej ma prawo do: korzystać z komputerów oraz zasobów w granicach określonych przez nauczyciela; oczekiwać pomocy od nauczyciela prowadzącego zajęcia chronić swoje wytwory intelektualne i pliki z danymi

10 Netografia: USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [na:] Prawo autorskie [ na:] M. Sudoł, Prawo autorskie, czyli o korzystaniu z czyjejś twórczości w druku i Internecie, [na:] M. Agnosiewicz, Złodziejstwo intelektualne. Prawo autorskie w Internecie,[na:]

11 UWAGA PIRAT !


Pobierz ppt "Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google