Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej Renata Kutaj Cezary Schiff.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej Renata Kutaj Cezary Schiff."— Zapis prezentacji:

1 Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej Renata Kutaj Cezary Schiff

2 Dokument prawny Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych Dziennik Ustaw 1994 nr 24 poz.83

3 Definicja Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażania ( utwór).

4 Podział Autorskie prawa osobiste To prawa,,ojcostwa utworu (nigdy nie wygasają) Autorskie prawa majątkowe Uprawnienia przysługujące twórcy utworu (wygasają 70 lat po jego śmierci)

5 Wyjątki Prawo autorskie nie obejmuje: Aktów normatywnych lub ich urzędowych projektów Dokumentów urzędowych, materiałów, znaków, symboli Opublikowanych opisów patentowych Prostych informacji prasowych

6 Dozwolony użytek utworu Dozwolony użytek w zakresie prywatnym Nie obejmuje programów komputerowych Dozwolony użytek wykraczający poza zakres prywatny Instytucje naukowe i oświatowe, biblioteki i szkoły mogą korzystać z utworów nieodpłatnie w ramach zadań statutowych i dydaktycznych.

7 Prawo autorskie w Internecie Umieszczenie utworu w Internecie oznacza jedynie jego bezpłatną dostępność Zawartość strony internetowej, jeśli jest utworem, jest chroniona prawem autorskim.

8 Idea COPYLEFT System licencjnowania praw autorskich zezwalający na dowolne kopiowanie, modyfikowanie i dystrybuowanie utworu (licencje projektu GNU)

9 Prawa użytkownika pracowni komputerowej Użytkownik pracowni komputerowej ma prawo do: korzystać z komputerów oraz zasobów w granicach określonych przez nauczyciela; oczekiwać pomocy od nauczyciela prowadzącego zajęcia chronić swoje wytwory intelektualne i pliki z danymi

10 Netografia: USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [na:] http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc2/ustawy/86_u.htm http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc2/ustawy/86_u.htm Prawo autorskie [ na:] http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie M. Sudoł, Prawo autorskie, czyli o korzystaniu z czyjejś twórczości w druku i Internecie, [na:] http://www.prawo.ngo.pl/files/prawo.ngo.pl/public/3w_pdf /nowsze_pdf/prawo_autorskie.pdf http://www.prawo.ngo.pl/files/prawo.ngo.pl/public/3w_pdf /nowsze_pdf/prawo_autorskie.pdf M. Agnosiewicz, Złodziejstwo intelektualne. Prawo autorskie w Internecie,[na:] http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3636 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3636

11 UWAGA


Pobierz ppt "Prawo autorskie Prawa użytkownika pracowni komputerowej Renata Kutaj Cezary Schiff."

Podobne prezentacje


Reklamy Google