Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

2 Doświadczenia ze świeczką

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "2 Doświadczenia ze świeczką"— Zapis prezentacji:

1 2 Doświadczenia ze świeczką
Projekt: Mateusza Ciałowicza Opiekun: pani mgr Dorota Ciałowicz.

2 Wprowadzenie Ogień. Jest niebezpiecznym ale i ciekawym „obiektem” do przeprowadzania doświadczeń. Używamy go codziennie ale możemy też użyć go w niecodzienny sposób.

3 Potrzebne materiały : 3 świeczki lub podgrzewacze, Zapałki,
Chusteczka, Moneta, Kartka papieru.

4 Obalenie mitu Stawiamy zapaloną świeczkę na tacce z wodą. Świeczkę przykrywamy słoikiem. Gdy zgaśnie zassie trochę wody. To samo robimy z trzema świeczkami. Poziom zassanej wody wyraźnie wzrósł. Dlaczego ?

5 Nie tylko tlen Powszechnie uważamy że świeczka wypala tlen ze słoika i gdy ona zgaśnie zostaje zassana woda ponieważ wchodzi na miejsce tlenu. Jeżeli to wytłumaczenie jest prawdziwe, to dlaczego 3 świeczki zassały więcej wody? Otóż świeczka ogrzewa powietrze zamknięte w słoiku, jednocześnie spalając tlen. Gdy tlen się wypali świeczka gaśnie i przestaje ogrzewać powietrze. Ogrzane powietrze zaczyna gwałtownie się kurczyć a resztę objętości zajmuje woda. 3 świeczki mocniej ogrzeją powietrze i w konsekwencji zostanie zassane więcej wody. Tlen wpływa na to zjawisko w małym stopniu.

6 Ognioodporna chusteczka
Monetę owijamy chusteczką, tak aby chusteczka nie miała fałd. Następnie umieszczamy ją nad płomieniem świecy. Trzymamy tak od 5 do 10 sekund. Chusteczka nie spali się ale trochę okopci. Dlaczego ?

7 Odbieranie ciepła Chusteczka się osmaliła, ponieważ metal, odprowadzi ciepło palącej się świeczki, a na materiale nie będzie nawet śladu spalenizny. Dzięki działaniu metalu nie została przekroczona temperatura zapłonu chusteczki. Chusteczka tylko się okopci.

8 Bibliografia Mick O'Hare „Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?”
Własna wiedza i ciekawość oraz pomoc nauczyciela.


Pobierz ppt "2 Doświadczenia ze świeczką"

Podobne prezentacje


Reklamy Google