Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciśnienie jako wielkość fizyczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciśnienie jako wielkość fizyczna"— Zapis prezentacji:

1 Ciśnienie jako wielkość fizyczna
Prezentacje przygotowały: Dominika Gajówka i Monika Krzyżak z Publicznego Gimnazjum  im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach  Opiekun uczniów: mgr Dorota Ciałowicz

2 Co to jest ciśnienie? Ciśnienie to wielkość fizyczna informująca nas o tym, jaki jest nacisk ciała na jednostkę powierzchni, na którą to ciało działa.

3 Rzeczy potrzebne do doświadczenia 1:
Plastikowa butelka o pojemności ok.1,5 litra Gruba igła Pisak

4 Przygotowanie doświadczenia:
Na bocznej ściance butelki za pomocą pisaka narysowałyśmy pionową linie. Wzdłuż linii igłą zrobiłyśmy kilka otworów w odległości około 5cm.

5 Przebieg doświadczenia:
Wstawiłyśmy butelkę do zlewu i puściłyśmy strumień wody, który regulowałyśmy tak, aby butelka była cały czas pełna. Zaobserwowałyśmy, że największy zasięg ma strumień wypływający z otworu znajdującego się najniżej.

6 ciśnienie hydrostatyczne
Wniosek: Ciśnienie panujące w danym miejscu cieczy zależy od wysokości słupa cieczy nad tym miejscem i jest tym większe im większa jest wysokość tego słupa. ciśnienie hydrostatyczne gdzie: – gęstość cieczy – w układzie SI w (kg/m³) g– przyspieszenie ziemskie (grawitacyjne) – w układzie SI w (m/s²) h– wysokość słupa cieczy nad poziomem na którym obliczamy ciśnienie – w układzie SI w (m).

7 Rzeczy potrzebne do doświadczenia 2:
Mały i duży słoik Gumowy balonik Silna nitka

8 Przygotowanie doświadczenia:
Na mały słoik w miejsce nakrętki nałożyłyśmy gumową membranę (balonik). Membranę przymocowaliśmy do słoika silna nitką. Następnie nalałyśmy gorącej wody do dużego słoika .

9 Przebieg doświadczenia:
Mniejszy słoik umieściłyśmy w naczyniu z gorącą wodą i obserwowałyśmy powierzchnie membrany, która po pewnym czasie zaczęła się odkształcać (wybrzuszać).

10 Wniosek: Im wyższa jest temp. powietrza tym szybciej poruszają się cząsteczki gazów wchodzących w skład powietrza, zatem uderzają one silniej w ścianki naczynia, więc ciśnienie wewnątrz słoika jest większe. Ciśnienie gazu na membranę wraz ze wzrostem temperatury rośnie i membrana się odkształca.

11 Bibliografia: M.Rozenbajgier, R.Rozenbajgier, Fizyka dla gimnazjum, część 2, Wydawnictwo Zamiast Korepetycji, Kraków 2001, str i 160. 


Pobierz ppt "Ciśnienie jako wielkość fizyczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google