Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Optyka Widmo Światła Białego Dyfrakcja i Interferencja

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Optyka Widmo Światła Białego Dyfrakcja i Interferencja"— Zapis prezentacji:

1 Optyka Widmo Światła Białego Dyfrakcja i Interferencja
Michał Domagała Michał Adamek Pod opieką pani Doroty Ciałowicz

2 Spis Treści CD spektroskop - Przygotowania CD spektroskop - Wyniki
CD spektroskop – Dlaczego? Interferencja i Dyfrakcja - Przygotowania Interferencja i Dyfrakcja – Wykonanie Interferencja i Dyfrakcja – Wyniki Dyfrakcja Interferencja Zakończenie

3 CD spektroskop - Przygotowania
Potrzebne przedmioty to płyta CD i źródło światła Przebieg doświadczenia: Wieczorem zapaliliśmy światło w pokoju. Stanąłem tyłem do lampy i w wyciągniętej ręce trzymałem płytę CD. Obracałem płytą, aż zobaczyłem tęczę.

4 CD spektroskop - Wyniki
W wyniku doświadczenia obserwujemy widmo światła białego lub jego część.

5 CD spektroskop - Dlaczego?
Płyta CD posiada wiele maleńkich rowków. Światło padając na płytę ulega ugięciu, czyli zjawisku dyfrakcji. Rozprasza się ono na równoodległych rowkach. Obserwujemy różne kolory światła, od fioletowego do czerwonego. Światło o różnej długości fali ugina się pod innym kątem, dlatego obserwujemy widmo światła. Możemy zatem potraktować płytę CD jako siatkę dyfrakcyjną.

6 Interferencja i dyfrakcja - Przygotowania
Do wykonania tego doświadczenia potrzebujemy: 2 kartki papieru i laser.

7 Interferencja i dyfrakcja - Wykonanie
• W jednej z kartek papieru zrobiliśmy cienką szczelinę. Zaginamy jeden z boków kartki tak aby utrzymywała się w pozycji pionowej. • Druga kartka będzie służyła nam za ekran. Również zaginamy ją tak, aby była w pozycji pionowej. • Za pomocą lasera świecimy na szczelinę i obserwujemy obraz na ekranie.

8 Interferencja i dyfrakcja - Wyniki
Na kartce obserwujemy prążki interferencyjne. Dzieje się tak ponieważ szczelina w kartce papieru jest naszą przesłoną. Zgodnie z zasadą Huygensa, każda szczelina jest źródłem fali kulistej. Wiązka światła laserowego ulega zjawisku dyfrakcji, czyli ugięciu. Po przejściu przez szczelinę ugięte światło ulega zjawisku interferencji. Nakładają się na siebie fale w zgodnej lub w przeciwnej fazie. W związku z tym na ekranie nie obserwujemy jednego jasnego prążka, tylko serię prążków, na przemian ciemnych i jasnych.

9 Dyfrakcja Dyfrakcja (ugięcie fali) to zjawisko fizyczne zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu.

10 Interferencja Interferencja – zjawisko powstawania nowego, przestrzennego układu fali w wyniku nakładania się (superpozycji) dwóch lub więcej fal. Interferencja zazwyczaj odnosi się do interakcji fal, które są skorelowane lub spójne ze sobą, dlatego że pochodzą z tego samego źródła lub dlatego, że mają takie same lub prawie takie same częstotliwości. Interferencja fal spójnych daje stały przestrzennie rozkład amplitudy fali.

11 Dziękujemy za uwagę BIBLIOGRAFIA:


Pobierz ppt "Optyka Widmo Światła Białego Dyfrakcja i Interferencja"

Podobne prezentacje


Reklamy Google