Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To prostokątny plac o wymiarach 90x73 m położony w samym sercu Starego Miasta. Z każdego rogu rynku wychodzą po dwie prostopadłe do siebie ulice:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To prostokątny plac o wymiarach 90x73 m położony w samym sercu Starego Miasta. Z każdego rogu rynku wychodzą po dwie prostopadłe do siebie ulice:"— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 To prostokątny plac o wymiarach 90x73 m położony w samym sercu Starego Miasta. Z każdego rogu rynku wychodzą po dwie prostopadłe do siebie ulice: Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska.

5 Rynek Starego Miasta został założony na przełomie XIII i XIV w. Swój stylowy charakter zawdzięcza XVII-wiecznym kamienicom

6

7 Ze względu na ogromną liczbę zabytków na Starym Mieście pozwólcie, że przedstawimy Wam dwa, naszym zdaniem, bardzo ciekawe obiekty.

8

9 Nie wiem, czy wiecie, ale na Starym Mieście jest najwęższa kamienica w Warszawie. Jest to zarazem najwęższa kamieniczka w całej Europie. Mieści się przy ulicy Kanonia 22/24. Ma ona zaledwie 2 metry szerokości, a to ze względu na sprytne oszczędności podatkowe, jakie zyskiwał,właściciel tak wąskiej fasady w porównaniu z tym który posiadał dużo szerszą 6-8-metrową fasadę swej kamienicy. Do ustalania wartości podatku z tytułu posiadanych nieruchomości brano bowiem wtedy w Warszawie (w XVIII w.) pod uwagę szerokość fasady jego domu - tej od głównej ulicy. Oczywiście po przejściu bramy i obejrzeniu kamieniczki z drugiej strony, od Wisły, widzimy, że jest ona znacznie szersza (po prostu ma kształt klina, a nie prostokąta).

10

11

12 Jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Na cokole umieszczona jest podobizna króla Zygmunta III Wazy. Kolumna została wystawiona z inicjatywy króla Władysława IV Wazy, który w ten sposób chciał uczcić pamięć swojego ojca. Pomnik ma 22 metry wysokości, jego trzon ozdabiają cztery tablice z łacińskimi napisami. Kolumna była zniszczona w 1944 roku, a po wojnie została odbudowana. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych pomników Warszawy.

13 Kolumna znajduje się na Placu Zamkowym i jest symbolem Warszawy rozpoznawanym przez Polaków i turystów z zagranicy.

14

15 Historia pomnika Zygmunta III Wazy Kolumna Zygmunta pochodzi z 1644 r. Monumentalny pomnik króla stał poza murami miasta aż do 1818 r. Koncepcję kolumny opracowali Augustyn Locci i Constantino Tencalla. Brązowy posąg króla pierwotnie złocony wykonał bolończyk Clemente Molli, a odlew z brązu wykonał królewski ludwisarz Daniel Tym. Trzon kolumny wykonano z pochodzącego z Gór Świętokrzyskich permskiego zlepieńca. Skała ta nazywana jest obecnie zlepieńcem zygmuntowskim. Kolumna Zygmunta została powalona w nocy z 1 na 2 września 1944, trafiona pociskiem z niemieckiego działa czołgowego. W 1949 odbudowana (zatuszowano ok. 200 uszkodzeń figury, dorobiono lewą dłoń, szablę i krzyż); z powodu budowy trasy W-Z figurę przesunięto o 6 m w kierunku płn.-wsch. i lekko obrócono. Nowy trzon kolumny został wykonany z granitu strzegomskiego. Uroczysty powrót kolumny nastąpił 22 lipca 1949 r. Starsze trzony kolumny są eksponowane w jej pobliżu, opodal Zamku Królewskiego.

16 Budowa kolumny w 1646

17 Oryginalny trzon kolumny 1644-1887

18 Kolumna Zygmunta około 1900 roku

19 Zniszczona Kolumna Zygmunta po II wojnie światowej

20 Trzon Kolumny Zygmunta przyjechał do Warszawy z Kamieniołomów w Strzegomiu.

21 Koniecznie zabierzcie na spacer po Starym Mieście Swoją Rodzinę. Obowiązkowa jest fotka przy kolumnie i szukanie najwęższej kamieniczki w Europie. Powodzenia

22 Wykonały: Justyna S. i Marysia M. z klasy IVc


Pobierz ppt "To prostokątny plac o wymiarach 90x73 m położony w samym sercu Starego Miasta. Z każdego rogu rynku wychodzą po dwie prostopadłe do siebie ulice:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google