Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojna poza Europą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojna poza Europą."— Zapis prezentacji:

1 Wojna poza Europą

2 Imperialne plany Włochów:
Celem polityki zagranicznej Mussoliniego było  stworzenie imperium włoskiego w basenie M. Śródziemnego.   Dlatego Benito rozkazał swoim wojskom zajęcie kontrolowanego przez Wielką Brytanię Egiptu oraz brytyjskiej części Somalii. 1940r. Siły włoskie zaatakowały i szybko opanowały Somali Brytyjskie. 13 wrzesień 1940r. na Egipt ruszyły wojska włoskie z terenów Libii. 8 grudnia 1940r. mniej liczebna armia brytyjska pokonała Włochów, a następnie wkroczyła do Libii. Brytyjczycy pokonali prawie 300 km i zniszczyli doszczętnie wojska włoskie mające opanować Egipt. Styczeń 1941r. Brytyjczycy przystąpili do działań przeciwko Włochom w Somalii i Etiopii. Mimo oporu armia włoska została zmuszona do kapitulacji, a ostatnie oddziały poddały się w listopadzie 1941 r.

3 Koniec walk w Afryce Wsparcie sił włoskich przez Hitlera Siłami Korpusu Afrykańskiego, na czele którego stanął gen. Erwin Rommel. Wojska niemiecko-włoskie zmusiły siły brytyjskie do wycofania się z Libii. Jedynym punktem oporu aliantów w Libii pozostał port w Tobruku. Niemcy i włosi ponownie przeszli do ofensywy i odepchnęli siły alianckie na pozycje pod El-Alamejn, zostali tam jednak zatrzymani, gdzie powstała linia frontu. Jesienią 1942r. wojska brytyjskie dowodzone przez gen. Bernarda Montgomery’ego zaatakowały pozycje niemiecko-włoskie. Po 12-dniowej bitwie pod El-Alamejn wojska brytyjskie zmusiły nieprzyjaciela do odwrotu. Po zwycięstwie pod El-Alamejn alianci rozpoczęli operację „ Torch ”, polegała na wysadzeniu desantu morskiego we francuskim Maroku I Algierii. Wojskami amerykańskimi brytyjskimi dowodził gen. Dwight David Eisenhower. Siły aliantów szybko pokonały słaby opór Francuzów wiernych rządowi Vichy. 13 maj kapitulacja Niemców i Włoch, do niewoli trafiło 275 tyś Niemców i Włochów.

4 Feldmarszałek Erwin Rommel
Sir Bernard Law Montgomery

5 Wojna na Atlantyku Działania wojenne rozpoczęły się wraz z przystąpieniem do wojny Wielkiej Brytanii. Pierwszego ataku dokonali Niemcy, pasażerski statek SS Athenia został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U 30. Jego celem było odcięcie Wysp Brytyjskich do pomocy USA i kolonii zamorskich. Krytyczny dla aliantów był listopad 1942r.-utracili 150 jednostek pływających. Odpowiedzią na te działania było wzmocnienie ochrony konwojów przez okręty amerykańskie oraz wyposażenie w ulepszone radary. W drugiej połowie 1943r. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę aliancką. Działami niemieckiej floty podwodnej dowodził adm. Karl Dönitz

6 Niemieckie łodzie podwodne

7 Atak na Pearl Harbor Głównym twórcą japońskich planów wojennych był adm. Isoroku Yamamoto. 7 grudnia 1941r. atak na główną bazę amerykańską na Pacyfiku w Pearl Harborna Hawajach. Dzień po japońskim ataku na Pearl Harbor prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zwrócił się do Kongresu o ogłoszenie stanu wojny z Japonią.

8 Ofensywa japońska w Azji
Równocześnie z atakiem na Pearl Harbour Japończycy rozpoczęli naloty na USA, Wlk. Brytanię, Holandię. 15 luty 1942 r. Japończycy zajęli potężną twierdzę w Singapurze. Ponadto siły japońskie opanowały Hongkong, Birmę oraz holenderską Indonezję. Jeńcy byli okrutnie traktowani przez Japończyków: Zostali zmuszeni do odbycia 160-kilometrowego „marszu śmierci” przez dżunglę bez jedzenia i wody w tropikalnym upale. Zginęło wówczas ponad 8 tyś. Żołnierzy amerykańskich i filipińskich.

9 Zmagania na Pacyfiku Wiosną 1942r. Japończycy podjęli próbę opanowania bazy w Port Moresby-południowe wybrzeże Nowej Gwinei. W dniach 7-8 maja 1942r. Doszło do nierozstrzygniętej bitwy na Morzu Koralowym. Obie strony poniosły straty, w których wyniku Japończycy zostali zmuszeni do rezygnacji z dalszych planów na południe. W rozegranej 4-7 czerwca w bitwie pod Midway Japończycy stracili cztery cenne lotniskowce oraz setki doświadczonych pilotów. Pierwszym celem ofensywnych działań wojsk USA było zajęcie wyspy Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona. Walki na lądzie oraz okolicznych wodach trwały tam od sierpnia 1942r do lutego 1943r. i zakończyły się zwycięstwem armii amerykańskiej.

10 Prezentacje wykonał: Kamil Kosucho kl. Ic
Źródła: Wikipedia wolna encyklopedia Podręcznik do historii: Poznać przeszłość.


Pobierz ppt "Wojna poza Europą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google