Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Republika Południowej Afryki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Republika Południowej Afryki"— Zapis prezentacji:

1 Republika Południowej Afryki
„I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Republika Południowej Afryki 14 marca 2011r.

2 RPA FLAGA GODŁO

3 STOLICA: Pretoria POWIERZCHNIA : km² LICZBA LUDNOŚCI (2008 rok): 48,7 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA: 40 osób/km² RELIGIE: Chrześcijaństwo – 72,5% Protestantyzm – 63,06%

4 Pretoria – Stolica RPA

5 Standard życia mieszkańców Południowej Afryki jest wyższy niż Polaków.
Czy to na pewno Afryka? Standard życia mieszkańców Południowej Afryki jest wyższy niż Polaków. Miasta Południowej Afryki są nowoczesne, czyste i zadbane. Drogi i autostrady są w stanie idealnym. Ale też mniej niż w Polsce samochodów na drogach i niewiele korków. Trudno uwierzyć, lecz woda także jest czysta. Wodę z kranu można pić bez obaw. Mówi się, że RPA dla reszty Afryki jest jak USA dla świata. Tutaj chciałby się znaleźć każdy mieszkaniec Czarnego Lądu.

6 Od bogactwa do skrajnej biedy
Zupełnie inaczej niż w nowoczesnych miastach, wygląda życie na wsi. Ludzie żyją na skraju nędzy, w nieludzkich warunkach, bez dostępu do czystej wody, szkoły, pożywienia. Całe rodziny mieszkają w małych domkach, a raczej barakach, często jednopokojowych. Dzieci często zaczepiają turystów licząc na otrzymanie czegoś do jedzenia lub pieniędzy.

7 Jak powstała nazwa państwa?
Nazwa państwa - łatwo się domyślić - powstała od położenia geograficznego na kontynencie afrykańskim.

8 Ciekawostki z RPA Knysna (czytaj najsna) to kraina przepięknych jezior i zalewów morskich. Położona na brzegach laguny. Knysna była dwa razy wybrana "ulubionym miastem" w RPA. W Knysnie czuje się, że w powietrzu jest więcej tlenu, ponieważ otoczona jest hektarami zawsze zielonego lasu. RPA posiada jedną dziesiątą czyli około kwitnących gatunków roślin świata, z czego to rdzenne afrykańskie rośliny. RPA posiada 1.7 razy więcej gatunków kwiatów niż Brazylia. Jest tutaj więcej gatunków zwierząt niż w Ameryce Północnej i Południowej lub w Europie i Azji razem. Góra Stołowa jest jedną z najstarszych gór świata. Jej spłaszczony wygląd zawdzięcza lodowcowi. Ma ponad 1000 m wysokości i jest widziana z oceanu na odległość 200 km

9 Wielka Dziura w Kimberley jest największą kopalnią na świecie, kopaną ludzkimi rękami. Jej głębokość wynosi więcej niż wysokość Góry Stołowej. Kimberley posiada też jedyny w świecie pub, do którego wjeżdża się samochodem. Kanion rzeki Blyde jest trzecim kanionem co do wielkości na świecie i jedynym zielonym kanionem. Hermanus posiada najlepsze na świecie lądowe miejsce do oglądania wielorybów. Seal Island (Wyspa Fok) jest jedynym miejscem gdzie Białe Rekiny są bezustannie w poszukiwaniu pożywienia, głównie fok. Jest tutaj najwięcej przypadków ataków przez rekiny. W Oudtshoorn znajdują się Cango Caves, najdłuższe na świecie (3 km) jaskinie obfitujące w stalaktyty i stalagmity. W Langebaan Lagoon w Western Cape znaleziono najstarsze skamieniałe odbitki stóp człowieka. Ich wiek szacuje się na 117 tysięcy lat.

10 Kanion rzeki Blyde

11 Knysna kraina pięknych jezior

12 Bananowiec Rodzaj roślin z rodziny
bananowatych, obejmujący ok. 80 gatunków. Jego łodyga jest nierozgałęziona i przykrywają ją gęste pokrywy liściowe. Kwiaty bananowca zapylane są przez nietoperze lub ptaki. Jego owoce, banany, są podłużne, żółtawe i osiągają dł. do 20 cm.

13 LEW Duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Długość całkowita 200–330 cm, max 350 cm. Długość (bez ogona) 140–230 cm. Wysokość 80–120 cm. Pożywienie duże i małe kręgowce – od młodych słoni po antylopy.

14 HIPOPOTAM Zwierzęta te charakteryzują się masywną budową ciała, grubą, pofałdowaną skórą prawie pozbawioną owłosienia i grubą warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej. Hipopotamy są roślinożerne. Żyją ok. 40 lat.

15 Zdjęcia z RPA Pustynia Kalahari

16 Krater Vredefort

17 JaskiniA Cango Caves

18 Wodospad Wiktorii

19 Dwa główne to angielski i afrikaans.
Na co dzień… …obowiązuje tutaj aż 11 języków oficjalnych. Dwa główne to angielski i afrikaans. W tych językach dzieci i młodzież uczą się w szkole, przekazywane są wiadomości w prasie i mediach, ludzie porozumiewają się w urzędach. Pozostałe 9 należy do języków rodzimych mieszkańców Afryki. Mieszkańcy RPA są ogromnie zadziwieni, gdy dowiadują się, że np. w odległej Polsce mówimy tylko w jednym języku.

20 Jest tam ok. 50 misjonarzy i misjonarek z Polski.
Misje w RPA W tym kraju pracuje wielu misjonarzy. O ich szerokiej działalności świadczy fakt, że prawie ¾ mieszkańców RPA to Chrześcijanie. Jest tam ok. 50 misjonarzy i misjonarek z Polski. Wśród wielu zgromadzeń, są tam – tak bliskie nam – Siostry Służebniczki Starowiejskie. W RPA pracują od 1946r.

21 Uśmiech, niekłamana radość i prostota dzieci są wprost zniewalające.
Misje w RPA Początkowo głównym zajęciem sióstr było prowadzenie domu dziecka. Z biegiem czasu dom ten przekształcił się w przedszkole, które istnieje do dzisiaj. Służy ono zarówno dzieciom czarnym, jak i białym. Praca w przedszkolu przynosi nam wiele radości i zadowolenia – mówią Siostry. Uśmiech, niekłamana radość i prostota dzieci są wprost zniewalające.

22 Innym zadaniem Sióstr jest pomoc w duszpasterstwie.
Misje w RPA Innym zadaniem Sióstr jest pomoc w duszpasterstwie. Siostry odwiedzają stacje misyjne, gdzie prowadzą katechezy, przygotowują do przyjęcia sakramentów świętych, przybliżają ludzi do Boga.

23 Polonia w RPA Siostry pracują także wśród Polonii. W polskim ośrodku parafialnym, gdzie istnieje również polska szkoła, prowadzą katechizację dzieci ucząc je poznawać i kochać Boga w języku ojczystym.

24 Polaków w RPA jest bardzo wielu! Ich liczbę szacuje się na 10–30 tys.
Polonia w RPA Polaków w RPA jest bardzo wielu! Ich liczbę szacuje się na 10–30 tys. W 2008r. Polską wspólnotę w RPA odwiedził bp Adam Szal i udzielił 8 młodym Polakom sakramentu bierzmowania.

25 Módlmy się, aby w tym kraju działo się jak najwięcej dobra!
Na koniec… RPA jest krajem kontrastów społecznych. Z jednej strony nowoczesność i bogactwo. Zaraz obok ubóstwo. Módlmy się, aby w tym kraju działo się jak najwięcej dobra! Wspierajmy misjonarzy i wszystkich potrzebujących mieszkańców Afryki Południowej!

26 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Republikę Południowej Afryki-kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "Republika Południowej Afryki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google