Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

14 marca 2011r.. FLAGAGODŁO STOLICA: Pretoria POWIERZCHNIA : 1 219 912 km² LICZBA LUDNOŚCI (2008 rok): 48,7 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA: 40 osób/km² RELIGIE:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "14 marca 2011r.. FLAGAGODŁO STOLICA: Pretoria POWIERZCHNIA : 1 219 912 km² LICZBA LUDNOŚCI (2008 rok): 48,7 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA: 40 osób/km² RELIGIE:"— Zapis prezentacji:

1 14 marca 2011r.

2 FLAGAGODŁO

3 STOLICA: Pretoria POWIERZCHNIA : 1 219 912 km² LICZBA LUDNOŚCI (2008 rok): 48,7 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA: 40 osób/km² RELIGIE: Chrześcijaństwo – 72,5% Protestantyzm – 63,06%

4

5 Miasta Południowej Afryki są nowoczesne, czyste i zadbane. Drogi i autostrady są w stanie idealnym. Ale też mniej niż w Polsce samochodów na drogach i niewiele korków. Trudno uwierzyć, lecz woda także jest czysta. Wodę z kranu można pić bez obaw. Standard życia mieszkańców Południowej Afryki jest wyższy niż Polaków. Mówi się, że RPA dla reszty Afryki jest jak USA dla świata. Tutaj chciałby się znaleźć każdy mieszkaniec Czarnego Lądu.

6 Zupełnie inaczej niż w nowoczesnych miastach, wygląda życie na wsi. Ludzie żyją na skraju nędzy, w nieludzkich warunkach, bez dostępu do czystej wody, szkoły, pożywienia. Całe rodziny mieszkają w małych domkach, a raczej barakach, często jednopokojowych. Dzieci często zaczepiają turystów licząc na otrzymanie czegoś do jedzenia lub pieniędzy.

7 Nazwa państwa - łatwo się domyślić - powstała od położenia geograficznego na kontynencie afrykańskim.

8 Knysna (czytaj najsna) to kraina przepięknych jezior i zalewów morskich. Położona na brzegach laguny. Knysna była dwa razy wybrana "ulubionym miastem" w RPA. W Knysnie czuje się, że w powietrzu jest więcej tlenu, ponieważ otoczona jest 65000 hektarami zawsze zielonego lasu. RPA posiada jedną dziesiątą czyli około 23 200 kwitnących gatunków roślin świata, z czego 19 000 to rdzenne afrykańskie rośliny. RPA posiada 1.7 razy więcej gatunków kwiatów niż Brazylia. Jest tutaj więcej gatunków zwierząt niż w Ameryce Północnej i Południowej lub w Europie i Azji razem. Góra Stołowa jest jedną z najstarszych gór świata. Jej spłaszczony wygląd zawdzięcza lodowcowi. Ma ponad 1000 m wysokości i jest widziana z oceanu na odległość 200 km

9 Wielka Dziura w Kimberley jest największą kopalnią na świecie, kopaną ludzkimi rękami. Jej głębokość wynosi więcej niż wysokość Góry Stołowej. Kimberley posiada też jedyny w świecie pub, do którego wjeżdża się samochodem. Kanion rzeki Blyde jest trzecim kanionem co do wielkości na świecie i jedynym zielonym kanionem. Hermanus posiada najlepsze na świecie lądowe miejsce do oglądania wielorybów. Seal Island (Wyspa Fok) jest jedynym miejscem gdzie Białe Rekiny są bezustannie w poszukiwaniu pożywienia, głównie fok. Jest tutaj najwięcej przypadków ataków przez rekiny. W Oudtshoorn znajdują się Cango Caves, najdłuższe na świecie (3 km) jaskinie obfitujące w stalaktyty i stalagmity. W Langebaan Lagoon w Western Cape znaleziono najstarsze skamieniałe odbitki stóp człowieka. Ich wiek szacuje się na 117 tysięcy lat.

10

11

12 Rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący ok. 80 gatunków. Jego łodyga jest nierozgałęziona i przykrywają ją gęste pokrywy liściowe. Kwiaty bananowca zapylane są przez nietoperze lub ptaki. Jego owoce, banany, są podłużne, żółtawe i osiągają dł. do 20 cm.

13 Duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Długość całkowita 200–330 cm, max 350 cm. Długość (bez ogona) 140–230 cm. Wysokość 80–120 cm. Pożywienie duże i małe kręgowce – od młodych słoni po antylopy.

14 Zwierzęta te charakteryzują się masywną budową ciała, grubą, pofałdowaną skórą prawie pozbawioną owłosienia i grubą warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej. Hipopotamy są roślinożerne. Żyją ok. 40 lat.

15 Pustynia Kalahari

16 KRATER VREDEFORT

17 JASKINIA CANGO CAVES

18 WODOSPAD WIKTORII

19 …obowiązuje tutaj aż 11 języków oficjalnych. Dwa główne to angielski i afrikaans. W tych językach dzieci i młodzież uczą się w szkole, przekazywane są wiadomości w prasie i mediach, ludzie porozumiewają się w urzędach. Pozostałe 9 należy do języków rodzimych mieszkańców Afryki. Mieszkańcy RPA są ogromnie zadziwieni, gdy dowiadują się, że np. w odległej Polsce mówimy tylko w jednym języku.

20 W tym kraju pracuje wielu misjonarzy. O ich szerokiej działalności świadczy fakt, że prawie ¾ mieszkańców RPA to Chrześcijanie. Jest tam ok. 50 misjonarzy i misjonarek z Polski. Wśród wielu zgromadzeń, są tam – tak bliskie nam – Siostry Służebniczki Starowiejskie. W RPA pracują od 1946r.

21 Początkowo głównym zajęciem sióstr było prowadzenie domu dziecka. Z biegiem czasu dom ten przekształcił się w przedszkole, które istnieje do dzisiaj. Służy ono zarówno dzieciom czarnym, jak i białym. Praca w przedszkolu przynosi nam wiele radości i zadowolenia – mówią Siostry. Uśmiech, niekłamana radość i prostota dzieci są wprost zniewalające.

22 Innym zadaniem Sióstr jest pomoc w duszpasterstwie. Siostry odwiedzają stacje misyjne, gdzie prowadzą katechezy, przygotowują do przyjęcia sakramentów świętych, przybliżają ludzi do Boga.

23 Siostry pracują także wśród Polonii. W polskim ośrodku parafialnym, gdzie istnieje również polska szkoła, prowadzą katechizację dzieci ucząc je poznawać i kochać Boga w języku ojczystym.

24 Polaków w RPA jest bardzo wielu! Ich liczbę szacuje się na 10–30 tys. W 2008r. Polską wspólnotę w RPA odwiedził bp Adam Szal i udzielił 8 młodym Polakom sakramentu bierzmowania.

25 RPA jest krajem kontrastów społecznych. Z jednej strony nowoczesność i bogactwo. Zaraz obok ubóstwo. Módlmy się, aby w tym kraju działo się jak najwięcej dobra! Wspierajmy misjonarzy i wszystkich potrzebujących mieszkańców Afryki Południowej!

26 Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Republikę Południowej Afryki-kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "14 marca 2011r.. FLAGAGODŁO STOLICA: Pretoria POWIERZCHNIA : 1 219 912 km² LICZBA LUDNOŚCI (2008 rok): 48,7 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA: 40 osób/km² RELIGIE:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google