Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch jednostajny po okręgu Ciało porusza się ruchem jednostajnym oraz torem tego ruchu jest okrąg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch jednostajny po okręgu Ciało porusza się ruchem jednostajnym oraz torem tego ruchu jest okrąg."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Ruch jednostajny po okręgu
Ciało porusza się ruchem jednostajnym oraz torem tego ruchu jest okrąg.

4 Definicja Ruch jednostajny po okręgu jest przypadkiem ruchu krzywoliniowego, którego wartość prędkości nie ulega zmianie. W ruchu występuje siła dośrodkowa, która powoduje powstanie przyspieszenie dośrodkowego (normalnego), które powoduje zmianę kierunku wektora prędkości.

5 Przykład Najprostsze przykłady tego ruchu spotykane w życiu codziennym: ruch jakiegoś punktu na ziemi ruch satelity wokół Ziemi ruch dziecka na karuzeli

6 Okres obiegu i częstotliwość
Jedną z cech tego ruchu jest wielkość zwana okresem T. Jest to czas, w ciągu którego ciało pokonuje całą długość toru – czyli obwód koła. Oznacza to, że po czasie T ciało wraca do punktu wyjścia. Czas jednego obrotu, czyli okres, możemy zmienić na inną wielkość – częstotliwość (częstość). Jest to liczba obrotów wykonanych w ciągu jednostki czasu. Przykładowo, wał w silniku może wykonywać 3000 obrotów na minutę, oznaczana jako f.

7 Prędkość Prędkość liniowa jest zawsze skierowana stycznie do okręgu – co oznacza, że kierunek prędkości podczas ruchu cały czas się zmienia, cały czas jest styczny do okręgu, przez co ciało zakreśla okrąg. Jednak co wpływa na to, że prędkość liniowa jest cały czas styczna do okręgu ruchu? Przyczyną jest przyspieszenie dośrodkowe, które zostanie omówione dalej.

8 Przykład Satelita znajduje się w odległości km od środka Ziemi, zawsze nad tym samym punktem (porusza się równo z planetą). Opiszmy ten ruch: okres T =24h = 24 x 3600s = 86400s – w takim czasie satelita pokona pełen obrót Ziemi częstotliwość f =1/T=1/86400 Hz

9

10


Pobierz ppt "Ruch jednostajny po okręgu Ciało porusza się ruchem jednostajnym oraz torem tego ruchu jest okrąg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google