Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch niejednostajny Wykres zależności Wykres w zależności od prędkości susającego zająca (1) i poruszającego się żółwia (2) od czasu trwania ruchu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch niejednostajny Wykres zależności Wykres w zależności od prędkości susającego zająca (1) i poruszającego się żółwia (2) od czasu trwania ruchu."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Ruch niejednostajny

4 Wykres zależności Wykres w zależności od prędkości susającego zająca (1) i poruszającego się żółwia (2) od czasu trwania ruchu.

5 Prędkość średnia i chwilowa w ruchu niejednostajnym
Prędkość średnia to taka, z jaką został pokonany odcinek drogi lub cała droga. Wartość prędkości średniej obliczamy ze wzoru: Prędkość średnia nie jest średnią arytmetyczną prędkości.

6 Prędkość chwilowa Prędkość chwilowa to taka, z jaką ciało porusza się w danej chwili (bardzo krótki odcinek drogi, a czas jak najkrótszy). Greckiej litery (delta) używamy, gdy zmienia się wartość wielkości fizycznej, a w naszym przypadku z mienia się droga i czas.

7 Wnioski: Wartość prędkości średniej nie informuje jak przebiegał ruch. Nie wiemy czy ciało zmieniało prędkość, czy się zatrzymywało podczas ruchu. Wartość prędkości średniej informuje tylko o tym, że dana droga została przebyta w określonym czasie. Od częstości pomiarów wartości chwilowej zależy dokładność opisu ruchu ciała. Prędkość średnia i chwilowa są wielkościami wektorowymi, oprócz wartości wektora należy podać jego kierunek, zwrot i punkt przyłożenia. W przypadku, gdy torem ruchu jest prosta, wektor prędkości leży na tej prostej.

8

9


Pobierz ppt "Ruch niejednostajny Wykres zależności Wykres w zależności od prędkości susającego zająca (1) i poruszającego się żółwia (2) od czasu trwania ruchu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google