Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Unia Europejska Ruta Katarzyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Unia Europejska Ruta Katarzyna."— Zapis prezentacji:

1 Unia Europejska Ruta Katarzyna

2 Spis treści Co to jest Unia Europejska? O UE słów kilka
„Oda do radości” - hymn Unii Europejskiej Dewiza Unii Europejskiej Członkowie Unii Europejskiej Waluta w Unii Europejskiej Instytucje Unii Europejskiej Podsumowanie Bibliografia

3 Co to jest Unia Europejska?
Unia Europejska, w skrócie UE, to gospodarczo -polityczny związek dwudziestu pięciu (od 1 maja 2004 r.) państw. UE to efekt wieloletniego zbliżania się krajów Europy Zachodniej.

4 O UE słów kilka Większość terytorium UE leży w Europie.
Największym szczytem jest Mount Blanc w Alpach o wysokości metrów. Największym jeziorem jest Wener w Szwecji, a najdłuższą rzeką Dunaj.

5 Flaga Unii Europejskiej.

6 Hymn Unii Europejskiej
O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól, święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór. Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los. Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat. Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad. Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk, z niej najlichszy robak czerpie, z niej - najwyższy niebios krąg. Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos. Kto przyjaciel, ten niech zaraz stanie tutaj pośród nas, i kto wielką miłość znalazł, ten niech z nami dzieli czas. Bracie, miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd, całą ludzkość weź w ramiona i ucałuj jeszcze raz. Z nami ten, kto choćby jedną duszę rozpłomienić mógł. Ale kto miłości nie zna, niech nie wchodzi tu na próg. Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam: na gwiaździstym firmamencie bliska radość błyszczy nam. Patrz, patrz: wielkie słońce światem biegnie sypiąc złote skry, jak zwycięzca i bohater - biegnij, bracie, tak i ty.

7 Dewiza Unii Europejskiej
Motto Unii Europejskiej brzmi: W wersji łacińskiej: In varietate concordia. W wersji polskiej: Jedność w różnorodności lub Zjednoczona w różnorodności.

8 Członkowie Unii Europejskiej

9 Waluta Unii Europejskiej
Euro - waluta wprowadzona w 12 krajach należących do Unii Europejskiej w miejsce walut narodowych. To grecka litera epsilon przecięta dwoma równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej.

10 Instytucje UE Rada Europejska Parlament Europejski
Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości Europejski Bank Centralny (EBC)

11 Instytucje UE Rada Europejska:
To organ Unii Europejskiej mający za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii. Przewodniczącym Rady jest przedstawiciel państwa sprawującego w danym momencie przewodnictwo Unii, zmienia się więc co pół roku. Rada Europejska zbiera się średnio 3-4 (co najmniej 2) razy w roku, na krótkich, zwykle dwudniowych spotkaniach.

12 Instytucje UE Parlament Europejski:
To jednoizbowy parlament reprezentujący obywateli państw należących do Unii Europejskiej Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg. Stwarza prawo. Zatwierdza corocznie budżet.

13 Instytucje UE Rada Unii Europejskiej: Przewodniczącym
Rady jest minister z kraju sprawującego aktualnie prezydencję. Prezydencja Rady przypada co pół roku na kolejne państwo członkowskie. Koordynuje politykę gospodarczą.

14 Instytucje UE Komisja Europejska:
To rodzaj rządu Unii Europejskiej, odpowiedzialnego za bieżącą politykę Unii, nadzorującą prace wszystkich jej agencji i zarządzającej funduszami Unii. Komisja mieści się w Brukseli.

15 Instytucje UE Trybunał Sprawiedliwości:
Pełni funkcje sądu międzynarodowego, konstytucyjnego i administracyjnego. Dzieli się na: Sąd Pierwszej Instancji - do rozpatrywania drobniejszych spraw. Trybunał Obrachunkowy - znany też jako Trybunał Rewidentów Księgowych. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich.

16 Instytucje UE Europejski Bank Centralny (EBC): To główny bank UE
Siedzibą jest Frankfurt nad Menem Nadzoruje wszystkie banki w Unii Europejskiej Zapobiega fałszerstwom banknotów

17 Podsumowanie Polska należy do Unii Europejskiej.
Mottem Unii jest – Jedność w różnorodności lub Zjednoczona w różnorodności. Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości”.

18 Bibliografia Wikipedia – Wolna Encyklopedia:

19 Bibliografia Źródła ilustracji:

20 Koniec


Pobierz ppt "Unia Europejska Ruta Katarzyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google