Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROLAND – RYCERZ ŚREDNIOWIECZNY Opracowała: Aneta Pyrgiel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROLAND – RYCERZ ŚREDNIOWIECZNY Opracowała: Aneta Pyrgiel."— Zapis prezentacji:

1 ROLAND – RYCERZ ŚREDNIOWIECZNY Opracowała: Aneta Pyrgiel

2 Pieśń o Rolandzie Jeden z najstarszych francuskich poematów średniowiecznych, spisany na przełomie XI i XII wieku. Śmierć Rolanda w bitwie pod Roncevaux, ilustracja z manuskryptu, ok. 1455-1460.

3 Kilka słów o… Pieśń o Rolandzie opowiada o walkach Karola Wielkiego z poganami zwanymi Saracenami, toczonych na terenach Hiszpanii w roku 778. Utwór skupia się głównie na opisie powrotu zwycięskich rycerzy francuskich i zasadzce, w jaką dostał się – w skutek zdrady Ganelona – oddział hrabiego Rolanda, w wyniku czego, odcięty od reszty wojsk, poniósł klęskę, a Roland śmierć. W Pieśni o Rolandzie ukazany jest wzór średniowiecznego, zachodnioeuropejskiego rycerza, który gotów jest oddać życie swoje i współtowarzyszy broni za szczęście króla i ojczyzny. W utworze podkreślono dążenie walecznych mężów do osiągnięcia pięknego, wzniosłego celu, jakim na owe czasy była honorowa i zacięta walka z przeciwnikami wiary. Ważne jest też to, że rycerz taki miał zapewnione miejsce w raju, co dla zwykłych śmiertelników było dużo trudniejsze do osiągnięcia.

4 Cechy rycerza idealnego i jego świat wartości na podstawie Pieśni o Rolandzie. walczy za wiarę, króla i ojczyznę i jest im oddany jest lojalny doskonale zna rzemiosło wojenne i sztukę walki jest heroiczny i waleczny, nie rezygnuje z walki nawet w chwili całkowitej klęski czuje się odpowiedzialny za swoich podwładnych dba o honor rycerski nie jest tolerancyjny wyznaniowo gromi i nienawidzi nieprzyjaciół jest pyszny, Saracenów traktuje jako podludzi okrutny i egoistyczny (przyczynił się do śmierci francuskich żołnierzy) pogardza życiem, gdyż jest to tylko epizod nigdy nie obraca się do wrogów plecami

5 Chanson de geste – pieśń o czynach bohaterskich – francuskie, powstająca już przed XI w. ; tworzone przez tzw. Truwerów, śpiewane przez minstreli lub autorów np. Pieśń o Rolandzie podzielone przez truwerów na trzy cykle. cykl króla tj. Karola Wielkiego np. Pieśń o Rolandzie. cykl Garina z Monglane – złożony z 24 pieśni o czynach Garina de Monglane, jego syna i wnuka. cykl Doona z Moguncji np. Gormond i Isembard, Doon z Moguncji. Znalazły one liczne naśladowania w wielu państwach np.: w Anglii O królu Arturze, w Niemczech Pieśń o Nibelungach, w Rosji Słowo o wyprawie pułku Igora, w Hiszpanii Pieśń o Cydzie. Różne odmiany epiki rycerskiej (przykłady, charakterystyka).

6 Scena śmierci Rolanda idzie w kierunku Hiszpanii - by umrzeć w kraju wrogów jako ich zwycięzca; modli się za swoich parów (podległych sobie wasali Karola), a następnie za siebie; Roland przed śmiercią stara się zniszczyć swój miecz zwany Durendalem, jednak nie jest w stanie tego uczynić, więc kładzie się na nim; wspomina: ziemie które zdobył, Francję, Karola Wielkiego, który go wychował; bije się w pierś i prosi Boga o przebaczenie; oddaje Bogu poprzez świętego Gabriela rękawicę (gest feudalny; wasal wraz z rękawicą odbierał lenno z ręki seniora i wraz z rękawicą je zwracał ; Roland jako wasal Boga oddaje mu wraz z rękawicą swoje życie jako lenno boże); umiera ze złożonymi rękami; Bóg zesłał po niego anioła Cherubina, świętego Michała i Gabriela, to oni niosą duszę hrabiego do raju;

7 Święty Jerzy Męczennik, patron rycerzy, skautingu oraz harcerstwa. Główny patron Anglii i Gruzji.


Pobierz ppt "ROLAND – RYCERZ ŚREDNIOWIECZNY Opracowała: Aneta Pyrgiel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google