Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotografia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotografia."— Zapis prezentacji:

1 Fotografia

2 Definicja Słowo „fotografia” wywodzi się z greckiego: photos – światło i graphein – rysować, pisać, oznacza więc „rysowanie za pomocą światła”. Fotografowanie to sposób przenoszenia odbijającego się od przedmiotów (tematu) światła na błonę światłoczułą umieszczoną na celuloidzie filmu fotograficznego.

3 Zdjęcie, które uznaje się za pierwszą fotografię (Nicéphore Niépce, 1826 r.)

4 Louis J.M. Daguerre, 1837 r. The Artist's Studio dagerotypia

5 Camera obscura

6 Camera obscura – „pierwsza maszyna do robienia zdjęć”
Słowo wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza czarną skrzynkę. Jest to kamera otworkowa. Z niej powstał pierwowzór aparatu fotograficznego, kiedy w 1550 r. Girolamo Cardano zastąpił otwór pojedynczą soczewką skupiającą. Do dziś jest wykorzystywana w fotografii artystycznej, ponieważ obraz, jaki dzięki niej powstaje, ma cechy: kontrastu, miękkości i łagodnego rozmycia.

7 Ryszard Kapuściński o fotografii
Jeśli idę z aparatem fotograficznym, to patrzę na świat zupełnie inaczej, niż gdy idę sobie tak po prostu z kolegą, z którym prowadzimy dyskusję. Bo wtedy ta dyskusja jest najważniejsza, nie otaczająca nas rzeczywistość – tej nie dostrzegamy. A gdy wyruszam z aparatem w celu sfotografowania miasta, ludzi czy jakichś scen, wtedy właśnie skoncentrowany jestem na detalu. I szukam, szukam... Bo fotografia to jest detal, kompozycja detalu, to próba znalezienia w nim metafory, symbolu, i przyglądanie się mu, obserwowanie, to refleksja nad nim – co poprzez niego wiemy o świecie, co on nam mówi. (...) Bo dla mnie rzeczywistość jest połączeniem tych dwóch rzeczy: opis miasta to synteza tego, czym miasto jest w sensie historycznym, ale również – z jakich ono się składa detali.

8 Ciekawe strony internetowe

9 Terminy do wyjaśnienia
blenda atelier barwoczułość chromograf zjawisko Claydena Chinon dioptria Eastman Kodak film fotograficzny fotomontaż obiektyw fotograficzny światłoczułość World Press Photo zieleń pinakryptolowa soczewka Fresnela oś optyczna


Pobierz ppt "Fotografia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google