Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWIE A KOMPUTER Karolina Iwanowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWIE A KOMPUTER Karolina Iwanowska."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWIE A KOMPUTER Karolina Iwanowska

2 STANOWISKO PRACY POSTAWA WZROK

3 POSTAWA Nieprawidłowa postawa powoduje: bóle mięśni i stawów,
ból i sztywność karku i ramion, bóle kręgosłupa, bóle bioder i nóg, sztywność nadgarstków, bóle głowy, niepokój i nerwowość, osłabienie organizmu, zmęczenie wzroku.

4 PRAWIDŁOWA POSTAWA Trzymaj głowę prosto.
Opieraj się plecami o oparcie fotela. Łokcie trzymaj przy sobie lub oprzyj o poręcze fotela. Wyreguluj oparcie i wysokość fotela. Ustaw klawiaturę nisko. Nogi zegnij w kolanach pod kątem prostym. Stopy trzymaj oparte na podstawce. Klawiaturę umieść na podstawce. Monitor ustaw w odległości cm od oczu, górny brzeg monitora powinien znajdować się lekko poniżej linii oczu.

5 STANOWISKO PRACY POSTAWA WZROK

6 STANOWISKO PRACY POMIESZCZENIE. OŚWIETLENIE. MEBLE.

7 POMIESZCZENIE Często wietrz pomieszczenie, w którym stoi komputer.
Zapobiegaj nadmiernemu przegrzewaniu się urządzeń. Zapewnij wilgotność powietrza powyżej 50%. Umieść w pokoju rośliny, które zapewnią równowagę między jonami dodatnimi i ujemnymi.

8 STANOWISKO PRACY POMIESZCZENIE. OŚWIETLENIE. MEBLE.

9 OŚWIETLENIE Nie umieszczaj monitora na tle okna.
Stosuj żaluzje lub kotary w oknach. Nie ustawiaj monitora przodem do okna aby nie odbijało się w nim światło. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna na niezbyt jasnym i niezbyt ciemnym tle. Światło w pomieszczeniu powinno być rozproszone.

10 STANOWISKO PRACY POMIESZCZENIE. OŚWIETLENIE. MEBLE.

11 MEBLE Biurko dopasuj do swojego wzrostu. Powinno mieć min. 72 cm wysokości. Biurko musi być stabilne, zapewniające swobodę ruchów, najlepiej wyposażone w poręcze. Starszy monitor zabezpiecz filtrem chroniącym przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Jeśli przepisujesz długie teksty będziesz potrzebował uchwytu na dokumenty, który zmniejszy odległość na którą przenosisz wzrok z komputera na kartkę.

12 STANOWISKO PRACY POSTAWA WZROK

13 WZROK Podczas pracy na komputerze oczy narażone są na wiele schorzeń:
przekrwienie i łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, pieczenie i szczypanie oczu, Może to powodować dodatkowo: bóle głowy, senność, apatię, rozdrażnienie.

14 CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA POGORSZENIE WIDZENIA:
brak ostrości, nadmierna jaskrawość monitora, migotanie ekranu, zmniejszona częstotliwość mrugania powiekami (wysychanie spojówki), zbyt mała czcionka na ekranie.

15 ABY CHRONIĆ SWÓJ WZROK NALEŻY:
robić przerwy, podczas których powinno się patrzeć w dal, np. na obiekty za oknem, ćwiczyć mięśnie gałek ocznych, np. kreślić ósemki oczami, głowę trzymając nieruchomo, ustawić częstość odświeżania obrazu nie mniejszą niż 85 Hz, w razie problemów z wilgotnością gałek stosować krople lub żele.

16 Podsumowanie: Aby praca na komputerze nie była wyczerpującym i obciążającym fizycznie zajęciem, należy przestrzegać zasad prawidłowej postawy, starannie dobrać meble i oświetlenie, a przede wszystkim pamiętać o odpoczynku i częstych przerwach, które trzeba przeznaczyć na ćwiczenia rozciągające i relaksujące mięśnie. Korzystne są również ćwiczenia oczu.


Pobierz ppt "ZDROWIE A KOMPUTER Karolina Iwanowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google