Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytny Egipt Ruta Katarzyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytny Egipt Ruta Katarzyna."— Zapis prezentacji:

1 Starożytny Egipt Ruta Katarzyna

2 Spis treści Położenie Egiptu O Egipcie słów kilka Starożytny Egipt
Słynne grobowce - piramidy Władca Egiptu - faraon Religia Życie pozagrobowe Pismo egipskie Malarstwo i rzeźba Podsumowanie Bibliografia

3 Położenie Egiptu Egipt to państwo położone częściowo
w Afryce i częściowo w Azji, nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym.

4 O Egipcie słów kilka Stolicą Egiptu jest Kair.
Językiem urzędowym jest arabski. Ustrój polityczny panujący w Egipcie to republika.

5 Starożytny Egipt Starożytny Egipt to kraina o dziwnym kształcie. Przypomina kwiat na długiej łodydze. Tą łodygą była dolina Nilu, a kwiatem Delta. Od Nilu zależało całe życie w Egipcie.

6 Słynne grobowce - piramidy
Piramidy to grobowce faraonów. Przypominają małe muzea, pełno jest w nich rzeźb i malowideł. Najbardziej okazała jest piramida Cheopsa, ma ponad 100 metrów wysokości.

7 Największe piramidy można do dziś zobaczyć w Gizie pod Kairem.
Piramidy te strzeże Sfinks - olbrzymi lew z ludzką głową.

8 Władca Egiptu – faraon Królem – władcą Egiptu był faraon. Uznawano go za syna boga-słońca Re. Do faraona należał cały kraj, a jego słowo stawało się prawem. Do najwybitniejszych faraonów należeli: Totmes II, Seti I i Ramzes II.

9 Religia Egipcjanie czcili setki bogów i bogiń. Wierzono, że bóstwa
mogą przebywać w ciele świętych zwierząt, za jakie uważano czarnego byka – zwanego Apisem, a także krokodyle, jastrzębie i koty. Ku czci bogów wznoszono kamienne świątynie, którymi opiekowali się kapłani.

10 Życie pozagrobowe Egipcjanie wierzyli, że po śmierci każdy wędruje do nieba. Kiedy umierała ważna osobistość, kapłani odprawiali obrządki i mumifikowali ciało, czyli zapobiegali jego rozkładowi. Grobowiec był „domem” zmarłego.

11 Pismo egipskie Egipcjanie wynaleźli pismo hieroglificzne.
Były to małe obrazki. Pisano uciętą trzcinką lub pędzelkiem maczanym w tuszu. Pisano na kamiennych lub drewnianych tabliczkach, a także na papirusie.

12 Malarstwo i rzeźba Egipscy malarze ozdabiali grobowce scenami z życia zmarłego. Rzeźbiarze wykonywali posągi z brązu, drewna i kamienia.

13 Podsumowanie Historia starożytnego Egiptu jest bardzo ciekawa. Do dziś możemy podziwiać piękne piramidy, posągi, malowidła i pismo starożytnych Egipcjan.

14 Bibliografia Wikipedia – Wolna Encyklopedia.
Źródła ilustracji:

15

16 Koniec


Pobierz ppt "Starożytny Egipt Ruta Katarzyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google