Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna"— Zapis prezentacji:

1 WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl

2 Na ziemi występują dwa rodzaje wody: słona i słodka. Ta, która jest w morzach i oceanach, jest słona. Wody słodkie występują w rzekach, jeziorach, stawach. W wodach można spotkać wiele różnorodnych zwierząt. Różnią się one wyglądem oraz wielkością, ale ich cechą wspólną jest to, że są doskonale przystosowane do życia w wodzie.

3 Zwierzęta żyjące w wodach słodkich

4 Ryby Są zwierzętami wodnymi. Mają opływowy kształt, a ich ciało pokryte jest łuskami i śluzem. Płetwa ogonowa umożliwia rybie poruszanie się do przodu i pełni rolę steru. Ryby pobierają pokarm w wodzie. Żywią się głównie roślinami. Są też ryby drapieżne, które odżywiają się rybami mniejszymi od siebie i innymi zwierzętami. Wiele gatunków ryb żyje w ławicach – podążają jedna za drugą w poszukiwaniu pokarmu. Są zwierzętami wodnymi. Mają opływowy kształt, a ich ciało pokryte jest łuskami i śluzem. Płetwa ogonowa umożliwia rybie poruszanie się do przodu i pełni rolę steru. Ryby pobierają pokarm w wodzie. Żywią się głównie roślinami. Są też ryby drapieżne, które odżywiają się rybami mniejszymi od siebie i innymi zwierzętami. Wiele gatunków ryb żyje w ławicach – podążają jedna za drugą w poszukiwaniu pokarmu.

5 Ryby rzek, jezior i stawów Szczupak

6 Okoń

7 Płoć

8 Karp

9 Leszcz

10 Pstrąg

11 Skorupiaki Większość skorupiaków słodkowodnych jest roślinożerna. Często spotykamy: Rozwielitki (Dafnie)

12 Skorupiaki te występują w planktonie, stanowią pokarm dla ryb. Są bardzo małe (do 2,5 cm), a poruszają się za pomocą czułków. Skorupiaki te występują w planktonie, stanowią pokarm dla ryb. Są bardzo małe (do 2,5 cm), a poruszają się za pomocą czułków.

13 Skorupiakiem jest też rak rzeczny. Jest on wszystkożerny, poluje nocą. Niestety często ginie z powodu zanieczyszczenia wód.

14 Mięczaki W jeziorach spośród mięczaków często można spotkać ślimaki. Najpospolitszymi ślimakami naszych wód są: Błotniarka stawowa Zatoczek rogowy

15 Płazy Są przystosowane do życia w wodzie i na lądzie. Oddychają płucami. Płazy dzielą się na bezogonowe i ogoniaste.

16 Do płazów bezogonowych należą: Żaba trawna Ropucha szara

17 Do płazów ogoniastych należą: Traszka zwyczajna Salamandra plamista

18 Ssaki W wodzie żyją także ssaki, które przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Przykładem jest bóbr. Jego ciało ma nieprzemakalne futro. Mieszka w nawodnych domkach – żeremiach.

19 Również dobrze przystosowane do poruszania się w wodzie są: piżmaki piżmaki wydry

20 Zwierzęta żyjące w wodach słonych

21 Ryby W morzach ryby mają dziwne kształty i są wielokolorowe. W wodach słonych żyją: Ryba ukwiałowa (błazenek) – jest bardzo mała, żyje w parach dobranych na całe życie pośród czułków ukwiału.

22 Najeżka – jej ciało pokryte jest dużymi kolcami przylegającymi do skóry. Tylko w niebezpieczeństwie ustawiają się pionowo. Żywi się m.in. mięczakami.

23 Rekiny – ich szkielet zbudowany jest z chrząstki. Rekin tygrysi oraz rekin biały jest niebezpieczny dla ryb, fok i kąpiących się ludzi. W szczęce ma setki ostrych zębów.

24 Płaszczki to kuzyni rekinów. Mają szkielet zbudowany z chrząstki, są mięsożerne. Niektóre płaszczki wytwarzają prąd elektryczny – są to drętwy.

25 Gady W morzach najczęściej można spotkać żółwie morskie, które są największe spośród żółwi naszej planety. Żywią się skorupiakami, glonami, mięczakami. Tylko samice wychodzą na ląd złożyć jaja. Po wykluciu małe żółwie o własnych siłach próbują iść w stronę morza. Mogą przeżyć 120 lat.

26 Mięczaki W morzach spośród mięczaków można spotkać ośmiornice. Z workowatego ciała wyrasta 8 ramion, a na głowie znajduje się para wielkich wyłupiastych oczu. Zmieniają też barwę skóry, upodabniając ją do podłoża.

27 Jamochłony Ich ciało można porównać do worka, nazywane jest polipem. Do jamochłonów należą koralowce, które można spotkać we wszystkich morzach.

28 Kuzynkami korali są meduzy. Unoszą się swobodnie w toni morskiej. Mają postać parasola z otworem gębowym, który jest otoczony ramionami z parzydełkami. W Bałtyku żyje chełbia modra.

29 Ssaki Do grupy ssaków nazywanych syrenami zalicza się manat (lamantyna). Całe życie spędza w wodzie i nie wychodzi na ląd. To zwierzę jest łagodne, nigdy nie walczy.

30 Do ssaków zalicza się także: Wieloryby Chociaż to zwierzęta wodne, to oddychają płucami, dlatego co pewien czas wynurzają się na powierzchnię wody.

31 Delfiny Prawie cały czas wydają ultradźwięki, żyją w licznych stadach. Ich głównym wrogiem, tak jak wielorybów, jest orka.

32 Podsumowanie W wodach – zarówno słonych, jak i słodkich – występuje mnóstwo wielorakich zwierząt. Są to zwierzęta małe i duże, jedne żywią się planktonem, inne mniejszymi zwierzątkami. Świat podwodny jest kolorowy dzięki różnorodności kształtów, wielkości i barw zwierząt wodnych.

33 Bibliografia Wikipedia – Wolna Encyklopedia: www.wikipedia.pl Wikipedia – Wolna Encyklopedia: www.wikipedia.pl www.wikipedia.pl Encyklopedia zwierząt, Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz, Zielona Góra 2003. Encyklopedia zwierząt, Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz, Zielona Góra 2003. Źródła ilustracji: Źródła ilustracji: www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lulem_u0.gif www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lulem_u0.gif www.hel.univ.gda.pl/images/szczupak.jpg www.hel.univ.gda.pl/images/szczupak.jpg www.hel.univ.gda.pl/images/szczupak.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Perca.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Perca.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Perca.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Blausteinsee_Tierwelt_03.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Blausteinsee_Tierwelt_03.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Blausteinsee_Tierwelt_03.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ecrevisse_pattes_rouges.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ecrevisse_pattes_rouges.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lustrzen.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lustrzen.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lustrzen.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Daphnia_magnaF.png http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Daphnia_magnaF.png http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Daphnia_magnaF.png http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ecrevisse_pattes_rouges.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ecrevisse_pattes_rouges.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ecrevisse_pattes_rouges.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bisamratte-drawing.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bisamratte-drawing.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bisamratte-drawing.jpg

34 Bibliografia www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dixi- Rana_temporaria.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dixi- Rana_temporaria.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dixi- Rana_temporaria.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dixi- Rana_temporaria.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bufo_bufo_%28Marek _Szczepanek%29. www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bufo_bufo_%28Marek _Szczepanek%29. www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bufo_bufo_%28Marek _Szczepanek%29 www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bufo_bufo_%28Marek _Szczepanek%29 www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Smooth_newt.jpeg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Smooth_newt.jpeg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Smooth_newt.jpeg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Salamandra_salaman dra_%28Marek_Szczepanek%29.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Salamandra_salaman dra_%28Marek_Szczepanek%29.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Salamandra_salaman dra_%28Marek_Szczepanek%29.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Salamandra_salaman dra_%28Marek_Szczepanek%29.jpg www.obi.cz/cz/infoundberautung/bobr/clanek/bobr.jpeg www.obi.cz/cz/infoundberautung/bobr/clanek/bobr.jpeg www.obi.cz/cz/infoundberautung/bobr/clanek/bobr.jpeg www.przyrodapolska.pl/kwiecien03/wydra.jpg www.przyrodapolska.pl/kwiecien03/wydra.jpg www.przyrodapolska.pl/kwiecien03/wydra.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Amphiprion_2.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Amphiprion_2.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Amphiprion_2.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Poisson-lune.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Poisson-lune.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Braxen%2C_Iduns_ko kbok.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Braxen%2C_Iduns_ko kbok.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Braxen%2C_Iduns_ko kbok.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Braxen%2C_Iduns_ko kbok.jpg

35 Bibliografia www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.j www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Manta_birostris- Thailand3.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Manta_birostris- Thailand3.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Green-sea-turtle.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Green-sea-turtle.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Reef2063.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Reef2063.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Qualle_Ohrenqualle_2 006-01-01_215.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Qualle_Ohrenqualle_2 006-01-01_215.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Qualle_Ohrenqualle_2 006-01-01_215.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Qualle_Ohrenqualle_2 006-01-01_215.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:FL_fig04.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:FL_fig04.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:FL_fig04.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bowheads42.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bowheads42.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bowheads42.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Tursiops_truncatus_he ad.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Tursiops_truncatus_he ad.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Tursiops_truncatus_he ad.jpg www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Tursiops_truncatus_he ad.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Oncorhynchus_mykiss _mid_res_150dpi.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Oncorhynchus_mykiss _mid_res_150dpi.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Oncorhynchus_mykiss _mid_res_150dpi.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Oncorhynchus_mykiss _mid_res_150dpi.jpg

36 K O N I E C


Pobierz ppt "WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google