Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl."— Zapis prezentacji:

1 Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl
WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna

2 Na ziemi występują dwa rodzaje wody: słona i słodka
Na ziemi występują dwa rodzaje wody: słona i słodka. Ta, która jest w morzach i oceanach, jest słona. Wody słodkie występują w rzekach, jeziorach, stawach. W wodach można spotkać wiele różnorodnych zwierząt. Różnią się one wyglądem oraz wielkością, ale ich cechą wspólną jest to, że są doskonale przystosowane do życia w wodzie.

3 Zwierzęta żyjące w wodach słodkich

4 Ryby Są zwierzętami wodnymi. Mają opływowy kształt, a ich ciało pokryte jest łuskami i śluzem. Płetwa ogonowa umożliwia rybie poruszanie się do przodu i pełni rolę steru. Ryby pobierają pokarm w wodzie. Żywią się głównie roślinami. Są też ryby drapieżne, które odżywiają się rybami mniejszymi od siebie i innymi zwierzętami. Wiele gatunków ryb żyje w ławicach – podążają jedna za drugą w poszukiwaniu pokarmu.

5 Ryby rzek, jezior i stawów
Szczupak

6 Ryby rzek, jezior i stawów
Okoń

7 Ryby rzek, jezior i stawów
Płoć

8 Ryby rzek, jezior i stawów
Karp

9 Ryby rzek, jezior i stawów
Leszcz

10 Ryby rzek, jezior i stawów
Pstrąg

11 Skorupiaki Większość skorupiaków słodkowodnych jest roślinożerna. Często spotykamy: Rozwielitki (Dafnie)

12 Skorupiaki te występują w planktonie, stanowią pokarm dla ryb
Skorupiaki te występują w planktonie, stanowią pokarm dla ryb. Są bardzo małe (do 2,5 cm), a poruszają się za pomocą czułków.

13 Skorupiakiem jest też rak rzeczny.
Jest on wszystkożerny, poluje nocą. Niestety często ginie z powodu zanieczyszczenia wód.

14 Mięczaki Błotniarka stawowa Zatoczek rogowy
W jeziorach spośród mięczaków często można spotkać ślimaki. Najpospolitszymi ślimakami naszych wód są: Błotniarka stawowa Zatoczek rogowy

15 Płazy Są przystosowane do życia w wodzie i na lądzie. Oddychają płucami. Płazy dzielą się na bezogonowe i ogoniaste.

16 Do płazów bezogonowych należą:
Żaba trawna Ropucha szara

17 Do płazów ogoniastych należą:
Traszka zwyczajna Salamandra plamista

18 Ssaki W wodzie żyją także ssaki, które
przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Przykładem jest bóbr. Jego ciało ma nieprzemakalne futro. Mieszka w nawodnych domkach – żeremiach.

19 Również dobrze przystosowane do
poruszania się w wodzie są: piżmaki wydry

20 Zwierzęta żyjące w wodach słonych

21 Ryby W morzach ryby mają dziwne kształty i są wielokolorowe. W wodach słonych żyją: Ryba ukwiałowa (błazenek) – jest bardzo mała, żyje w parach dobranych na całe życie pośród czułków ukwiału.

22 Najeżka – jej ciało pokryte jest dużymi kolcami przylegającymi do skóry. Tylko w niebezpieczeństwie ustawiają się pionowo. Żywi się m.in. mięczakami.

23 Rekiny – ich szkielet zbudowany jest z chrząstki
Rekiny – ich szkielet zbudowany jest z chrząstki. Rekin tygrysi oraz rekin biały jest niebezpieczny dla ryb, fok i kąpiących się ludzi. W szczęce ma setki ostrych zębów.

24 Płaszczki to kuzyni rekinów
Płaszczki to kuzyni rekinów. Mają szkielet zbudowany z chrząstki, są mięsożerne. Niektóre płaszczki wytwarzają prąd elektryczny – są to drętwy.

25 Gady W morzach najczęściej można spotkać żółwie morskie, które są największe spośród żółwi naszej planety. Żywią się skorupiakami, glonami, mięczakami. Tylko samice wychodzą na ląd złożyć jaja. Po wykluciu małe żółwie o własnych siłach próbują iść w stronę morza. Mogą przeżyć 120 lat.

26 Mięczaki W morzach spośród mięczaków można spotkać ośmiornice. Z workowatego ciała wyrasta 8 ramion, a na głowie znajduje się para wielkich wyłupiastych oczu. Zmieniają też barwę skóry, upodabniając ją do podłoża.

27 Jamochłony Ich ciało można porównać do worka, nazywane jest polipem. Do jamochłonów należą koralowce, które można spotkać we wszystkich morzach.

28 Kuzynkami korali są meduzy. Unoszą się swobodnie w toni morskiej
Kuzynkami korali są meduzy. Unoszą się swobodnie w toni morskiej. Mają postać parasola z otworem gębowym, który jest otoczony ramionami z parzydełkami W Bałtyku żyje chełbia modra.

29 Ssaki Do grupy ssaków nazywanych syrenami zalicza się manat
(lamantyna). Całe życie spędza w wodzie i nie wychodzi na ląd. To zwierzę jest łagodne, nigdy nie walczy.

30 Do ssaków zalicza się także:
Wieloryby Chociaż to zwierzęta wodne, to oddychają płucami, dlatego co pewien czas wynurzają się na powierzchnię wody.

31 Delfiny Prawie cały czas wydają ultradźwięki, żyją w licznych stadach. Ich głównym wrogiem, tak jak wielorybów, jest orka.

32 W wodach – zarówno słonych, jak i słodkich – występuje mnóstwo wielorakich zwierząt Są to zwierzęta małe i duże, jedne żywią się planktonem, inne mniejszymi zwierzątkami. Świat podwodny jest kolorowy dzięki różnorodności kształtów, wielkości i barw zwierząt wodnych. Podsumowanie

33 Bibliografia www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Lulem_u0.gif
Wikipedia – Wolna Encyklopedia: Encyklopedia zwierząt, Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz, Zielona Góra 2003. Źródła ilustracji:

34 Bibliografia

35 Bibliografia www.pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Large_white_shark.jpg

36 K O N I E C


Pobierz ppt "Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT Ruta Katarzyna kasiar1983@o2.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google