Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirtualny listonosz, czyli poczta elektroniczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirtualny listonosz, czyli poczta elektroniczna"— Zapis prezentacji:

1 Wirtualny listonosz, czyli poczta elektroniczna
Informatyka Wirtualny listonosz, czyli poczta elektroniczna

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się: – założyć konto pocztowe;
– co to jest netykieta; – jakie foldery znajdują się w poczcie elektronicznej; – jak wysłać list elektroniczny. Wiedza Uczeń potrafi: -podać podstawowe pojęcia związane pocztą elektroniczną: login, hasło, adres , pole Do, pole DW, pole UDW; -opisać zasadność korzystania z poczty elektronicznej. Umiejętności -założyć konto pocztowe; -wysyłać i odbierać listy za pomocą przeglądarki internetowej; -adresować listy elektroniczne; -zarządzać folderami poczty – zakładać nowe foldery, usuwać i przenosić listy z folderu do folderu.

3 Przegląd zagadnień Co to jest poczta elektroniczna? Netykieta.
Zakładanie konta pocztowego. Podstawowe foldery poczty elektronicznej. Wysyłanie wiadomości. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

4 Co to jest poczta elektroniczna?
Poczta elektroniczna – wiadomości napisane na komputerze, trafiają przez sieć komputerową do serwera pocztowego nadawcy skąd zostają wysyłane do serwera pocztowego adresata. Adresat łącząc się ze swoim serwerem pocztowym może ją odebrać już kilka chwil po wysłaniu. Serwer pocztowy pełni rolę urzędu pocztowego w świecie rzeczywistym. Pocztę elektroniczną określa się często używając angielskiego słowa (electronic mail).

5 Netykieta Netykieta – jest to zbiór ogólnych zasad zachowania, przyjętych przez internautów, które służą wszystkim użytkownikom sieci. Zasady netykiety dotyczą wielu aspektów korzystania z Internetu i są aktualne niezależnie od czasu i miejsca. Podczas korzystania z poczty elektronicznej powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy: sprawdzaj pocztę codziennie, tak jak w przypadku zwykłej poczty; wpisuj temat wiadomości; jeżeli wysyłasz listy do wielu osób jednocześnie, rób to tak, by nie rozpowszechniać adresów (używaj pola UDW – ukryte do wiadomości); używaj polskich liter (ś,ć,ó,...); pisz bez błędów; nie pisz bez potrzeby wielkimi literami - to oznacza krzyk; przed przesłaniem dalej otrzymanej wiadomości, usuń nadmiar znaczków cytowania ">". Netykieta dotyczy nie tylko listów elektronicznych i komunikatorów, ale również korzystania ze stron www, zasad pobierania plików, a nawet tworzenia stron internetowych.

6 Zakładanie konta pocztowego
Zanim będzie można korzystać z poczty elektronicznej, należy założyć konto pocztowe na wybranym serwerze pocztowym w sieci. Niezależnie od wyboru serwera, procedura zakładania konta pocztowego jest podobna. W Internecie jest wiele bezpłatnych portali, na których takie konto można założyć. Najbardziej popularne to: Zakładając konto należy podać kilka ważnych informacji: Login – będzie używany w adresie pocztowym domeny; Hasło – ciąg liter znany tylko nam i objęty tajemnicą, umożliwiający dostęp do konta.

7 Zakładanie konta pocztowego
Wpisz adres portalu, np. Jeśli masz już konto pocztowe, wpisz swój login i hasło i kliknij przycisk Zaloguj mnie. Aby założyć konto kliknij łącze Załóż konto .

8 Zakładanie konta pocztowego
Wpisz login. Niestety proste loginy typu imię i pierwsza litera nazwiska najczęściej są już zajęte. Być może będziesz musiał kilka razy wpisywać login aż trafisz w nieużywany. Wpisz hasło w polu Wybierz hasło oraz w polu Powtórz hasło, używając dozwolonych znaków. Nie wolno go nikomu podawać!

9 Zakładanie konta pocztowego
Wpisz Pytanie pomocnicze. Jeśli zapomnisz hasła będziesz mógł je odzyskać po podaniu odpowiedzi na to pytanie. Wpisz odpowiedź na pytanie pomocnicze. Zapamiętaj tą odpowiedź. Wypełnij pola dodatkowe. Wypełnianie pól oznaczonych wyszarzonym drukiem nie jest obowiązkowe.

10 Zakładanie konta pocztowego
Zaznacz co najmniej jedno pole wyboru w sekcji Zainteresowania. Wpisz kod podany na obrazku.

11 Zakładanie konta pocztowego
Kliknij przycisk Zakładam konto. Jeśli nie podałeś, którejś z obowiązkowych informacji lub twój login nie jest unikalny będziesz musiał poprawić ten formularz i ponownie wybrać przycisk Zakładam konto.

12 Zakładanie konta pocztowego
Jeśli wszystkie dane były poprawne konto zostało założone.

13 Zakładanie konta pocztowego
Wraz z kontem pocztowym otrzymujesz trzy adresy . Twoi znajomi mogą wysyłać maile na każdy z nich i poczta trafi do twojej skrzynki. Zapisz je sobie, abyś nie zapomniał.

14 Zakładanie konta pocztowego
Pocztę możesz obsługiwać nie tylko przez przeglądarkę internetową, ale również przez różne programy pocztowe, np. Outlook Express. W konfiguracji takich programów musisz podać adres serwera SMTP oraz POP3. Zapisz sobie te adresy. W programach pocztowych, jeśli chcesz wysyłać pocztę do użytkowników mających swoje skrzynki na innych serwerach pocztowych musisz zaznaczyć w konfiguracji konta pocztowego opcję Serwer wymaga uwierzytelnienia.

15 Zakładanie konta pocztowego
Opcja Serwer wymaga uwierzytelnienia w programie Outlook Express.

16 Podstawowe foldery poczty elektronicznej
W skrzynce odbiorczej znajdują się odebrane wiadomości. Wytłuszczonym drukiem pokazywane są te, których jeszcze nie przeczytałeś. Ostrożnie z otwieraniem wiadomości od nieznanych osób, mogą zawierać wirusy!

17 Podstawowe foldery poczty elektronicznej
W Skrzynce nadawczej znajdują się wiadomości oczekujące na wysłanie. W Elementy wysłane znajdują się kopie wysłanych wiadomości. W Elementy usunięte znajdują się skasowane wiadomości. Po opróżnieniu tego folderu tracone są bezpowrotnie. W Kopie robocze możesz trzymać wiadomości jeszcze niegotowe do wysłania, w trakcie tworzenia. Możesz też tworzyć własne foldery, do których będziesz przenosił wiadomości spełniające określone kryteria, np. wiadomości śmieci.

18 Wysyłanie wiadomości Kliknij, aby napisać nową wiadomość.
W polu Do: wpisz adresata wiadomości. Możesz wpisać klika adresów rozdzielając je średnikami. W polu DW: wpisz adresata, który ma otrzymać kopię wiadomości. Wpisz temat wiadomości, aby mail nie został potraktowany jako SPAM. W polu UDW: wpisz adresatów wiadomości, których inni nie mają zobaczyć. Pole UDW widoczne jest po wybraniu w menu Widok polecenia Wszystkie nagłówki. Wpisz treść wiadomości.

19 Kliknij łącze Napisz e-mail.
Wysyłanie wiadomości Wysyłanie widomości po podłączeniu się do serwera przeglądarką internetową wygląda podobnie. Kliknij łącze Napisz .

20 Podsumowanie Co to jest poczta elektroniczna? Netykieta.
Zakładanie konta pocztowego. Podstawowe foldery poczty elektronicznej. Wysyłanie wiadomości.


Pobierz ppt "Wirtualny listonosz, czyli poczta elektroniczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google