Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Potas Jakub Kozłowski 1B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Potas Jakub Kozłowski 1B."— Zapis prezentacji:

1 Potas Jakub Kozłowski 1B

2 Podstawowe informacje: POTAS Symbol - K Nazwa łacińska – kalium
źrudło-

3 Informacje o odkryciu Odkryty przez: Humphrey Davy
Miejsce odkrycia: Anglia Rok odkrycia: 1807 Pochodzenie nazwy: Od arabskiego "al-kali„ oznaczającego sodę . źródło-

4 Właściwości fizyczne Stan skupienia - stały Barwa - srebrzysta
Temp. wrzenia - 759˚C Temp. topnienia - 63,38˚C Gęstość – 856 kg/m³ Masa atomowa - 39,0983 u

5 Występowanie potasu Potas jest niezbędnym elementem, który wpływa na funkcjonowanie organizmu. Źródła potasu to: 1. produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych 2. mleko sproszkowane zagęszczone 3. mięso i jego przetwory 4. ryby 5. warzywa , owoce 7. kakao, czekolada, chałwa, orzechy, rodzynki oraz makowiec

6 Zastosowanie potasu Metalicznego potasu używa się do osuszania benzenu oraz jako surowiec i katalizator w procesie polimeryzacji.  Chlorek potasu (KCl) wchodzi w skład nawozów sztucznych. Bromek potasu (KBr) używany w fotografice, w litografii i medycynie. Jodek (KJ) wykorzystywany jest w lecznictwie do wytwarzania jodyny, w fotografii oraz jako reduktor i substrat w przemyśle chemicznym.

7 Zastosowanie potasu  Wodorotlenek potasu (KOH) jest ważnym odczynnikiem, używa się go m.in. jako absorbenta CO2 oraz jako substancję osuszającą.  Chloran potasu (KClO3) to ważny utleniacz, substancja bakteriobójcza oraz źródło tlenu w zapałkach i pirotechnice.  Węglan potasu (KCO3) używany jest m.in. jako substancja osuszająca, do produkcji szkła i mydła. Azotan (KNO3) i siarczan potasu (K2SO4) są cenionymi nawozami. Ponadto azotan jest podstawowym źródłem tlenu w przemyśle pirotechnicznym (niejest higroskopijny w przeciwieństwie do azotanu sodu).


Pobierz ppt "Potas Jakub Kozłowski 1B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google