Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory turystyczne województwa podlaskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory turystyczne województwa podlaskiego"— Zapis prezentacji:

1 Walory turystyczne województwa podlaskiego
Twierdza Osowiec

2 Twierdza Osowiec Twierdza Osowiec - rosyjska twierdza z drugiej połowy XIX wieku składająca się z czterech fortów, położona na terenie osady Osowiec- Twierdza, znana z 6,5- miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Nigdy nie została zdobyta – stąd jej późniejsze obiegowe określanie „rosyjskie Verdun”.

3 Trasa wycieczki Osowiec- Twierdza położona jest w odległości 22.5km od Radziłowa

4 Charakterystyka twierdzy
Twierdza Osowiec powstała w latach 1882 – 1887, a modernizowana była do roku 1914 W skład twierdzy wchodziły 4 forty: Centralny – fort nr 1, Zarzeczny – fort nr 2, Szwedzki – fort nr 3 i Nowy – fort nr 4 Jest to typowa twierdza zaporowa usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich, która miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok – Królewiec.

5 Udział twierdzy w walkach
Podczas I wojny światowej Rosjanie przez prawie rok bronili się przed atakami Niemców i poddali się dopiero po użyciu gazów bojowych. W kampanii wrześniowej twierdza nie odegrała zbyt dużej roli, ponieważ atakujący z Prus Niemcy pamiętali skuteczną obronę twierdzy przez Rosjan w poprzedniej wojnie. W latach 1941 – 1945 twierdza była zajęta przez wojska niemieckie.

6 Zwiedzanie Obecnie z 4 fortów tylko Fort I (Centralny) jest udostępniony dla turystów. Na terenie Fortu Centralnego znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec.

7 Twierdza Osowiec na zdjęciu

8 Muzeum Twierdzy Osowiec

9 Dziękuję za uwagę Wykonał: Hubert Malinowski


Pobierz ppt "Walory turystyczne województwa podlaskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google