Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W ALORY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Twierdza Osowiec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W ALORY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Twierdza Osowiec."— Zapis prezentacji:

1 W ALORY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Twierdza Osowiec

2 T WIERDZA O SOWIEC Twierdza Osowiec - rosyjska twierdza z drugiej połowy XIX wieku składająca się z czterech fortów, położona na terenie osady Osowiec- Twierdza, znana z 6,5- miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Nigdy nie została zdobyta – stąd jej późniejsze obiegowe określanie rosyjskie Verdun.

3 T RASA WYCIECZKI Osowiec- Twierdza położona jest w odległości 22.5km od Radziłowa

4 C HARAKTERYSTYKA TWIERDZY Twierdza Osowiec powstała w latach 1882 – 1887, a modernizowana była do roku 1914 W skład twierdzy wchodziły 4 forty: Centralny – fort nr 1, Zarzeczny – fort nr 2, Szwedzki – fort nr 3 i Nowy – fort nr 4 Jest to typowa twierdza zaporowa usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich, która miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok – Królewiec.

5 U DZIAŁ TWIERDZY W WALKACH Podczas I wojny światowej Rosjanie przez prawie rok bronili się przed atakami Niemców i poddali się dopiero po użyciu gazów bojowych. W kampanii wrześniowej twierdza nie odegrała zbyt dużej roli, ponieważ atakujący z Prus Niemcy pamiętali skuteczną obronę twierdzy przez Rosjan w poprzedniej wojnie. W latach 1941 – 1945 twierdza była zajęta przez wojska niemieckie.

6 Z WIEDZANIE Obecnie z 4 fortów tylko Fort I (Centralny) jest udostępniony dla turystów. Na terenie Fortu Centralnego znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec.

7 T WIERDZA O SOWIEC NA ZDJĘCIU

8 M UZEUM T WIERDZY O SOWIEC

9 D ZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Wykonał: Hubert Malinowski


Pobierz ppt "W ALORY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Twierdza Osowiec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google