Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT"— Zapis prezentacji:

1 WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT

2 EFEKT CIEPLARNIANY Zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Gazy cieplarniane zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi, pochłaniając je i oddając do atmosfery, w wyniku czego następuje zwiększenie temperatury powierzchni Ziemi. Występują zarówno w wyniku naturalnych procesów, ale również na skutek działalności człowieka.

3 Do gazów cieplarnianych zaliczają się: para wodna
dwutlenek węgla (CO2) metan (CH4) freony(CFC) [ dawniej masowo stosowane jako ciecze robocze w chłodziarkach, gazy nośne w aerozolowych kosmetykach oraz do produkcji spienionych polimerów] podtlenek azotu (N2O) halon (stosowany dawniej jako środek gaśniczy, dzisiaj wycofany z użytku) gazy przemysłowe (HFC, PFC, SF6)

4

5 WYLESIENIE Kilkoma skutkami wycinania lasów są:
zmniejszona ilość tlenu w atmosferze zwiększona ilość dwutlenku węgla zakłócenie obiegu wody w przyrodzie

6 GLOBALNE OCIEPLENIE Podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni Ziemi i oceanów, które jest bezpośrednim skutkiem nasilania się efektu cieplarnianego. Skutki globalnego ocieplenia: światowy wzrost poziomu morza

7 zmniejszenie się pokrywy lodów morskich Arktyki

8  topnienie lodowców Przez topnienie lodowców zmniejsza się dopływ słodkiej wody oraz wymiera wiele gatunków zwierząt.

9 zmiany w ilości i strukturze opadów atmosferycznych
mogą spowodować zarówno susze jak i powodzie

10 zmiana wydajności produkcji rolnej

11 WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT
SMOG Toksyczne, zanieczyszczone powietrze spowodowane działalnością człowieka oraz niekorzystnymi naturalnymi zjawiskami atmosferycznymi: znaczną wilgotnością powietrza (mgłą) i brakiem wiatru, zaobserwowane nad miastami. Wchodzące w jego skład szkodliwe związki chemiczne, pyły są zagrożeniem dla zdrowia, powodują bowiem wiele chorób takich jak: astma mogą również powodować  przewlekłe zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego..

12 Czynniki powodujące smog:
Substancje pyłowe i gazowe pochodzące z zakładów przemysłowych Zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych Dymy z ogrzewania budynków mieszkalnych

13 Metan wpływa na degradację atmosfery, występuje naturalnie w przyrodzie. W temperaturze pokojowej jest bezwonny i bezbarwny. Stosuje się go jako gaz opałowy. Powstaje również w wyniku beztlenowego rozkładu szczątków organicznych. Warunki do tego typu reakcji stworzył człowiek na polach ryżowych. Jest także wytwarzany przez bydło.

14 JAK DBAĆ O KLIMAT? Oszczędzajmy energie, gaśmy niepotrzebne światło, korzystajmy z komunikacji miejskiej, lub przesiądźmy się na rower. Drukujmy dwustronnie, zużyjemy dzięki temu 50% mniej papieru. Kupujmy produkty energooszczędne, takie które zostały zaprojektowane tak by zużywać jak najmniej energii. Nie spalajmy śmieci w piecach centralnego ogrzewania!!! Oddajmy je do segregacji. Wykorzystujmy naturalne źródła energii. Spożywajmy mniej mięsa ze zwierząt przeżuwających.

15 wykonała: Katarzyna Pilarczyk
KONIEC wykonała: Katarzyna Pilarczyk źródło: internet


Pobierz ppt "WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT"

Podobne prezentacje


Reklamy Google