Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT Zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. EFEKT CIEPLARNIANY Gazy cieplarniane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT Zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. EFEKT CIEPLARNIANY Gazy cieplarniane."— Zapis prezentacji:

1

2 WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT

3 Zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. EFEKT CIEPLARNIANY Gazy cieplarniane zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi, pochłaniając je i oddając do atmosfery, w wyniku czego następuje zwiększenie temperatury powierzchni Ziemi. Występują zarówno w wyniku naturalnych procesów, ale również na skutek działalności człowieka.

4 Do gazów cieplarnianych zaliczają się: para wodna dwutlenek węgla (CO 2 ) metan (CH 4 ) freony (CFC) [ dawniej masowo stosowane jako ciecze robocze w chłodziarkach, gazy nośne w aerozolowych kosmetykach oraz do produkcji spienionych polimerów] podtlenek azotu (N 2 O) halon (stosowany dawniej jako środek gaśniczy, dzisiaj wycofany z użytku) gazy przemysłowe (HFC, PFC, SF 6 )

5

6 WYLESIENIE Kilkoma skutkami wycinania lasów są: zmniejszona ilość tlenu w atmosferze zwiększona ilość dwutlenku węgla zakłócenie obiegu wody w przyrodzie

7 GLOBALNE OCIEPLENIE Podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni Ziemi i oceanów, które jest bezpośrednim skutkiem nasilania się efektu cieplarnianego. Skutki globalnego ocieplenia: światowy wzrost poziomu morza światowy wzrost poziomu morza

8 zmniejszenie się pokrywy lodów morskich Arktyki zmniejszenie się pokrywy lodów morskich Arktyki

9 topnienie lodowców Przez topnienie lodowców zmniejsza się dopływ słodkiej wody oraz wymiera wiele gatunków zwierząt.

10 zmiany w ilości i strukturze opadów atmosferycznych zmiany w ilości i strukturze opadów atmosferycznych mogą spowodować zarówno susze jak i powodzie

11 zmiana wydajności produkcji rolnej zmiana wydajności produkcji rolnej

12 WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT SMOG Toksyczne, zanieczyszczone powietrze spowodowane działalnością człowieka oraz niekorzystnymi naturalnymi zjawiskami atmosferycznymi: znaczną wilgotnością powietrza (mgłą) i brakiem wiatru, zaobserwowane nad miastami. Wchodzące w jego skład szkodliwe związki chemiczne, pyły są zagrożeniem dla zdrowia, powodują bowiem wiele chorób takich jak: astma mogą również powodować przewlekłe zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego..

13 Czynniki powodujące smog: Substancje pyłowe i gazowe pochodzące z zakładów przemysłowych Zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych Dymy z ogrzewania budynków mieszkalnych

14 Metan wpływa na degradację atmosfery, występuje naturalnie w przyrodzie. W temperaturze pokojowej jest bezwonny i bezbarwny. Stosuje się go jako gaz opałowy. Powstaje również w wyniku beztlenowego rozkładu szczątków organicznych. Warunki do tego typu reakcji stworzył człowiek na polach ryżowych. Jest także wytwarzany przez bydło.

15 Oszczędzajmy energie, gaśmy niepotrzebne światło, korzystajmy z komunikacji miejskiej, lub przesiądźmy się na rower. Kupujmy produkty energooszczędne, takie które zostały zaprojektowane tak by zużywać jak najmniej energii. Drukujmy dwustronnie, zużyjemy dzięki temu 50% mniej papieru. JAK DBAĆ O KLIMAT? Nie spalajmy śmieci w piecach centralnego ogrzewania!!! Oddajmy je do segregacji. Wykorzystujmy naturalne źródła energii. Spożywajmy mniej mięsa ze zwierząt przeżuwających.

16 KONIEC wykonała: Katarzyna Pilarczyk źródło: internet


Pobierz ppt "WPŁYW CZŁOWIEKA NA KLIMAT Zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. EFEKT CIEPLARNIANY Gazy cieplarniane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google