Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

-ZAPRASZAMY NA PREZENTACJE. Lądy i oceany. Rozmieszczenie lądów i oceanów. Rozmieszczenie lądów i oceanów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Przestrzenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "-ZAPRASZAMY NA PREZENTACJE. Lądy i oceany. Rozmieszczenie lądów i oceanów. Rozmieszczenie lądów i oceanów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Przestrzenie."— Zapis prezentacji:

1 -ZAPRASZAMY NA PREZENTACJE. Lądy i oceany

2 Rozmieszczenie lądów i oceanów. Rozmieszczenie lądów i oceanów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Przestrzenie wodne zdecydowanie dominują nad lądowymi. Półkula północna ma 39,4% lądów, południowa tylko 18,7%. Na półkuli wschodniej lądy stanowią 36,4%, a na zachodniej jedynie 18,6%. Morza i oceany dominują nawet na tzw. półkuli lądowej, to znaczy na tej połowie półkuli ziemskiej, na której lądy zajmują największą powierzchnię.

3 Zatoka Meksykańska Wcinającą się w ląd częścią morza lub oceanu nazywamy zatoką, np. Zatoka Meksykańska, Zatoka Perska. Wąski pas wodny pomiędzy dwoma lądami nazywamy cieśniną, np. Cieśnina Gibraltarska, która oddziela Europę od Afryki.

4

5 Ocean Ocean (łac. Oceanus, stgr. κεανός Okeanos – u starożytnych Greków i Rzymian mityczna rzeka oblewająca cały świat, także nazwa jej boga) – wielka część hydrosfery ziemskiej, stanowiąca rozległy obszar słonej wody. Wody słone pokrywają w sumie blisko 3/4 (70,8%) Ziemi. Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 mln km², a ich łączna objętość ok. 1,310 18 m³.łac.stgr.hydrosferywody


Pobierz ppt "-ZAPRASZAMY NA PREZENTACJE. Lądy i oceany. Rozmieszczenie lądów i oceanów. Rozmieszczenie lądów i oceanów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Przestrzenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google