Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Macedonia Starożytna Macedonia – antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim, zamieszkałe przez lud grecki z plemienia Dorów, którego historyczne centrum.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Macedonia Starożytna Macedonia – antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim, zamieszkałe przez lud grecki z plemienia Dorów, którego historyczne centrum."— Zapis prezentacji:

1

2 Macedonia Starożytna Macedonia – antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim, zamieszkałe przez lud grecki z plemienia Dorów, którego historyczne centrum znajdowało się na terytorium obecnej północno-środkowej Grecji.

3

4 Macedonia na kartach historii Macedonia wkracza do historii Grecji w okolicznościach wojen z Persami. Źródła przekazują nam informacje, że Macedończycy wspomagali wojska greckie, a nawet informowali Greków o ruchach wojsk Dariusza i Kserksesa.

5 Filip II - W 359 r. p.n.e. rządy w Macedonii przejął Filip II, który przeprowadził szereg reform mających na celu wzmocnienie państwa; - Znakomity strateg, wyposażył falangę w kilku metrowe włócznie. Zastosował machiny oblężnicze w walkach.

6 twarz Filipa II

7

8 Bitwa pod Cheroneją

9 Aleksander Macedoński Aleksander już jako dziecko odznaczał się odwagą i olbrzymią ambicją. Odebrał też staranne wykształcenie, a jednym z jego nauczycieli był Arystoteles. Po śmierci ojca został obwołany królem. Wkrótce rozpoczął on czystki w najwyższych kręgach władzy.

10 Śmierć Filipa II chcieli wykorzystać jego greccy wrogowie, którzy próbowali wydostać się spod hegemonii macedońskiej. Młody król jednak podążył do Teb, pokonał swych przeciwników i buntowników, a całe miasto zburzył. W ten sposób Grecja na powrót stała się uległa wobec Macedonii.

11

12 Imperium Aleksandra Wielkiego - Było bardzo zróżnicowane pod względem ludnościowym; - Różnie postrzegana osoba władcy: Macedończycy – uważali go za wodza, Grecy za hegemona Związku Korynckiego, dla ludów wschodu był prawowitym następca króla perskiego i władcą postępującym wg lokalnych obyczajów; - Rozdźwięk pomiędzy trzema członami państwa;

13 Aleksander szanował miejscowe zwyczaje, ożenił się nawet z księżniczką perską- Roksaną. Przejmował wschodnie obyczaje, a na dwór wprowadził perski ceremoniał. Wschodnich poddanych i dostojników traktował na równi z Macedończykami, co było przyczyną napięć. Aleksander stawał się władcą na wzór wschodni, przy którym dawni poddani nie mieli przywilejów.

14 Bitwa pod Issos Rozproszone po półwyspie oddziały macedońskie ponownie zebrały się w roku 333 p.n.e. w pobliżu Gordion. Przeciwko nim wyruszył król perski Dariusz III. Rozproszone po półwyspie oddziały macedońskie ponownie zebrały się w roku 333 p.n.e. w pobliżu Gordion. Przeciwko nim wyruszył król perski Dariusz III.

15 Bitwa pod Guagemalą Na wieść o formowaniu się nowej armii Dariusza w Mezopotamii, Aleksander wraz ze swoimi wojskami skierował się w stronę Tyru. Do spotkania doszło pod Gaugamelą nad rzeką Bumelos, ok. 35 km na północny wschód od Tygrysu, 80–95 km na północ od Arbeli. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Aleksandra. Na wieść o formowaniu się nowej armii Dariusza w Mezopotamii, Aleksander wraz ze swoimi wojskami skierował się w stronę Tyru. Do spotkania doszło pod Gaugamelą nad rzeką Bumelos, ok. 35 km na północny wschód od Tygrysu, 80–95 km na północ od Arbeli. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Aleksandra.

16 Śmierć Aleksandra Aleksander za swego panowania dążył do zbudowania nowego jednolitego imperium, ale przeszkodziła mu w tym śmierć w 323 r. p.n.e. Aleksander nie pozostawił po sobie następcy, a jego dawni dowódcy zaczęli walczyć między sobą o władzę. Konsekwencją sporów był podział Imperium Aleksandra na mniejsze dziedziny.

17 Prezentacje przygotowali Kamil Nalikowski Filip Schibowski


Pobierz ppt "Macedonia Starożytna Macedonia – antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim, zamieszkałe przez lud grecki z plemienia Dorów, którego historyczne centrum."

Podobne prezentacje


Reklamy Google