Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Weronika Dziedzic kl. Vc

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Weronika Dziedzic kl. Vc"— Zapis prezentacji:

1 Weronika Dziedzic kl. Vc
SuDoku

2 Co to właściwie jest SuDoku?

3 Sudoku to puzzle z liczb, łamigłówka, która w dzisiejszej formie pochodzi z …
…Japonii..

4 Nazwa składa się z dwóch japońskich słów:
3 6 „Su” (cyfra) „Doku” (pojedynczy) 3 1 7 7 6 2 5 9 1 8 9 4 8 2 5 4 Dlatego do gry używa się pojedynczych cyfr od 1 do 9.

5 W tej grze wartości cyfr w ogóle nie mają znaczenia.
Równie dobrze do zabawy można byłoby używać liter lub obrazków. Ale cyfry są przejrzyste i bardzo łatwo je od siebie odróżnić, zwłaszcza, że do gry potrzeba 9 symboli.

6 Na początku był diagram…

7 Oto pusty diagram Sudoku. Składa się z pól
Oto pusty diagram Sudoku. Składa się z pól. Pola tworzą poziome rzędy, pionowe kolumny oraz dziewięć kwadratów po dziewięć pól.

8 To jest poziomy rząd złożony z dziewięciu pól.
To jest kolumna złożona z dziewięciu pól. To jest poziomy rząd złożony z dziewięciu pól. To jest kwadrat składający się z dziewięciu pól (3 na 3). Od pozostałych odgrodzony jest grubą linią

9 …a tak wygląda łamigłówka Sudoku.
Zadaniem gracza jest wypełnienie pustych pól

10 Trzeba pamiętać przy tym o jednej i jedynej regule Sudoku:

11 Każda cyfra od 1 do 9 musi znaleźć się: w każdym rzędzie w każdej kolumnie w każdym kwadracie.

12 Ciekawostki

13 Odmiany Istnieją również inne odmiany Sudoku:
Sudoku samurai - składa się z pięciu kwadratów połączonych ze sobą w kształcie litery X Sudoku diagonalne - cyfry nie mogą się powtarzać również po przekątnych kwadratu. Sudoku trójwymiarowe - w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9x9x9 Killer Sudoku - początkowa plansza nie ma żadnych wpisanych cyfr, ale zamiast tego ma zaznaczone obszary obejmujące od 2 do 7 pól, dla których podana jest suma cyfr zawartych w nich. Sudoku na większej planszy - z większą liczbą symboli (np. plansza 12×12 podzielona na prostokąty 3×4 i 12 różnych symboli do rozmieszczenia, plansza 16x16 podzielona na 16 kwadratów po 16 liczb do rozmieszczenia).

14 Sudoku samurai Sudoku trójwymiarowe

15 Killer Sudoku Sudoku na większej planszy

16 Korzenie sudoku Kwadrat łaciński
Sudoku ma swoje korzenie w średniowiecznej Arabii. Arabscy matematycy już w XIII wieku zajmowali się tzw. Kwadratami łacińskimi (tak je nazwał słynny XVII wieczny matematyk Leonard Euler). Kwadrat łaciński to kwadratowa siatka wypełniona liczbami w ten sposób, że w każdym z rzędów każda z liczb występuje dokładnie jeden raz. Kwadrat łaciński

17 Droga do popularności W 1895 roku we francuskiej gazecie "L'Echo de Paris"- pojawił się kwadrat łaciński jako zadanie dla czytelników. Diagram miał te same rozmiary jak współczesne sudoku (9x9) i również trzeba było weń wpisywać cyfry od 1 do 9. Nie było tam jednak charakterystycznego dla sudoku podziału diagramu na mniejsze obszary 3 x 3 po 9 kratek każdy. Zadanie nie zachwyciło czytelników i wkrótce znikło z gazety. Na pojawienie się sudoku świat musiał jeszcze poczekać prawie sto lat. W 2004 oraz 2005 r. sudoku stało się niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii dzięki publikacjom łamigłówki w tamtejszych gazetach. Modę na sudoku zapoczątkował „The Times” 12 grudnia 2004 r. W Polsce sudoku (pod obecną nazwą) jako pierwszy opublikował tygodnik „Polityka” (15 czerwca 2005 r.), kolejne były „Angora”, „Przyjaciółka” , „Gazeta Wyborcza”, „Przegląd”, „Wiedza i Życie” oraz „Obrazki logiczne”. Gra ta jednak ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie m.in. w „Wiedzy i Życiu” pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”.

18 Mistrzostwa Polski i Świata w Sudoku
Pierwsze mistrzostwa Polski w Sudoku, zorganizowane przez tygodnik „Polityka”, zakończyły się 5 listopada 2005 roku. Zwycięzcą został Michał Karwański, tytuł I wicemistrza zdobył Łukasz Bożykowski, a II wicemistrza Katarzyna Ślusarczyk. Tytuł pierwszego mistrza świata w Sudoku zdobyła we włoskim miasteczku Lucca w 2006 r. Jana Tylová z Czech.

19 Liczba możliwych plansz
W 2005 matematycy Bertram Felgenhauer z Politechniki w Dreźnie oraz Frazer Jarvis z Uniwersytetu w Sheffield udowodnili, że istnieje różnych poprawnych plansz sudoku. Po utożsamieniu wersji różniących się permutacją cyfr, wierszy, lub kolumn, oraz powstałych przez odbicia i obroty, pozostaje plansz.

20 Dziękuję za uwagę!

21 Pracę przygotowała: Weronika Dziedzic kl. Vc


Pobierz ppt "Weronika Dziedzic kl. Vc"

Podobne prezentacje


Reklamy Google