Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization jest Organizacją zajmującą się sprawami Oświaty, Nauki i Kultury. Została ona założona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization jest Organizacją zajmującą się sprawami Oświaty, Nauki i Kultury. Została ona założona."— Zapis prezentacji:

1 United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization jest Organizacją zajmującą się sprawami Oświaty, Nauki i Kultury. Została ona założona w Londynie w 1945 przez 44 państwa, w tym także Polskę. Została ona założona w Londynie w 1945 przez 44 państwa, w tym także Polskę.

2 Główne cele to: utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa poprzez oddziaływanie na sferę wychowania, nauki i kultury poszczególnych członków, wymianę kulturalną i wzajemne poznanie różnych kultur, a także współpracę narodów dla zapewnienia poszanowania sprawiedliwości, praworządności oraz praw człowieka i podstawowych swobód.

3 działa od roku 1946 dla ochrony pokoju poprzez budowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. Pełni rolę łącznika pomiędzy Organizacją, której siedziba znajduje się w Paryżu, a polskimi instytucjami rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Wspiera inicjatywy podmiotów prywatnych, które przyczyniają się do realizacji programu UNESCO w Polsce

4 jest zbiorem największych skarbów rozsianych po całym ziemskim globie - zarówno tych które uczynił człowiek, jak i tych które stworzyła otaczająca nas natura. Istnieje od 1972 r. i obejmuje 788 obiektów ze 134 państw. Jest corocznie aktualizowana. Polska może się poszczycić ośmioma spośród kilkuset obiektów.

5 Cudze chwalicie, swego nie znacie Zapewne każdy zna to przysłowie Czy jest ono prawdziwe? Spójrzcie na 8 polskich zabytków kultury. Czy udało się Wam odwiedzić każde z nich?

6 Przez ponad pięć i pół wieku, od 1040 do 1596 roku, stanowił Kraków siedzibę królów i stolicę państwa. Później zaś – gdy przestał już pełnić stołeczne funkcje – pozostawał ważnym dla całej Polski centrum nauki i kultury. A kolejne historyczne zawieruchy pozostawiały szczęśliwie w całości jego ogromne zasoby zabytkowe. Przez ponad pięć i pół wieku, od 1040 do 1596 roku, stanowił Kraków siedzibę królów i stolicę państwa. Później zaś – gdy przestał już pełnić stołeczne funkcje – pozostawał ważnym dla całej Polski centrum nauki i kultury. A kolejne historyczne zawieruchy pozostawiały szczęśliwie w całości jego ogromne zasoby zabytkowe.

7 Położona w pobliżu Krakowa, Wieliczka była znana jako miejsce eksploatacji solanek już w X-XI wiekach. W XII wieku funkcjonowała tam duża osada targowa, zwana Magnum Sal. Górnicza eksploatacja złóż soli kamiennej zaczęła się w połowie XIII stulecia, ale skarb ten w pełni docenił dopiero Kazimierz III Wielki. Położona w pobliżu Krakowa, Wieliczka była znana jako miejsce eksploatacji solanek już w X-XI wiekach. W XII wieku funkcjonowała tam duża osada targowa, zwana Magnum Sal. Górnicza eksploatacja złóż soli kamiennej zaczęła się w połowie XIII stulecia, ale skarb ten w pełni docenił dopiero Kazimierz III Wielki.

8 Ludzie ludziom zgotowali ten los – napisała polska pisarka. Aby utrwalić to jako wieczne ostrzeżenie, na miejscu hitlerowskiego obozu zagłady utworzone zostało Państwowe Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince.

9 Kto jest ciekaw jak wyglądała Europa, gdy większość jej powierzchni porastały prastare bory, ma jeszcze szansę zobaczyć to w Puszczy Białowieskiej. To ostatni zachowany na kontynencie fragment naturalnych drzewostanów, reprezentujących różne typy zbiorowisk leśnych. Kto jest ciekaw jak wyglądała Europa, gdy większość jej powierzchni porastały prastare bory, ma jeszcze szansę zobaczyć to w Puszczy Białowieskiej. To ostatni zachowany na kontynencie fragment naturalnych drzewostanów, reprezentujących różne typy zbiorowisk leśnych.

10 Warszawska dzielnica staromiejska, przez rodaków zwana pieszczotliwie Starówką, jest miejscem do którego kieruje się niemal każdy gość nadwiślańskiej stolicy. Ma intensywny koloryt lokalny. Jak powiadają, ma duszę. I jest dla przybyszów otwarta, życzliwa. Warszawska dzielnica staromiejska, przez rodaków zwana pieszczotliwie Starówką, jest miejscem do którego kieruje się niemal każdy gość nadwiślańskiej stolicy. Ma intensywny koloryt lokalny. Jak powiadają, ma duszę. I jest dla przybyszów otwarta, życzliwa.

11 Zamość stanowi jeden z rzadkich przypadków, kiedy miasto nie rosło stopniowo przez lata i wieki, lecz zrodziło się w projekcie, który od razu całościowo został zrealizowany. Jan Zamoyski, hetman i kanclerz wielki koronny, wybrał w swoich dobrach wzgórze nad Łabuńką, na przecięciu szlaków handlowych z Wołynia i Lwowa do Lublina i Warszawy, po czym zaangażował architekta i inżyniera Bernarda Morando

12 Był rok 1226 gdy książę Konrad I Mazowiecki zaprosił do pomocy w walce z Prusami rycerzy Zakonu Niemieckiego, zwanych później w Polsce Krzyżakami. Zakon opanował najpierw ziemię chełmińską, w ciągu półwiecza dokonał podboju Prus, by na zajętych ziemiach utworzyć własne państwo. Był rok 1226 gdy książę Konrad I Mazowiecki zaprosił do pomocy w walce z Prusami rycerzy Zakonu Niemieckiego, zwanych później w Polsce Krzyżakami. Zakon opanował najpierw ziemię chełmińską, w ciągu półwiecza dokonał podboju Prus, by na zajętych ziemiach utworzyć własne państwo.

13 Ponad dwustutysięczny dzisiaj Toruń może stanowić niezapomnianą wycieczkę w dawne wieki. W średniowiecznym układzie przestrzennym Starego i Nowego Miasta zachował się bowiem jeden z najwspanialszych w Polsce zespołów architektury gotyku i baroku. Ponad dwustutysięczny dzisiaj Toruń może stanowić niezapomnianą wycieczkę w dawne wieki. W średniowiecznym układzie przestrzennym Starego i Nowego Miasta zachował się bowiem jeden z najwspanialszych w Polsce zespołów architektury gotyku i baroku.

14 Na początku XVII wieku wojewoda krakowski MikołajZebrzydo wski wybudował klasztor dla Bernardynów i kościół, pośród łagodnych wzniesień i lesistych kotlin na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Na początku XVII wieku wojewoda krakowski MikołajZebrzydo wski wybudował klasztor dla Bernardynów i kościół, pośród łagodnych wzniesień i lesistych kotlin na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego.

15 Anna Stefanko Klasa III LM


Pobierz ppt "United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization jest Organizacją zajmującą się sprawami Oświaty, Nauki i Kultury. Została ona założona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google