Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Katarzyny Matlińskiej i Pauliny Januszewskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Katarzyny Matlińskiej i Pauliny Januszewskiej"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Katarzyny Matlińskiej i Pauliny Januszewskiej
Afryka Prezentacja Katarzyny Matlińskiej i Pauliny Januszewskiej

2 Afryka… Jest to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, ma 30,316 mln km² powierzchni, czyli 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Zamieszkuje go 14% populacji Ziemi tj mln ludzi (2008). Mówi się o nim, iż jest oryginalnie położony, gdyż przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

3 Afryka jako biedny kontynent…
Jest najbiedniejszym kontynentem na kuli ziemskiej, dotkniętym wieloma plagami – takimi jak malaria oraz AIDS – a także miejscem, gdzie największa część ludności cierpi niedożywienie lub nawet głód. W ciągu ostatniego dziesięciolecia Afrykę przeszła fala demokratyzacji i stabilizacji wewnętrznej, choć w niektórych najgroźniejszych punktach zapalnych wciąż trwają wojny domowe. Tym niemniej zakończenie długoletniej wojny domowej w Angoli i procesy pokojowe w Demokratycznej Republice Konga i w Sudanie spowodowały, że zaczęto mówić o „Afrykańskim Renesansie” (termin ukuty przez byłego prezydenta RPA Thabo Mbeki). Najgroźniejszymi punktami zapalnymi pozostają Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże kości Słoniowej Liberia, Sudan, Somalia, Zimbabwe oraz południowo-wschodnia Nigeria.

4 Etymologia… Istnieją co najmniej dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy kontynentu : od starożytnego kraju Afrów, zajmującego teren dzisiejszej Tunezji od semickiego rdzenia frq zawierającego pojęcie emigracji (nawiązanie do założenia Kartaginy przez fenickich osadników).

5 Geografia… Na północy leży największa gorąca pustynia świata – Sahara (największą pustynią jest Antarktyda), a na południu najstarsza pustynia świata – Kalahari. Najdalej wysuniętym na północ punktem Afryki jest Przylądek Biały (37°20'18" N), na południe Przylądek Igielny (34°49'58" S), na wschód Przylądek Hafun (51°24'40" E) a na zachód Przylądek Almadi (17°31'48" W), położony na Półwyspie Przylądka Zielonego. Największy szczyt to wulkan Kibo (5 895 m n.p.m.) leżący w masywie Kilimandżaro. Najdłuższa rzeka to Nil (6 671 km długości), a największe jezioro to Jezioro Wiktorii (pow km²). Najniższy punkt to depresja jeziora Assal (153 m p.p.m.). Średnia wysokość kontynentu wynosi 658 m n.p.m. Najgłębsze jest jezioro Tanganika (1 435 m). Największym półwyspem w Afryce jest półwysep Somalijski (750 tys. km²). Największa wyspa Afryki to Madagaskar (587 tys. km²).

6 Zwierzęta Afryki Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie - co do wielkości - wśród czterech ryczących, wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki - pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć kg. Największy osobnik ważył kg, był to lew o imieniu Simba który padł w 1970 roku w Cholchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie posiadają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami.

7 Zebry... ssak z rodzaju Equus (rodzina koniowatych (Equidae)) charakteryzujący się obecnością ciemnych pasów na białej lub żółtawej sierści. Zebry żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary.

8 Żyrafa… (Giraffa camelopardalis) – parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym, jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych (Giraffidae), razem z najbliższym krewniakiem okapi.

9 Antylopa… nazwa potoczna grupy kilkudziesięciu gatunków parzystokopytnych ssaków z rodziny krętorogich (pustorożców) oraz jednego gatunku z rodziny widłorogich - antylopa widłoroga (Antilocapra americana). Małe antylopy nazywa się potocznie gazelami. Antylopy w warunkach naturalnych zamieszkują Afrykę, Azję i Amerykę Północną (antylopa widłoroga). Kilka gatunków introdukowano do Ameryki Północnej i Południowej. Często spotykane w ogrodach zoologicznych.

10 Roślinność Afryki… Roślinność Afryki uwarunkowana jest przede wszystkim strefowością klimatyczną. Obszary śródziemnomorskie (północne wybrzeża Afryki i góry Atlas) porastają zimozielone lasy i zarośla typu makia, strefę równikową wiecznie zielone lasy tropikalne, przechodzące na wyższych stanowiskach w równikowe lasy górskie. Podstawową formacją strefy podrównikowej są sawanny, znaczne obszary zajmują też suche widne lasy. Nad rzekami rosną lasy galeriowe. W strefie zwrotnikowej przeważają formacje pustynne i półpustynne. W strefie podzwrotnikowej występuje na północy gł. roślinność twardolistna. Na południu pojawiają się również formacje stepowe.

11 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji…


Pobierz ppt "Prezentacja Katarzyny Matlińskiej i Pauliny Januszewskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google