Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzyka – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzyka – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Muzyka – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

4 Muzyka człowiekowi towarzyszy już od jego pojawienia się na Ziemi. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości. Muzyka towarzyszyła tańcom i ceremoniom religijnym. A w starożytnych: Mezopotamii, Egipcie, IndiachChinach i Grecji słuchano muzyki również dla przyjemności. Muzykę zaczęto zapisywać w starożytnej: Mezopotamii, Egipcie i Grecji, a specjaliści uważają nawet, że znaleźli zapisany fragment muzyczny - hymn, pochodzący z Sumeru sprzed 3000-5000 lat p.n.e. Pierwszy kompletny utwór muzyczny, który zachował się do naszych czasów, datowany jest na |X wiek

5 Muzyka XXI wieku to połączenie klasyczności z nowoczesnością, mieszanie stylizacji, czerpanie ze starego, ale przekładanie w innowacyjny sposób. Tutaj króluje muzyka elektroniczna, jednakże symfoniczne, czy też elektryczne dźwięki nie są obce dzisiejszym artystom. Muzyka XXI wieku jest niczym nieograniczona, pełna ekspresji, emocji, to muzyka, która ma kilka podstawowych przesłań mianowicie, ma bawić, cieszyć, wyzwalać wulkan emocji (np. muzyka clubowa), ale także skłaniać słuchacza do refleksji, zadumy. Rodzi wzruszenia, przenosi w zupełnie inny wymiar, daje coś, czego nie da nam nic, czego można dotknąć, co można zobaczyć. Muzyka XXI wieku pobudza fantazję pozwala artyście na sceniczne wyżycie się.

6 metal techno pop jazz punk rock Rock reggae hip - hop Power pop Rap Disco polo

7 Metal - jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60tych i 70tych XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

8 Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80 XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90, nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.

9 Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.

10 Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko- amerykańskiej. Stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

11 Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej( punk rock ) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk w szerszym: młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna/ ruch kulturowo – społeczno -polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

12 Rock – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej nieobecną w muzyce poważnej jest zespołowość.rhythm and bluesabluesagitarach elektrycznych basowychperkusjirytmembluesajazzumuzyce poważnej

13 Reggae (wym. rege) – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej wywodzący się z Jamajki. Niezwykły rozwój przeżył pod koniec lat 50., a także od momentu uzyskania przez Jamajkę niepodległości w 1962. Stanowi najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej. muzyce rozrywkowej Jamajkilat 50. Jamajkę niepodległościmuzyki jamajskiej

14 Hip hop miejska kultura i gatunek muzyczny powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku [1]. DJ Afrika Bambaataa wprowadził pojęcie czterech filarów Hip-hopu, którymi są rap, DJing, b-boying i graffiti [2. Część środowiska Hip- hopowego dodaje jeszcze piąty filar – wiedzę, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury [5] Innym, ważnym elementem jest beatbox. gatunek muzyczny afroamerykańskichNowym JorkuXX wieku [1] DJAfrika Bambaataa rapDJingb-boyinggraffiti [5]beatbox

15 Power pop – gatunek muzyczny, wywodzący się z amerykańskiego i brytyjskiego popu i rocka lat sześćdziesiątych.gatunek muzycznyamerykańskiego brytyjskiego lat sześćdziesiątych Charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, obecnością harmonii wokalnych oraz oszczędnymi aranżacjami.

16 Rap lub rapowanie – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych [].wokalnej kultury hip-hopowejhip-hop []

17 Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowagatunek muzyki popularnejPolsce latach 80. XX wieku

18 1. Rap 2. Techno 3. Hip-Hop 4. Pop 5. Disco Polo

19 www.wikipedia.pl www.google.pl www.nuta.pl

20 Sandra Sokolnicka Kamila Gołębiowska

21 ;)


Pobierz ppt "Muzyka – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google