Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czas Strefowy I Urzędowy..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czas Strefowy I Urzędowy.."— Zapis prezentacji:

1 Czas Strefowy I Urzędowy.

2 Czas Strefowy czas obowiązujący w strefach o szerokości 15° długości geograficznych, równy czasowi słonecznemu średniemu środkowego południka strefy, różniący się o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego.

3 Granice Stref przebiegają wzdłuż południków odpowiadających długościom geograficznym i na ogół są zgodne z granicami państwowymi. W Polsce obowiązuje czas strefowy środkowoeuropejski, o jedną godzinę późniejszy od czasu uniwersalnego.

4 Granice Stref : .

5 Geneza i zasady podziału
Strefy czasowe w niezmienionym kształcie obowiązują na morzach i oceanach. Na lądach ich kształt został zmodyfikowany tak, by małe i średnie państwa znalazły się w obrębie jednej strefy czasowej, czyli obowiązywał w nich jeden czas. Większe państwa, takie jak USA, Kanada, Brazylia, Rosja czy Australia, znajdują się w kilku strefach czasowych. Największym krajem na świecie, w którym na całym terytorium obowiązuje ta sama strefa czasowa są Chiny pomimo, iż różnice w czasie słonecznym między wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynoszą ponad 3 godziny. Wszystkie punkty położone na tym samym południku mają ten sam Czas lokalny. Każda zmiana długości geograficznej powoduje zmianę lokalnego czasu – gdy ludzie zaczęli przemieszczać się coraz częściej i szybciej, stawało się to bardzo niewygodne. Całą Ziemię podzielono na 24 strefy czasowe.

6 Czas Uniwersalny i strefy czasowe zostały zaproponowane w 1878 roku przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga, zaś wprowadzono je w 1884 roku. Astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w WB). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.

7 Czas Urzędowy umowny czas obowiązujący na jakimś obszarze, najczęściej państwa lub mniejszej jednostki podziału terytorialnego. Na morzu obowiązuje czas strefowy Najczęściej ustala się go tak, by cała jednostka administracyjna miała jednakowy czas. W państwach o dużej rozciągłości równoleżnikowej na różnych obszarach może obowiązywać inny czas urzędowy. Pierwszy czas urzędowy wprowadzono w 1894 roku. Miało to na celu rozwikłanie wielu problemów.

8 Czas urzędowy w Polsce: (czas środkowo europejski) U + 1h.
czas letni środkowoeuropejski U + 2h Czas zimowy = czas strefowy - 1h (nigdy nie obowiązywał w Polsce) W niektórych państwach, ze względu na oszczędność energii wprowadza się urzędowo czas letni przesunięty o godzinę w stosunku do czasu strefowego.

9 Czas urzędowy /umowny/
Czas strefowy również okazał się mało praktyczny, gdyż często jedno niewielkie państwo znalazło się w dwóch strefach czasowych, jak na przykład Polska. Dlatego stosuje się czas urzędowy, umownie przyjęty dla całego terytorium państwa.

10 Co nieco o historii czasu
Dawniej posługiwano się tylko czasem miejscowym. Każde miasto na świecie miało inny czas, dostosowany do położenia Słońca na niebie na danym południku. Wraz z rozwojem komunikacji pomiędzy różnymi krajami pojawiła się konieczność ujednolicenia działającego systemu (należało np. ustalić jednolity rozkład jazdy środków komunikacji). Stosowanie czasu miejscowego np. w trakcie jazdy pociągiem było by bardzo niewygodne - np. trzeba by było zmieniać czas przynajmniej na każdej większej stacji. Pierwotnie problem ten rozwiązano w ten sposób, że w każdym kraju obowiązywał czas narodowy stolicy danego państwa. Co nieco o historii czasu

11 Czasu Strefowego i Urzędowego :
Podsumowanie :

12 Najważniejsze informacje o czasie strefowym:
urzędowy czas obowiązujący w strefach o szerokości 15 stopni długości geograficznej. Wynalazku czasu strefowego dokonał kanadyjski inżynier i wynalazca Sandford Fleming.

13 Najważniejsze informacje o czasie urzędowym :
umowny czas obowiązujący na jakimś obszarze, najczęściej państwa lub mniejsze jednostki podziału terytorialnego. Najczęściej ustala się go tak, by cała jednostka administracyjna miała jednakowy czas.

14 Koniec ! Magdalen Jęczewska


Pobierz ppt "Czas Strefowy I Urzędowy.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google