Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przenośnia Przenośnia-zaskakujące połączenie wyrazów,niezgodne z ich podstawowym znaczeniem.Połączenie to daje nowy,niezwykły sens,np.potok słów,burza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przenośnia Przenośnia-zaskakujące połączenie wyrazów,niezgodne z ich podstawowym znaczeniem.Połączenie to daje nowy,niezwykły sens,np.potok słów,burza."— Zapis prezentacji:

1

2 Przenośnia Przenośnia-zaskakujące połączenie wyrazów,niezgodne z ich podstawowym znaczeniem.Połączenie to daje nowy,niezwykły sens,np.potok słów,burza uczuć. Właściwy sens przenośni poetyckiej można odczytać tylko na tle większego fragmentu wiersza,np.chmur pisownie.

3 Porównanie Porównanie - zestawienie dwóch przedmiotów, zjawisk na zasadzie podobieństwa. Dwa człony porównania łączą zwroty: jak, jakoby, na kształt, na podobieństwo,np.,,Słońce nad nimi czerwone jak pożar na dachu,,,I bór czernił się na kształt ogronego gmachu

4 Uosobienie Odmianą ożywienia jest uosobienie, czyli nadanie cech osoby czemuś, co nie jest człowiekiem, np. bez litosna zima, uśmiechnęło się szczęście.

5 Epitet Epitet to środek stylistyczny wyraz - najczęściej przymiotnik - będący określeniem rzeczownika,np.zdrowe oblicze,pomrok mglisty.

6 Wyrazy dzwiekonaśladowcze Jest to na przykład naśladowanie odgłosów zwierząt, pogody, otoczenia przez dobranie odpowiednich spółgłosek i samogłosek. Czytając takie wyrazy mamy wrażenie jak by był to prawdziwy dźwięk,np. stuk, puk, kap, bum.

7 źródła Podręcznik,,JUTRO PÓJDE W ŚWIAT Klasa 6

8 K o n i e c


Pobierz ppt "Przenośnia Przenośnia-zaskakujące połączenie wyrazów,niezgodne z ich podstawowym znaczeniem.Połączenie to daje nowy,niezwykły sens,np.potok słów,burza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google