Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat i Polska Archimedes Brożek Galileusz Kopernik Marczewski Newton Pascal Pitagoras Viete.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat i Polska Archimedes Brożek Galileusz Kopernik Marczewski Newton Pascal Pitagoras Viete."— Zapis prezentacji:

1

2 Świat i Polska

3 Archimedes Brożek Galileusz Kopernik Marczewski Newton Pascal Pitagoras Viete

4 Z biegiem czasu ulepszano i rozbudowywano te obliczenia. Było wielu słynnych matematyków i geniuszów, oto kilku z nich :

5 Archimedes urodził się około 287 r. p.n.e. Od tamtego czasu jego imię stanowi legendę. Wybitny metematyk i fizyk, wyprzedził swą epokę badaniami o kuli, walcu, pomiarach koła, spiralach i równowadze figur płaskich. Jego najsłynniejszym cytatem jest : "dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię.

6 Matematyk, lekarz, astronom. Najwybitniejszy przedstawici- el nauk ścisłych w Polsce pierwszej polowy XVII wieku. Zajmował się badaniem rożnego rodzaju dziedzin geometrii i arytmetyki. Brożek był jednym z uczonych, którzy poparli, rewolucyjną wówczas, teorię Mikołaja Kopernika. Podczas podróży na Warmię i do Prus zebrał wiele cennych pamiątek po Koperniku i wiele nieznanych ciekawostek na temat życie Kopernika.

7 Popierał i był zwolennikiem teorii heliocentrycznej Kopernika. Po niedługim czasie jednak kościół starał się potępić ową teorię i zakazał Galileuszowi głoszenia jej. Po czasie złamał ten zakaz i został skazany na dożywotni areszt domowy. 4 lata przed śmiercią przemycono od niego rękopis, od którego zaczęła się epoka fizyki nowoczesnej.

8 Genialny polak, urodzony w 1473 r. w Toruniu. Matematyk, astronom, inżynier, lekarz. Dziełem życie Kopernika było odkrycie teorii Heliocentrycznej O obrotach sfer niebieskich. Dzięki temu zyskał sławę na całym świecie. Zajmował się również : cięciwą koła, bokami trójkątów, trójkątami sferycznymi.

9 Matematyk polski, założyciel i długoletni redaktor czasopisma "Colloąuium Mathematicum. Zajmował się głównie algebrą. Stworzył kilka własnych twierdzeń np.: związek między niezależnością mnogościową a niezależnością stochastyczną. Wprowadził nowe, użyteczne pojęcia: funkcji charakterystycznej ciągu zbiorów, miary wartej, zbioru bezwzględnie mierzalnego. Był inspiracją dla wielu innych matematyków.

10 Był szanowanym fizykiem oraz matematykiem. Jego pierwszymi sukcesami były : stworzenie podstawy rachunku różniczkowego, oraz stworzenie podstawy teorii powszechnego ciążenia. Jako pierwszy odkrył również, że promień światła białego rozszczepia się po przejściu przez pryzmat na promienie o różnych kolorach.

11 Francuzki Fizyk, matematyk i filozof. Posiadał nieprzeciętne zdolności. Już jako dwunastolatek stał się autorem kilku twierdzeń z geometrii Euklidesa. Mając 16 lat napisał pracę "O przecięciach stożkowych. Sformułował wniosek z zasady Torricellego, mówiący o tym, że wysokość słupka rtęci utrzymywanego przez ciśnienie powietrza musi być mniejsza na szczytach gór niż u ich podnóży. Jego rozumowanie określono jako "zakład Pascala.

12 Kojarzy się go ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem. Jego dokonania to : dowód, że suma kątów trójkątów równa jest dwóm kątom prostym Wprowadził średnią arytmetyczną Odkrył dwunastościan forwmny.

13 Interesował się astronomią, jednak zmuszony był zajmowaniem się trygonometrią i algebrą. Viete podał ogólne metody rozwiązywania równań drugiego, trzeciego i czwartego stopnia, ujednolicając tym samym metody podane wcześniej przez Ferro i Ferrariego, oraz wprowadził znane każdemu uczniowi wzory na sumę i iloczyn pierwiastków równania kwadratowego (wzory Viete'a).

14 Arystoteles Banach Euler Fibonacci Hoene Łobaczewski Sikorski Tarki Ulan Ważewski Zaremba Kartezjusz Galois

15 http://www.google.pl/webhp?sourceid=c hrome-instant&ion=1&ie=UTF- 8#http://www.google.pl/blank.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Matematyk a http://www.google.pl/search?hl=pl&q= matematyka+grafika&bpcl=38093640&ion =1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=136 6&bih=643&um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&e i=YBWhUOOnDuGh4gTM7IDABg#um=1 &hl=pl&tbm=isch&sa=1&q=matematyka+ &oq=matematyka+&gs_l=img.3...0.0.1.557 3.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1c.zKAEn3SfbPk &pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp= aeaacf0c8a4bcbd2&bpcl=38093640&biw=1 366&bih=643

16


Pobierz ppt "Świat i Polska Archimedes Brożek Galileusz Kopernik Marczewski Newton Pascal Pitagoras Viete."

Podobne prezentacje


Reklamy Google