Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słynni matematcy Świat i Polska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słynni matematcy Świat i Polska."— Zapis prezentacji:

1 Słynni matematcy Świat i Polska

2 Przedstawieni matematycy :
Archimedes Brożek Galileusz Kopernik Marczewski Newton Pascal Pitagoras Viete

3 Matematyka od niepamiętnych czasów gości w naszym życiu
Matematyka od niepamiętnych czasów gości w naszym życiu. W owej historii wielu było takich, którzy odkrywali, opisywali i używali w codziennym życiu różne obliczenia i wzory. Z biegiem czasu ulepszano i rozbudowywano te obliczenia. Było wielu słynnych matematyków i geniuszów, oto kilku z nich :

4 ARCHIMEDES Archimedes urodził się około 287 r. p.n.e. Od tamtego czasu jego imię stanowi legendę. Wybitny metematyk i fizyk, wyprzedził swą epokę badaniami o kuli, walcu, pomiarach koła, spiralach i równowadze figur płaskich. Jego najsłynniejszym cytatem jest : "dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię„ .

5 BROŻEK Matematyk, lekarz, astronom . Najwybitniejszy przedstawici- el nauk ścisłych w Polsce pierwszej polowy XVII wieku. Zajmował się badaniem rożnego rodzaju dziedzin geometrii i arytmetyki  . Brożek był jednym z uczonych, którzy poparli, rewolucyjną wówczas, teorię Mikołaja Kopernika. Podczas podróży na Warmię i do Prus zebrał wiele cennych pamiątek po Koperniku i wiele nieznanych ciekawostek na temat życie Kopernika.

6 GALILEUSZ Popierał i był zwolennikiem teorii heliocentrycznej Kopernika. Po niedługim czasie jednak kościół starał się potępić ową teorię i zakazał Galileuszowi głoszenia jej. Po czasie złamał ten zakaz i został skazany na dożywotni areszt domowy. 4 lata przed śmiercią przemycono od niego rękopis, od którego zaczęła się epoka fizyki nowoczesnej.

7 KOPERNIK Genialny polak, urodzony w 1473 r. w Toruniu. Matematyk, astronom, inżynier, lekarz. Dziełem życie Kopernika było odkrycie teorii Heliocentrycznej „ O obrotach sfer niebieskich ”. Dzięki temu zyskał sławę na całym świecie. Zajmował się również : cięciwą koła, bokami trójkątów, trójkątami sferycznymi .

8 MARCZEWSKI Matematyk polski, założyciel i długoletni redaktor czasopisma "Colloąuium Mathematicum” . Zajmował się głównie algebrą . Stworzył kilka własnych twierdzeń np.: związek między niezależnością mnogościową a niezależnością stochastyczną . Wprowadził nowe, użyteczne pojęcia: funkcji charakterystycznej ciągu zbiorów, miary wartej, zbioru bezwzględnie mierzalnego. Był inspiracją dla wielu innych matematyków.

9 NEWTON Był szanowanym fizykiem oraz matematykiem . Jego pierwszymi sukcesami były : stworzenie podstawy rachunku różniczkowego, oraz stworzenie podstawy teorii powszechnego ciążenia. Jako pierwszy odkrył również, że promień światła białego rozszczepia się po przejściu przez pryzmat na promienie o różnych kolorach. 

10 PASCAL Francuzki Fizyk, matematyk i filozof. Posiadał nieprzeciętne zdolności . Już jako dwunastolatek stał się autorem kilku twierdzeń z geometrii Euklidesa. Mając 16 lat napisał pracę  "O przecięciach stożkowych„. Sformułował wniosek z zasady Torricellego, mówiący o tym, że wysokość słupka rtęci utrzymywanego przez ciśnienie powietrza musi być mniejsza na szczytach gór niż u ich podnóży. Jego rozumowanie określono jako "zakład Pascala”.

11 PITAGORAS Kojarzy się go ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem. Jego dokonania to : dowód, że suma kątów trójkątów równa jest dwóm kątom prostym Wprowadził średnią arytmetyczną Odkrył dwunastościan forwmny.

12 VIETE Interesował się astronomią, jednak zmuszony był zajmowaniem się trygonometrią i algebrą. Viete podał ogólne metody rozwiązywania równań drugiego, trzeciego i czwartego stopnia, ujednolicając tym samym metody podane wcześniej przez Ferro i Ferrariego, oraz wprowadził znane każdemu uczniowi wzory na sumę i iloczyn pierwiastków równania kwadratowego (wzory Viete'a).

13 Inni słynni matematycy:
Arystoteles Banach Euler Fibonacci Hoene Łobaczewski Sikorski Tarki Ulan Ważewski Zaremba Kartezjusz Galois

14 Źródła:

15 KONIEC !


Pobierz ppt "Słynni matematcy Świat i Polska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google