Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sługa Boży Papież Jan Paweł II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sługa Boży Papież Jan Paweł II"— Zapis prezentacji:

1 Sługa Boży Papież Jan Paweł II 1920 - 2005

2 Krótko o życiu papieża Polaka:
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r w Wadowicach. Jak powiedział: ,,W tym mieście wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.’’ Pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. Karol Wojtyła miał ciężkie życie. Wychowywał go ojciec ponieważ matka i brat Karola zmarli niedługo po narodzinach chłopca. Ojciec odszedł w 18 roku życia przyszłego papieża. Młody wtedy chłopak bardzo to przeżył. Załamał się psychicznie i właśnie wtedy postanowił zostać księdzem. Potem było już z górki ksiądz został biskupem, biskup arcybiskupem i metropolitą krakowskim, arcybiskup kardynałem, a kardynał papieżem.

3 HABEMUS PAPAM Już 16.X.1978 roku czyli w dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża było wiadomo , że będzie to pontyfikat niezwykły i pełen niespodzianek. Dzięki papieżowi Polakowi dokonał się przełom w sprawowaniu urzędu Biskupa Rzymu. Papież rozumiał i potrafił dogadywać się z wyznawcami innych religii, głowami państw, zwykłymi ludźmi. Niezwykły kontakt miał jednak z młodzieżą....

4 Kochał młodych, a oni Jego…
Karol Wojtyła szczególnie ukochał młodzież, a ona kochała Jego całym sercem. Jeszcze zanim został papieżem wędrował z nimi po górach, uczestniczył w spływach kajakowych, przyjaźnił się z młodzieżą. Podczas pontyfikatu także nie zapomniał o młodych. To do nich najczęściej się zwracał i w nich wierzył. Jego ostatnie słowa skierowane były właśnie do nich.

5 Kim był Papież dla młodzieży?
Papież był autorytetem dla wszystkich ludzi, dawał dobry przykład szczególnie młodzieży. Był Ojcem, który się troszczył i prowadził swe dzieci dobrą drogą. Młodzież kocha nadal Ojca Świętego ponieważ to On nauczył ich miłości i dobroci, którą to teraz mogą najpełniej okazać.

6 Papież o "Barce" 18. sierpnia 2002 roku po zakończeniu Mszy św. na krakowskich Błoniach, gdy zgromadzeni zaśpiewali "Barkę", papież zwrócił się do wiernych tymi słowami: "Chciałem powiedzieć, na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń, prowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu - na krakowskie Błonia, pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję ci, pieśni oazowa."

7 Humor z Papieżem Został sobą... Zabawne anegdoty o papieżu i jego poczuciu humoru krążyły, jeszcze zanim został głową Kościoła. Naturalność, skromność i prostota cechowały jego zachowanie także po 1978r. Jan Paweł II po prostu pozostał sobą - człowiekiem otwartym na innych, skorym do inteligentnych, autoironicznych, a czasem nawet złośliwych żartów. Samokrytyka... Kiedy arcybiskup Wojtyła przyjechał na pogrzeb sufragana częstochowskiego. Witając się ze zgromadzonymi biskupami, pominął jakoś biskupa z Siedlec. Rychło jednak się spostrzegł, wrócił, podszedł do pominiętego i powiedział po prostu: "Świnia jestem, nie przywitałem księdza biskupa". Skromność... A tak biskup Pieronek wspominał wizytę kardynała w podhalańskiej parafii: - Wita go góralka: - Eminencyjo, najprzystojniejszy księże kardynale. A Wojtyła: - No, coś w tym jest.

8 Niestrudzony Pielgrzym
Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były jego liczne podróże. W ciągu 26 lat odbył 104 zagraniczne wyprawy do 129 krajów na wszystkich kontynentach, pokonał 1 mln 166 tys km. To jakby 30 razy okrążył Ziemię. Jan Paweł II był nieustannym głosicielem Chrystusa na całym świecie. Był prawie w każdym miejscu na ziemi, nauczał ludzi i bardzo chętnie spotykał się z dziećmi całego świata.

9 Pielgrzymki do Polski I pielgrzymka II pielgrzymka III pielgrzymka IV pielgrzymka - podzielona etapami V pielgrzymka (jednodniowa) VI pielgrzymka VII pielgrzymka VIII pielgrzymka

10 Zamach Jan Paweł II był pełen miłości i przebaczenia. Całe jego życie wypełnione było miłością do Boga i ludzi. Przebaczył nawet zamachowcy przez którego został postrzelony. Był niezwykłym orędownikiem pokoju.

11 Testament Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci „Totus Tuus” przez Niepokalaną… Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności… W ręce Twoje, Panie polecam ducha mojego.

12 Odszedł Największy z Polaków…
2 kwietnia 2005r. Jan Paweł II „powrócił do domu Ojca’’... Zmarł o godz Tuż przed śmiercią powiedział „amen’’, tymi słowami zakończył swój niezwykły pontyfikat.

13 Dziękuję za obejrzenie prezentacji.
Koniec Zdjęcia i nagrania dźwiękowe pochodzą z Internetu. Prezentację przygotował: Paweł Mędrek Kl. III ,,f ’’ Czas trwania: 7 minut Dziękuję za obejrzenie prezentacji.


Pobierz ppt "Sługa Boży Papież Jan Paweł II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google