Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróże po państwach Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróże po państwach Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Podróże po państwach Unii Europejskiej

2 Państwa Unii Europejskiej
Austria Malta Belgia Niemcy Brytania Polska Bułgaria Portugalia Cypr Rumunia Czechy Słowacja Dania Słowenia Estonia Szwecja Finlandia Węgry Francja Włochy Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Litwa Luksemburg Łotwa

3 Historia Unii Europejskiej
Po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się historia Unii Europejskiej, Europa dostrzegła konieczność pokojowej współpracy między państwami europejskimi. 25 marca 1957 r. w Rzymie sześć krajów dało podwaliny nowej organizacji, zaczęła tworzyć się Unia Europejska. Członkami założycielami były: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Unia Europejska wyrosła z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, powołanej na podstawie traktatu paryskiego, podpisanego w 1951 r. przez sześciu członków założycieli: Belgię, Holandię i Luksemburg (Beneluks), RFN, Francję i Włochy. Celem EWWiS było utworzenie wspólnej puli produkcji węgla i stali, aby zapobiec wojnie gospodarczej. Było to urzeczywistnienie planu opracowanego przez Jeana Monneta, a upowszechnionego przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. 9 maja 1950 historia Unii Europejskiej zaczyna się właściwie, Schuman przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy twierdząc, że jest to niezbędne do utrzymania pokojowych stosunków. Propozycja ta, znana jako Deklaracja Schumana, jest uważana za początek dzisiejszej Unii Europejskiej, która potem wybrała dzień 9 maja za Dzień Europy. Brytyjczycy zostali zaproszeni do uczestnictwa, ale odmówili, aby nie rezygnować z narodowej suwerenności.

4 Hymn Unii Europejskiej
Patrz, patrz : wielkie słońce światem Biegnie sypiąc złote skry, Jak zwycięzca, jak bohater - Biegnij, bracie, tak i ty. Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat. Dziś wchodzimy, wstępujemy Na radości złoty ślad. Muzyka: Ludwig van Beethoven Słowa: Friedrich von Schiller Tłumaczenie: Konstanty Ildefons Gałczyński O Radości, iskro bogów, Kwiecie Elizejskich Pól Święta na twym świętym progu Staje nasz natchniony chór. Jasność twoja wszystko zaćmi Złączy co rozdzielił los Wszyscy ludzie będą braćmi Tam gdzie twój przemówi głos. Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, Ona w splocie ludzkich rąk, Z niej najlichszy robak czerpie, z niej - najwyższy niebios krąg. Bracie, miłość niezmierzona Mieszka pod namiotem gwiazd, całą ludzkość weź w ramiona I ucałuj jeszcze raz. Kto przyjaciel, ten niech zaraz Stanie tutaj pośród nas, I kto wielką miłość znalazł Ten niech z nami dzieli czas. Z nami ten, kto choćby jedną Duszę rozpłomienić mógł. Ale kto miłości nie zna, Niech nie wchodzi tu na próg. Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie, Ja nowinę niosę wam: Na gwiaździstym firmamencie Miłość, miłość mieszka tam. Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie, Ja nowinę niosę wam: Na gwiaździstym firmamencie Miłość, miłość mieszka tam!

5 Najsłynniejsze Zabytki w Krajach Unii Europejskiej
Koloseum: Jest niewątpliwym symbolem Rzymu najbardziej znanym na świecie. Zbudowane w I wieku p.n.e. przez imperatora Wespasjana i jego syna Tytusa, narodzone jako amfiteatr Anfiteatro Flavio i natychmiast zwane Colosseo, z jego bliskości z ogromną statuą Nerona, zwanej "Colosso". Luwr: dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Najstarsze fragmenty Luwru pochodzą z końca XII wieku, wtedy Filip II August wzniósł w tym miejscu zamek warowny. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Madry uczynił z zamku rezydencję. W XVI wieku Franciszek I zamienił tę budowlę w renesansowy pałac. Wieża Eiffla to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, nazywany Damą Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Obecnie jest to piąta najwyższa budowla we Francji i najwyższa budowla w Paryżu. Wieża ta znajduje się u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nieopodal Sekwany. Wieża została zbudowana z okazji Wystawy Światowej, jako przykład szczytu możliwości technicznych swoich czasów oraz symbol potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji w tym okresie. Po zakończeniu wystawy wieża miała zostać rozebrana, jednak dzięki temu, że na szczycie konstrukcji stworzono laboratorium meteorologiczne – wieża ocalała.

6 Łatwiejsze Podróże po Unii Europejskiej
Już trzynaście krajów UE zlikwidowało wszelkie kontrole na dzielących je granicach. Dokonano tego poprzez należący do prawa unijnego układ z Schengen . System Schengen znosi kontrole na granicach wewnętrznych, ustanawiając w zamian skuteczną kontrolę na granicach zewnętrznych UE i wprowadzając wspólną politykę wizową. Do Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja i Włochy (bez Irlandii i Wielkiej Brytanii) oraz Islandia i Norwegia (spoza Unii!). Wizy: Obywatele 29 krajów nie potrzebują wizy, aby przebywać w UE przez okres do trzech miesięcy. Obejmuje to Chorwację, kraj kandydujący do członkostwa w UE (choć nie dotyczy Turcji) oraz Australię, Kanadę, Japonię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone Ameryki. Wykaz krajów, których obywatele muszą uzyskać wizę udając się do Wielkiej Brytanii lub Irlandii różni się nieco od analogicznego wykazu dla pozostałych krajów Unii. W razie wątpliwości, dokładnych informacji można zasięgnąć w najbliższym konsulacie dowolnego państwa Uni

7 Waluta Unii Europejskiej
Banknoty euro są identyczne we wszystkich krajach. Każde państwo bije swoją monetę o wspólnym awersie i o własnym, krajowym rewersie, ozdobionym rozmaitymi symbolami narodowymi. Wszystkimi banknotami i monetami można płacić w całej strefie euro. Euro honoruje także księstwo Monako, San Marino i Watykan (gdzie biją nawet własne monety) oraz Andora, Kosowo i Czarnogóra na Zachodnich Bałkanach. Można nim płacić również w takich miejscach jak Azory, Wyspy Kanaryjskie, Gujana Francuska, Gwadelupa, Madera, Majotta, Martynika, wyspy Reunion oraz Saint Pierre i Miquelon, które stanowią terytoria zależne należących do strefy euro państw członkowskich UE. Dania, Szwecja ani Wielka Brytania nie przyjęły na razie wspólnej waluty. W Październik 2007 r. do strefy euro dołączyła Słowenia; pozostałych 11 państw z tuzina nowoprzyjętych do Unii od 2004 r. zdecydowało się przyjąć euro, gdy tylko będą na to gotowe. Kraje euro w UE Państwa UE nie stosujące euro.

8 Środki Transportu w Unii Europejskiej
Nowe technologie dla bezpieczeństwa drogowego. W szczególności nacisk kładzie się na wykorzystanie technologii teleinformatycznych dla monitorowania i wspomagania ruchu pojazdów, instalowanie urządzeń rejestrujących pracę pojazdu (czarne skrzynki), automatycznych ograniczników prędkości. Ponadto digitalizacja prawa jazdy może wspomóc harmonizację kar we Wspólnocie i nie unikanie odpowiedzialności przez kierowców. Unia powinna także wspierać pojawianie się na rynku bezpiecznych samochodów, wyposażonych w nowoczesne środki bezpieczeństwa i skonstruowane z nowoczesnych materiałów Inne dostępne środki transportu to np : - Podróże lotnicze Samolotami. -Podróże kolejowe nowoczesnymi pociągami „TGV” (Train à Grande Vitesse ). - Podróże samochodowe po nowoczesnych autostradach. -Podróże morskie Nowoczesnymi Statkami pasażerskimi takimi jak: „Queen Mary 2”

9 Siedziba Unii Europejskiej Bruksela
Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą NATO, Euroatomu i kilkudziesięciu międzynarodowych organizacji. Bruksela jest ponadto siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Ważny ośrodek handlowy, bankowo - finansowy i kulturalno - naukowy kraju. Siedziba dwóch królewskich akademii umiejętności (walońskiej i flamandzkiej), Królewskiej Akademii Sztuki (zał. 1711), Biblioteki Królewskiej (zał. 1837); dwa uniwersytety (ULB i VUB), konserwatorium i instytuty naukowo - badawcze, teatry, 30 muzeów. Flaga Brukseli Ratusz w Brukseli Herb Brukseli

10 !!!!!KONIEC!!!!! Zmontował : Piotr Kierzek Korzystał z internetu
Czas rozpoczęcia produkcji : r. Czas zakończenia produkcji: r. !!Koniec!!


Pobierz ppt "Podróże po państwach Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google